Akdeniz’in en renkli ve eğlenceli ülkelerinden biri olan Portekiz, ülkenin kuzeyinde bulunan Porto şehrinde gerçekleşen geleneğin ve renklerin festivali, Aziz John Festivali ile her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Hatta bu festival dolayısıyla Porto’nun eski şehir merkezi Oporto, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Kiliseler dâhil bütün binaların ve sokakların renkli kâğıtlar, yapma ya da canlı çiçekler ve minik ışıklarla süslendiği festivalde 600 yıllık bir gelenek 21. yüzyılın eğlence anlayışı ile buluşuyor.

Portekizce’de “Săo Joăo” olarak adlandırılan festival, her yıl 23 Haziran gecesi başlıyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Yemek, eğlence, dans, ateş, aşk ve kültürün büyüleyici atmosferinde geçen festival, katılan herkese rüya gibi bir gece yaşatıyor. Sizde bu eğlencede yer almak istiyorsanız şimdiden Porto otellerinde yerinizi ayırtabilirsiniz.

Aziz John Festivali Nedir?

Kökleri 14. yüzyıla kadar uzanan ve Hıristiyan adetleri ile pagan geleneklerini harmanlayan bu sıra dışı festivalde, Vaftizci Yahya olarak bilinen Aziz John’un doğum günü kutlanıyor. Ancak festival her ne kadar Aziz John’a atfedilmiş olsa da aslında gündönümünü, toprağın uyanışını ve yeni mevsimin doğumunu kutsayan bir pagan geleneği. Haziran gecesi olarak anılan ritüelin ortaya çıkışı, kuraklığın hüküm sürdüğü zamanlarda yağan yaz yağmurundan sonra, yerli halkın tanrılara ve doğaya gösterdikleri minneti ifade etmesine dayanıyor.

Aşk Temalı Aziz John Festivali’ni Porto’da Yaşayın 

Aziz John Festivali’nin en dikkat çeken yanlarından biri de, festivale katılan herkesin elinde bulunan küçük plastik çekiçler. Gece boyunca herkes tanıştığı, dans ettiği ya da konuşmak istediği kişilerin kafasına bu çekiçlerle hafifçe vuruyor. Lütfen telaşlanmayın! Bu aslında bir sevgi gösterisi. Kökleri yine pagan adetlerine dayanıyor. O dönemde erkeklerin pırasa, kadınların ise limon dalı taşıdığı biliniyor. Özellikle evlenme çağındaki gençler, sabaha kadar süren bu şenlik sırasında, ellerindeki pırasa ve limon dalını hoşlandığı kadın ya da erkeğin kafasına vurarak ilan-ı aşk ederlermiş. Aziz Anthony’e de bir gönderme niteliği bulunan bu ritüelde, kadın ve erkeklerin arasındaki ihtirasla, eril gücün çekiciliği simgesel bir dille anlatılıyor.

Festivalin Baş Tacı: Izgara Sardalya

Havanın kararmasıyla birlikte gökyüzüne bırakılan dilek fenerleri aslında bir nevi festival daveti. Çünkü hemen sonrasında, kent merkezinin sokaklarında, kutlamaların geleneksel yemeği olan ızgara sardalya dağıtılmaya başlanıyor. Taze sebzelerden yapılmış salatalarla sunulan ızgaraya birbirinden leziz Porto şarapları ve yöresel biralar eşlik ediyor. Bunun dışında festival boyunca tüm misafirlere çeşitli ızgaralar, yöresel tatlı ve hamur işleri ile “pamonha cural” adı verilen Portekiz mutfağının geleneksel lezzeti ikram ediliyor.

Müzik ve dans gösterileriyle devam eden festivalin diğer bir ilginç yanı ise hıdırellez ateşine benzer bir ateş yakılarak, yine aynı şekilde üstünden atlanması. Ateşten atlamanın bir cesaret göstergesi ve bir çeşit meydan okuma olduğuna inanılıyor.

Havai Fişeklerin Gökyüzü ile Dansı

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren bu aralıksız eğlence günün ilk ışıklarıyla son bulmadan önce, herkes Douro Nehri’ne doğru yola çıkıyor. Yol boyu yine şarkılar söyleniyor, danslar ediliyor. Douro üzerindeki Luís Köprüsü’nde muhteşem bir havai fişek gösterisi başlıyor ve siyah gökyüzü, ışıkların dansıyla adeta renkten renge bürünüyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte festivale katılan yüzlerce kişi, hep birlikte Douro Nehri’nde banyo yapıyor. İsa’yı vaftiz ettiğine inanılan Aziz John’a bir şükran göstergesi olarak bu simgesel vaftiz töreninde, önceden hazırlanıp şişelenen çeşitli kök ve otlar kullanılıyor. Yine toprağın bereketine işaret eden bu geleneğin insana mutluluk getirdiğine inanılıyor.

Avrupa’nın en güzel festivallerinden biri olan Aziz John Festivali, her yıl 23 Haziran’da sizleri Portekiz’e çağırıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin