buluttan bildiriyor

Normalde Mart ayının ilk 10 gününü nispeten soğuk, 10’undan sonraki süreci ise ufak bahar provalarıyla geçirmemiz gerekirken bu sene tam tersi oldu. İlkbahar ay başında kafasını şöyle bir kapıdan içeri uzattı, sonra hemen geri çekip sahneyi kışa bıraktı. Hal böyle olunca da, Mart başında bahara karşı teslim bayrağını çekmek üzere olan kayak merkezlerinde durumlar mucizevi bir şekilde aniden değişiverdi. Son günlerdeki kar yağışlarıyla Uludağ, Kartepe ve Kartalkaya’da kar kalınlığı yeniden bir metre civarına yükseldi. Üstelik Cuma günü 10-15 cm, Pazar akşam en az bir o kadar daha taze kar yağacak.

Uzun lafın kısası, kayak merkezlerimizde sezonun uzadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece bu hafta sonu değil, önümüzdeki hafta sonu da kar şartları kayak için elverişli olacak. Bu hafta sonunu kayağa giderek değerlendirmek isteyenler için dağlarımızdaki hava durumunu kısaca özetleyeyim: Uludağ, Kartepe ve Kartalkaya’da Cumartesi günü için harika şartlar var. Kar kalitesi mükemmel, hava ise soğuk (en yüksek -2, -3 derece) ama güneşli olacak. Belki Kartalkaya’da sabah saatlerinde biraz bulutlanma olabilir. Pazar hava ısınıp 2-3 derecelere yükseliyor fakat bu sefer de gökyüzü bulutlanıyor. Öğleden sonra başlayacak kar yağışı akşama doğru çok kuvvetleneceği için Pazar fazla geç olmadan dağdan inmenizi öneririm.

Erciyes, Palandöken ve Sarıkamış’ta ise batıdaki kayak merkezlerinin tam tersi hava koşulları var. Kar kalınlığı buralarda da kayak için ideal; fakat hava Cumartesi kötü, Pazar ise mükemmel. Bu üç kayak merkezinde de Cumartesi kuvvetli kar yağışları olacağından, Pazar günü günlük güneşlik bir hava ve taptaze kar örtüsüyle kayak zevkinizi doruğa çıkartabilirsiniz.

Kaynak : Eren KISMET ( Buluttanbildiriyor )