buluttanbildiriyor

Bu hafta sonu Mayıs Mayıs’lığını yapacak. Artık dik gelen güneşin ısıttığı yer seviyesinden yükselen havanın yukarılardaki soğuk havayla karşılaşması sonucu yurdun çok büyük bölümünde gök gürültülü sağanaklar görülecek. Bu tip yağışlar çok lokal olarak geliştiğinden noktasal tahmin yapmak da iyice zorlaşıyor. Fakat genel eğilim itibariyle Ege ve Akdeniz kıyılarında yağış ihtimali çok daha az diyebilirim.

Geçelim detaylara. Hafta sonunu İstanbul’a yakın bir yerlerde geçireyim diyorsanız özellikle Cumartesi gündüz saatlerinde bu sağanaklara yakalanma ihtimaliniz çok yüksek. İstanbul’un içinde ise etrafına göre sağanakların sıklığı ve kuvveti daha az olacak. Yani eğer Şile, Ağva veya Polonezköy’e gidecekseniz Cumartesi öğleden sonrası itibariyle güneş daha fazla yüzünü gösterecek gibi duruyor. Fakat Cuma gecesi ve Cumartesi sabahı yağmur olasılığı buralarda da yüksek. Biraz doğuda ve güneyde, yani Sapanca ve Bursa çevrelerinde ise epey ıslanırsınız. Hava da oldukça serin, Cumartesi gündüz 17-18’leri ancak görecektir. Pazar günü ise İstanbul ve çevresinde yağmur ihtimali Cumartesi’ye göre çok daha düşük, hava ise daha ılık olacak. Fakat genel olarak Marmara çevresinin bu hafta sonu için çok iyi şartlar vaat etmediğini söylemek mümkün.

Ege ve Akdeniz kıyılarında ise koşullar Marmara’ya göre çok daha iyi. Yağmur ihtimali her iki günde de yok denecek kadar az. Sıcaklıklar ise Cumartesi 22-23, Pazar 24-25 dereceye kadar yükselecektir. Hatta deniz suyu sıcaklığının 21 dereceye yükseldiği Antalya’da denize bile girebilirsiniz.

Kaynak : Eren KISMET ( Buluttanbildiriyor )