Her köşesi ayrı bir cennet olan Türkiye, denizi, kumu ve güneşi bir araya getirdiği sahilleri; yeşili, mis gibi havayı ve kuş seslerini buluşturduğu doğal güzellikleri ve bembeyaz karı bitmek tükenmez bir eğlenceye çeviren kayak merkezleri ile yılın  her dönemi tatil fırsat sunuyor. Ancak bu yazıda yerli ya da yabancı milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan sahilleri ve kış turizmi noktalarını bir tarafa bırakıyoruz. Rotanızı içinizi huzurla dolduracak bir güzelliğe çeviriyoruz. Kendinizi sanki yurt dışı tatilinde gibi hissedeceğiniz lokasyon: Salda Gölü.

Salda Gölü Nerede?  

Son yıllarda Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü, en temiz ve en berrak göller listesinin başında yer alıyor. Ayrıca göl, 184 metreye ulaşan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölü olma özelliğini de taşıyor. Tektonik bir göl olan Salda Gölü, ovalar ve yemyeşil ormanlık tepelerle çevrili. Gölün çekiciliğini artıran ise masmavi rengi ve maviye kusursuz bir şekilde eşlik eden bembeyaz kumsalı. Gölün Türkiye’nin Maldivleri olarak anılması da mavi ve beyazın bu mükemmel birlikteliği ile açıklanıyor. Salda gölü turlarına katılarak sizde burayı ziyaret etme fırsatını yakalayabilirsiniz!

Salda Gölü, Göller Bölgesi içinde Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alıyor. Yeşilova’ya sadece 4 km uzaklıkta bulunan göl Burdur, Denizli ve Antalya’nın ortasında bulunuyor. Ana yoldan uzakta olması ve ayak üstü bir lokasyonda bulunmaması Salda Gölü’nü yıllarca saklamış olsa da, gezginlerin keşfi ve internet’in hızı gölü tüm endamıyla ortaya çıkardı demek yanlış olmaz. Salda Gölü, masmavi suları, göz alıcı manzarası, ormanları, kamp alanları ile alternatif tatil arayışında olan yerli ve yabancı turistlerin radarına girdi bile. Birçok yerinden denize girilebilen göl, kano, yelken, foto-safari, sualtı dalışı, rüzgar sörfü ve göl turu gibi birçok aktiviteye de ev sahipliği yapıyor. Sizde Burdur otellerinde yerinizi ayırtarak Salda gölüne gidebilir ve çeşitli aktiviteleri yapma şansını elde edebilirsiniz!

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Doğal SİT alanı olan Salda Gölü’ne doğrudan ulaşım bulunmuyor. Özel aracınızla, otobüsle ya da yakın hava alanlarından araç kiralayarak Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Burdur’dan Salda Gölü’ne özel aracınızla ulaşmak için Hacılar – Yeşilova rotasını takip edebilirsiniz. Salda’ya en yakın büyükşehir olan Denizli’den Salda Gölü’ne ulaşmak için ise Serinhisar – Güney istikametinde ilerlemeniz gerekiyor. Burdur, Denizli veya Antalya otogarından otobüsle Salda Gölü’ne 4 km mesafede bulunan Yeşilova’ya varabilirsiniz. Salda Gölü’ne en yakın hava alanları ise Denizli Çardak Havaalanı, Isparta Süleyman Demirel Havaalanı ve Antalya Havaalanı. Bu hava alanlarından araç kiralayarak Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü Otel Seçenekleri 

Salda Gölü’nde doğa ile başbaşa bir tatil yapmak isteyenler için birçok konaklama imkanı bulunuyor. Çadırda kalabileceğiniz kamp alanları, bungalov evler ya da oteller ziyaretçiler için farklı konaklama alternatifleri sunuyor. Kamp yapmak ya da bungalov evlerde kalmak istemeyenler Salda Gölü çevresindeki göl manzaralı otelleri tercih ediyor. Göl kıyısında bulunan otellerde mükemmel bir manzaranın keyfini sürebilir, mavinin en güzel tonunun tadını çıkarabilirsiniz. Dilerseniz Yeşilova’da ya da Burdur merkezdeki otel alternatiflerini de inceleyebilirsiniz.

Salda Gölü Hava Durumu Nasıldır?

Akdeniz Bölgesi’de yer alan Salda Gölü’nde yılın her döneminde keyifle tatil yapabilirsiniz. Salda Gölü ılıman hava durumu nedeniyle zamansız tatil lokasyonları arasında yer alıyor. Ancak özellikle bahar ve yaz aylarında Salda Gölü’nün ziyaretçi sayısı da artıyor. Hem gökyüzünde bembeyaz bulutların dolaştığı hem de havanın açık olduğu günlerde muhteşem bir gün batımı manzarası yakalayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin