Zamanın hızla aktığı günümüz dünyasında şehir hayatından uzaklaşmak için tatil molaları, hem iş hem de sosyal hayat için pozitif bir yaşantının olmazsa olmazıdır. Bunun yanında iş seyahatleri ve birçok farklı sebep için de mesafeleri aza indiren hava yolları, yolculuk için tercih edilir.

Yurt içi ve yurt dışı birçok bölgeye kısa sürede ulaşmanızı sağlayan uçaklar, günümüzde en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Her geçen gün gelişen teknolojisiyle ulaşım sektörü, günlük hayatta büyük avantajlar sunar. Bunun yanında uçak içinde sizi konforlu bir yolculuk deneyimi beklese de, kendi konforunuzu daha iyi hale getirmek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunur. İşte Uzun Uçak Seferlerinde Konforunuzu Artıracak İpuçları

1) Uygun Koltuk Seçimi

Yolculuğa çıkmadan önce yapılan hazırlıklar dışında, bilet alımında yapılacak olan koltuk seçimi büyük bir önem arz etmektedir. Tuvalet ihtiyacı, ayağa kalkma ihtiyacı veya dışarıyı izlemek gibi durumlar için bilet alım ekranında farklı koltuk seçimleri yapmak gerekebilir. Bu yüzden koltuk seçimini doğru yapmak oldukça önemlidir. Yolculuğa çıkmadan önce yapılan hazırlıklar dışında, bilet alımında yapılacak olan koltuk seçimi büyük bir önem arz etmektedir. Tuvalet ihtiyacı, ayağa kalkma ihtiyacı veya dışarıyı izlemek gibi durumlar için bilet alım ekranında farklı koltuk seçimleri yapmak gerekebilir. Bu yüzden koltuk seçimini doğru yapmak oldukça önemlidir. Sık tuvalete gitme ve ayağa kalkma ihtiyacı hissetme durumlarında koridor tarafından koltuk seçimi en uygun tercih olacaktır. Diğer yolcuları rahatsız etmeden giderilebilecek bu ihtiyaçlar, uzun yolculuklarda daha konforlu bir yolculuk deneyimi sunar. Farklı bir seçenek olarak gündüz uçuşlarında dışarıyı izlemek, bulutların üzerinde olmanın verdiği hissi daha iyi yaşamak için pencere kenarından koltuk seçmek sizin için daha iyi bir tercih olabilir. Ayrıca uzun boylu yolcular için konforla eş anlamlı olan acil çıkış kapısındaki koltuklar, ön koltukla olan mesafesi daha geniş olduğundan, rahat yolculuklar için vazgeçilmez bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Sık tuvalete gitme ve ayağa kalkma ihtiyacı hissetme durumlarında koridor tarafından koltuk seçimi en uygun tercih olacaktır. Diğer yolcuları rahatsız etmeden giderilebilecek bu ihtiyaçlar, uzun yolculuklarda daha konforlu bir yolculuk deneyimi sunar. Farklı bir seçenek olarak gündüz uçuşlarında dışarıyı izlemek, bulutların üzerinde olmanın verdiği hissi daha iyi yaşamak için pencere kenarından koltuk seçmek sizin için daha iyi bir tercih olabilir. Ayrıca uzun boylu yolcular için konforla eş anlamlı olan acil çıkış kapısındaki koltuklar, ön koltukla olan mesafesi daha geniş olduğundan, rahat yolculuklar için vazgeçilmez bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

2) Uçuş Öncesi Vücudu Yolculuğa Hazırlamak

Uçuş Öncesi Vücudu Yolculuğa Hazırlamak Uzun bir uçuşa çıkmadan bir gün önce az yağlı hafif gıdalar ve sebze tüketerek vücudunuzu uçuşa hazırlayabilirsiniz. Uçuştan hemen önce fazla vaktiniz yoksa ve hızlıca karnınızı doyurmanız gerekiyorsa, ağır ve yağlı fast food gıdalar yerine hafif bir sandviç tüketmek o anda midenize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.

3) Uçuşa Uygun, Rahat Kıyafetler

Sürekli değişen ve yenilenen moda dünyasına ayak uydurmanın, güzel giysiler giyip şık kombinler yapmanın çoğu kişiyi mutlu ettiği bir gerçek.  Fakat yolculuk sırasında şık kombinler yerine rahat giysiler tercih etmek sizin yararınıza olacaktır. Çünkü rahat bir uçak yolcuğunun kalbine giden yol rahat giysilerden geçer! En rahat kıyafetleri, hatta mümkünse eşofman takımlarını giyerek yolculuğa çıkmak, konforlu bir yolculuk için uyulması gereken altın kurallardan biri.

4) El Çantanızdakilerle Konforunuzu Arttırın

Eğer var ise sürekli kullanılan ilaçlar, ağrı kesici, kuru meyvelerden oluşan sağlıklı atıştırmalıklar, müzik dinlemek veya film izlemek için kulaklık, kitap, dergi ve kabin ısısı düşük olabileceği için üşümeye karşı bir şalı el çantanıza eklemek her duruma karşı sizi hazırlıklı kılacaktır. Minik bir masaj topunu çantanıza ekleyip yolculuk esnasında ayak tabanlarınızda gezdirerek yavaşlayan kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca basınçlara karşı bilinen en iyi yöntem olan sakızı da çantanıza ekleyerek kulak tıkanıklığınızı önleyebilirsiniz. Uyandıktan sonra boyun ağrısı çekmediğiniz, konforlu bir uyku için de boynunuzu kavrayacak bir seyahat yastığını mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

5) Aktarmalı Uçuşlar Konforunuza Engel Olmasın

Uzun mesafe uçuşlarında bazen bir, bazen birden fazla aktarmayla karşılaşabilirsiniz.  Eğer aktarmalı uçuşa göre hazırlığınızı yaparsanız, konforunuzun hiçbir şekilde etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, uçak içinde ve aktarma yapılan yerlerde değişen sıcaklıktan dolayı terleyebilir veya üşüyebilirsiniz. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için yanınızda tişört veya ince bir triko almanız sizi oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca aktarma yaparken eğer uçuşunuza saatler var ise havaalanı içerisinde yürüyüşler yaparak kan dolaşımınızı normale döndürebilir, bir sonraki uçuşunuza hem fiziksel hem de mental anlamda hazır olabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin