antalya

Yaz kapıda… Genelde havaların hafta içi güzel gidip hafta sonu bozmasından şikayet ederiz. Bu hafta yeteri kadar gök gürültüsüne şahit olduk, artık bundan sonra Mayıs’ın yaza dönük yüzünü yaşama zamanı.

Cumartesi günü sıcaklıklar İstanbul’da bile birçok semtte 30 dereceyi aşacak. Biraz daha doğuda, mesela Sapanca civarlarında 35 derece bile görülebilir. Daha Mayıs’ı yarılamadığımızı düşünürsek rekora yakın değerler bunlar. Pazar günü ise Marmara genelinde 10 dereceye yakın bir serinleme olsa da yağmur ihtimali yok denecek kadar az. Yani eğer bu hafta sonunu İstanbul’a nispeten yakın yerlerde geçirmek istiyorsanız hava her türlü açık hava aktivitesine uygun. Hatta Cumartesi öğlen saatlerinde güneş altında durmamaya da dikkat etmek lazım. Eğer Çeşme, Bodrum, Antalya gibi daha güneydeki tatil yörelerine gidiyorsanız hafta sonu her iki gün de 30’lu dereceleri görürsünüz. Denizler hala epey soğuk olsa da bence deniz tatili için mükemmel bir fırsat olabilir bu hafta sonu.

19 Mayıs’a da hızlıca değineyim. Önümüzdeki hafta daha detaylı bir tahmin yapacağım zaten, fakat şu anki görüntüye göre bu hafta sonuna nazaran ülke genelinde hava epey serin olacak. Yağmur olasılığı hakkında konuşmak için ise henüz erken.

Kaynak : Eren KISMET ( Buluttanbildiriyor )