19 Mayıs Tatilinde Neler Yapılır?

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığımız 19 Mayıs tarihinin bu sene cuma gününe denk gelmesi, yoğun çalışma temposundan bunalanlara 3 günlük bir tatil fırsatı yaratıyor. Hava şartlarının düzeldiği ve doğanın tüm güzelliğini sergilediği bu dönemin en büyük avantajı, evde oturmak istemeyenlere kendi tarzlarına uygun aktiviteleri gerçekleştirebilme olanağı tanıyor olması. Eğer tatile çıkmak istiyor; ancak  19 Mayıs tatilinde neler yapılır?  düşüncesi içerisindeyseniz, sizler için hazırlamış olduğumuz önerilere bakarak kararınızı kolayca verebilirsiniz.

Batı Trakya Kültür Turlarına Katılabilirsiniz

Batı Trakya Kültür Turları

Mayıs ayının ortasına denk gelen 3 günlük tatilde Batı Trakya’nın derin kültürünü tanımanıza olanak veren kültür turlarına katılabilirsiniz. Kavala ve Selanik gibi kendi kültürümüzden yoğun izler taşıyan şehirlere kendi arabanızla gidecekseniz, gastronomi ve tarih tutkunlarının vazgeçilmez durağı Edirne’de kısa bir mola verebilirsiniz. Halkidiki Yarımadası’nın eşsiz doğasında keyifli saatler geçirdikten sonra dilerseniz feribota binerek Thassos Adası’nı gezmeye gidebilirsiniz.

Yunan Adaları’na veya Kıbrıs’a Gidebilirsiniz

yunan adaları turları

Tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler için diğer seçenekler ise Yunan Adaları ve Kıbrıs. Birbirinden güzel plajların bulunduğu Yunan Adaları’nın en büyük özelliği, her zevke hitap eden eğlence olanaklarını bünyelerinde bulunduruyor olmaları. Kıbrıs’ta ise sizleri hizmet kalitesi yüksek, eğlenceli günler geçirmenizi sağlayacak oteller bekliyor. Ayrıca hem Girit, Mykonos, Sakız gibi Yunan Adaları’nda hem de Kıbrıs’ta muhteşem lezzetteki yemeklerin tadına bakma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Enerjinizi Toplamak İçin Kaplıcaları Tercih Edebilirsiniz

kaplıca tatili

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda yurt dışındaki tatil destinasyonları yerine bulunduğunuz şehre daha yakın bir seçenek arıyorsanız, kaplıcaları tercih edebilirsiniz. Üstelik termal kaynaklar açısından ülkemizin hemen hemen her bölgesinin bol miktarda seçeneğe sahip olması, yolda geçen sürenin kısalmasına neden oluyor. Yalova, Pamukkale, Çeşme ve Kızılcahamam gibi şifalı kaynakların yoğun olduğu bölgelerdeki tesislerde tatil yaparken stresten arınıp, rahatlayabilirsiniz.

Karadeniz’in Yaylalarında Huzurlu Günler Geçirebilirsiniz

karadeniz uzun göl

Doğayla iç içe ve huzur dolu kısa bir tatil içinse hava sıcaklıklarının yükselmeye başladığı bu dönemde Karadeniz’in birbirinden güzel yaylalarında tatil günlerinizi geçirebilirsiniz. 3 günlük tatil döneminde özellikle Trabzon’un Maçka ve Tonya ilçelerine bağlı yaylalarda tatilinizi geçirmeye karar verirseniz, fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda götürün. Çünkü Uzungöl, Kadırga, Sultanmurat gibi yaylalarda yürüyüş yaparken karşınıza çıkacak doğal güzellikleri tatil dönüşü arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz.

Akdeniz’de Denizin ve Güneşin Tadını Çıkartabilirsiniz

fethiye sahilleri

“19 Mayıs tatilinde neler yapılır?” diyenler için son önerimiz ise Antalya, Muğla gibi Akdeniz’e kıyısı olan, tatil bölgesi açısından bol seçenekli şehirler. Üstelik dağ ve yol bisikleti tutkunlarının hoşuna gidecek rotaları barındıran bu iki ilde tarihe meraklıysanız gezebileceğiniz çok sayıda antik kent bulunuyor. Plajda güneşlenerek ve denize girerek vaktini geçirmek istemeyenler içinse Adana, Mersin gastronomi ve kültürel olanaklar bakımından ideal yapıdaki şehirler.