1 mayıs tatili

Hafta sonuyla birleşen 1 Mayıs tatili, uzaklaşmak için cazip bir imkan sunuyor. Şehirden uzaklaşabileceğiniz gibi tamamen, ülkeden de uzaklaşabilirsiniz.

1 Mayıs tatilinde, negatif enerjiyle dolu ülke gündeminin etkisinden, sınırların da ötesine geçerek uzaklaşma hazırlıklarını belki de şimdiye kadar yaptınız bile.

Schengen Vizeniz Var mı?

Rotasını Avrupa’ya çevirdiyseniz ve geçerli Schengen vizeniz varsa işiniz kolay; halen uygun fiyata uçak bileti bulmak olası.

Vizeniz yoksa kalan sürede evrak ve vize telaşına mı gireceksiniz? Bunun yerine baharı ferah ferah, deniz kokusuyla üstelik de adada karşılamak sizce nasıl? Güzel, değil mi?

Kapıda Vize

Yunanistan, belirli adalarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uygulamaya koyduğu “Kapıda vize” uygulamasını sürdürüyor. 2017 yılı için 1 Nisan-30 Eylül tarihlerinde geçerli olacak uygulama, Midilli adası, Sakız adası, Sisam, Meis, Kos, İstanköy adalarına girişlerde kapıda vize alınmasına olanak sağlıyor.

yunanistan-santorini

AB komisyonu tarafından, uygulanmaması yönünde karar alınan kapı vizesi, göçmenler nedeniyle adaların halihazırda yük altında olması, bunun üzerine Türk turistlerin de gelmemesinin durumu daha da kötüleştirmesi ve Yunanistan Turizm Bakanlığı’nın çabalarına karşın girişlerin önlenememesi nedenleriyle bir yıl daha uzatıldı.

İzmir’e ulaşımın daha rahat olması dolayısıyla Sakız Adası’na bakalım.

yunanistan

Sakız Adası, Çeşme’nin tam karşısında, yarım saatlik bir deniz yolculuğu mesafede.

Vize işlemlerini sizin yerinize, deniz hattını işleten firmalar yapabildiği gibi, siz de tüm işlemlerinizi kapıda yapabilirsiniz. Gerekenler, gidiş-dönüş gemi bileti, otel rezervasyonu çıktısı, vize formu ve iş evrakları. Firma yoluyla yapacaksanız, yolculuktan en fazla üç gün öncesine kadar sonuçlanacak şekilde evraklarınızı ve vize ücretini firmaya ulaştırmanız gerekiyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda direkt çıkışta bekleyen servislerle veya otobüs terminalinden Çeşme’ye 90 dakika süren bir yolculuğun ardından, firma gişelerinden pasaportunuzu ve gemi biletlerinizi alıyorsunuz. Harika bir yolculuk sizi bekliyor.

Ve adaya ulaştınız. Kısa bir gişe kuyruğunun ardından adanın huzurlu ortamındasınız. Acıktıysanız kordon boyunda restoranlar dizi dizi. Çok uygun fiyatlara, ahtapot, bütün kızartılmış kalamar gibi yemeklerin tadına varmak için koşarken düşmemek elde değil!

sakız adası

Yanınızda Euro yok mu? Dert etmeyin. Kredi kartıyla çekimde hatlarla ilgili bir sorun yaşanmıyor, ancak nakde ihtiyacınız olduğunda Türk Lirasını Euroya çevirecek döviz bürosu tipinde yerler yok. Limandaki büyük otelse sadece müşterileri için çeviriyor.

Ulaşım için seçenekler mevcut. Kordon boyundaki terminalden kalkan otobüsler vızır vızır işliyor. Merkezden uzakta kalacaksanız veya tüm adayı sürekli gezmek istiyorsanız araç kiralamaya ne dersiniz? Bunun yanında taksi de var tabii, ancak pahalı.

midilli adası yunanistan

Sakız ağacının kokusunu, sakız reçelinin tadını sever misiniz? Ada, ismini sakız ağaçlarından alıyor. Sakız toplanan ağaçlıkları adanın güneyinde. Bu ağaçlıklarda sakız kokusundan başınız dönerek, yalpa vurarak gezinmek… Ne kadar güzel!

Sakız Adası’nın çok güzel plajları var ve bu plajlar gerek su gerekse çevre temizliği bakımından oldukça iyi durumdalar.

karfas plajı

Karfas Plajı

Sakız Adası’nın güney doğusundadır. Merkeze 5,5 km uzaklıkta. Bolca cafe, restoran dizilidir. Su sporları yoğun şekilde yapılır. Çok popüler ve turistiktir, dolayısıyla bir çok otel vardır. Şezlong ve şemsiye sıkıntısı çekmezsiniz. Merkezden otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Agia Fotia Plajı

Çakıllardan oluşan bir sahil şeridi barındırır. Denizi ise kumdur ve berraktır. Merkeze göre 11 km güneydoğudadır. Çevresinde bir çok restoran, kafe ve taverna mevcuttur. Plaj adını bölgedeki Agia Fotini kilisesinden alıyor. Plaj gençler tarafından çok tercih ediliyor. Merkezden otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Mavra Volia Plajı

Mavra Volia da Sakız Adası’nda popüler bir diğer plajdır. Merkeze 30 km. uzaklıktadır. Plajın özelliği siyah çakıl taşlarıyla kaplı olmasıdır. Siyah çakıl taşları volkanik patlamaların sonucudur. Kayalıklar ve siyah çakıl taşlarıyla kendinizi tabiatın gerçek kollarında hissedersiniz. Bölge Emporia bölgesidir; çevresinde de çok sayıda otel ve restoran mevcuttur.

komi plajı

Komi Plajı

Birçok bar, kafe, restoran çok hareketli bir plajdır. Gençler tarafından canlılığı ve hareketliliği nedeniyle çok sevilir. Hediyelik eşya satan dükkanlarda etrafta çok sayıdadır. Zamanı denk getirebilirseniz, yazın yapılan festivaller ve etkinliklerden birini yaşayabilirsiniz. Plaja merkezden sürekli otobüs kalkar.