Uzun Yolculukları Daha Rahat Geçirmenizi Sağlayacak 5 İpucu

İşte Uzun Yolculukları Daha Rahat Geçirmenizi Sağlayacak 5 İpucu. Bazılarının aklına uzun yol deyince “keyifle geçen macera” gelirken, kimileri ise uzun yolculukları tamamen eziyet olarak görür. Eğer siz de uzun yolculukları eziyet olarak görenlerdenseniz, iyi bir planlama ve ön hazırlık sayesinde gezinizi ağrısız, can sıkıntısız, rahat ve hatta keyifli bir maceraya dönüştürebilirsiniz.

1- Yolculukta abur cubur yemeyin

Kimileri uzun yola çıkarken yanına yağlı ve tuzlu cipsler, bol şekerli gofret ve çikolatalar, gazlı içecekler alır. Oysa yolculukta sık sık karşılaşılan mide rahatsızlarının önüne geçmek için bu tip gıdalardan özellikle uzak durmak gerekir. Uzun yolculuk sırasında atıştırmak için çantanıza meyve, yağsız sandviç gibi sağlıklı yiyecekler alabilirsiniz. Peynir, fındık, ceviz, elma, kepekli bisküvi atıştırmak ve ayran içmek sizi hem tok tutar hem de midenizi yormaz. Eğer uçak yolculuğu yapıyorsanız, menülerin cazibesine kapılmadan tercihinizi hafif ve sağlıklı menülerden yana kullanmaya bakmalısınız.

uzun yolculukta yemek

2- Rahat giysiler giyin

Uzun bir yolculuk sırasında eğer araba kullanmıyorsanız, uzun bir uykuya dalabilirsiniz. Bunun için de üzerinizde sizi sıkmayan, rahatsız etmeyen, uyuduğunuzda sizi zor durumda bırakacak fazla dekoltesi olmayan giysiler tercih etmelisiniz. Pijama rahatlığında bol t-shirt, sıkmayan rahat bir pantolon, hatta uygun bir eşofman altı ile rahat bir uyku çekebilirsiniz. Uzun yol boyunca ayaklarınızın şişeceğini göz önüne alarak yüksek topuklu ayakkabılar yerine rahat spor ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Mevsim ne olursa olsun, yanınıza uzun kollu bir hırka ya da ceket almayı ihmal etmeyin. Çünkü özellikle otobüs yolculuklarında klimayı 18 derecede çalıştıran bir şoförle karşılaşmak, maalesef bir yolculuk klasiğidir.

uzun uçak yolculuğunda yemek

3- Müziksiz olmaz

Her ne kadar uçaklarda ve otobüslerde müzik yayını alternatifi olsa da siz işinizi şansa bırakmayın. Sevdiğiniz, sıkılmayacağınız müzikler dinleyerek yolculuğunuzu keyfe dönüştürmek için önceden “playlist” oluşturun. Bu listede sadece bir tarza değil, hoşlandığınız farklı tarzlara yer vermeye özen gösterin. Çünkü uzun bir yolculukta ruh haliniz kilometreden kilometreye değişiklik gösterebilir.

4- En iyi yol arkadaşı kitaptır

Yolculuk sırasında okurken mide bulantısı sorununuz yoksa, yanınıza mutlaka kitap alın. Sevdiğiniz bir yazarın kitabının sayfalarında ilerlerken, yolculuğunuzun nasıl geçtiğini hiç fark etmez, hatta kitap bitmeden yolun bitmemesini bile istersiniz.

5- Rahatlatıcı önlemler

Uzun yolculuk nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklar için önceden hazırlıklı olmakta fayda var. Örneğin uzun uçuşlarda nemsiz, kuru hava nedeniyle cildiniz kuruyabilir, lens kullanıyorsanız gözlerinizde rahatsızlık oluşabilir. Böyle rahatsızlıklar için çantanıza alacağınız krem, suni gözyaşı gibi pratik çözümlerle kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Yanınıza alacağınız dergi, bulmaca, boyama kitabı ya da tabletinize indireceğiniz eğlenceli uygulamalar ve hatta seçtiğiniz filmler ile zamanınızı keyifle geçirebilirsiniz.

konforlu geçen uçak yolculukları