Anneler Günü'nü Bu Kadar Anlamlı Kılan Nedir

Anneler Günü’nü Bu Kadar Anlamlı Kılan Nedir? Tarihi Yunan Mitolojisi’ne değin uzanan ve günümüzde dünyanın hemen her ülkesinde kutlanan Anneler günü, annenize verdiğiniz değerin ve üzerinizdeki emeği için ona müteşekkir olmanın bir göstergesidir.

Özel günler, kıymet verilen kişileri yad etmenin ve onlara verilen değeri ifade etmenin önemli bir aracıdır. Türkiye’de, mayıs ayının ikinci haftasında ve pazar günü kutlanan Anneler Günü de bu özel zamanlardan bir tanesidir. Emek ve fedakarlık gerektiren anneliğin değerini hatırlama ve anneleri onurlandırma bağlamında Anneler Günü, son derece farklı bir yerde durmaktadır. Aile ziyareti, telefonla ulaşma ya da hediye alma gibi seçenekler bu anlamlı gün için en çok tercih edilen kutlama yöntemlerinin başında gelir. Peki ama Anneler Günü nedir? Nereden çıkmıştır?

anneler günü

Anneler Günü’nün Tarihi

Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı tarihlerde kutlanan Anneler Günü’nün tarihi oldukça eskiye dayanır. Yunan Mitolojisi’nde Gaia ve Uranos’un kızı olan; “Tanrıların Anası” olarak bilinen Rhea için verilen yıllık festival, Anneler Günü geleneğinin başlangıcı kabul edilir. Bugünkü anlamıyla Anneler Günü’nü kutlama ise; annesini kaybettikten sonra oldukça üzülen ve anneleri anmak gerektiği fikrini ortaya atan Amerikalı Anna Jarvis ile başlar. Jarvis’in 1908 yılında başlattığı bu yad etme ritüeli, 1914 yılında Kongre kararı ile ABD geneline yayılır. Türkiye’de ise ilk kez 1955 yılında kutlanmaya başlanır ve etkisini giderek arttırarak günümüze kadar ulaşır.

Anneler Günü’nün Önemi Nedir?

Emek, sabır, sevgi ve fedakarlık gibi değerlerin taşıyıcısı olan annelik; bireyin bakımını üstlenen, bebeklikten itibaren koruyucu ve yol gösterici olan kişilere adanmış bir gündür. Kişiliğin şekillenmesinde ana rol oynayan annenin sevme, değer verme, sosyal normları öğrenme, adaletli olma ve hatta hayatta başarı sağlama bağlamında yeri doldurulamaz. Sevgi baki olsa da sadece annenize / anneliğe ait olan bir günün olması ve bu günde annenize kendisini özel hissettirmeniz son derece önemlidir.

anneler günü için öneriler

Anneler Günü İçin Öneriler?

Sevgiyi göstermenin en klasik yöntemi, bildiğiniz üzere, hediyedir ve hediyelerin maddi ya da manevi (veya her ikisini birden içeren) bir karşılığı bulunur. Anneler Günü için en çok tercih edilen hediyelerden bir tanesi annenize, sevdiği ve ilgi duyduğu şeyleri sunmanızdır. Ona kendi el emeğiniz olan bir eşya verebilir, ev dekorasyon ya da hobi – aksesuar ürünü satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, anneniz ile vakit geçirmeniz, onu ziyaret etmeniz ya da en azından aramanız da oldukça kıymetli bir hediyedir. Beraber vakit geçirmek anlamında birlikte yapacağınız kısa bir tatil hem özlem giderme hem de aradaki bağı perçinleme manasında son derece etkili olacaktır. Hepsinden öte, her neye karar verirseniz verin, annenize olan sevginizi ona göstermekten ve söylemekten çekinmeyin. Unutmayın, anneniz onu sevdiğinizi elbette ki biliyordur fakat bunu dile getirmeniz onu ayrıcalıklı kılacaktır.

anneler günü hangi tarih