Su Altı Dünyası Tutkunları İçin Dünya Üzerindeki En Güzel Dalış Noktaları

Su Altı Dünyası Tutkunları İçin Dünya Üzerindeki En Güzel Dalış Noktaları, su altı gözlerden uzak, gizemli dünyasıyla pek çok insanı kendine çekiyor. Kimilerini korkutsa da adeta gezegende içine dalınabilecek ikinci bir dünyanın kapılarını açıyor. Su altı dünyası tutkunları da bu yoğun mavi keşif duygusunun peşinden koşuyorlar.

1. Barracuda Point, Sipadan Adası, Malezya 

Sipadan Adası, Malezya

Malezya’nın Borneo Adası’nın doğusunda kalan Sipadan Adası’nın en can alıcı dalış noktalarından birisi Barracuda Point. Burada sizi köpek balıklarının yanaştığı mercan duvarı ve ıskarmoz balıkları çevreliyor. Canlı çeşitliliği o kadar fazla ki ömrünüz boyunca unutamayacağınız türden bir canlı görmemeniz imkansız. Beyaz uçlu köpekbalıkları, kaplumbağalar, orfozlar, papağanbalıkları ve elbette bölgeye adını veren ıskarmozlar bu dalış noktasının ev sahipliği yaptığı canlılardan bazıları.

2. Blue Corner Wall, Palau, Mikronezya

Palau, Mikronezya

Su altı cennetlerinden bir başkası da Pasifik Okyanusu’nda yer alan Palau’nun altında gizleniyor. Peygamberdevesi karidesi, Napolyon balığı, deniz tavşanı, mürenler, köpek balıkları, istavritler, ıskarmozlar ve fulya balıkları dalış yaptığınızda ilk görebileceğiniz canlılar arasında yer alıyor. Gözlerinizi alabilirseniz eğer diğer yanda da sizi büyüleyici mercanlar bekliyor.

3. The Yongala, Avustralya 

Avustralya

Yongala, Queensland sahilinde yer alan batık bir gemi. 1911’de bir kasırga sırasında batarak 122 kişinin yanı sıra bir yarış atı ve bir boğanın ölümüne sebep oluyor. 1981 yılında Yongala’ya Tarihi Gemiler Yasası uyarınca resmi koruma sağlanıyor. 109 metre uzunluğundaki gemi, Townsville’in 90 km güneydoğusunda, Cape Bowling Green’den 10 km uzaklıkta çok sayıda deniz canlısının arasında yatıyor.

4. Thistlegorm, Kızıldeniz, Mısır

Kızıldeniz, Mısır

Bu batığı hakkıyla incelemek için birkaç dalışa ihtiyaç duyabilirsiniz! Battaniye, motosiklet, tren vagonu ve kamyon gibi savaş malzemelerini taşıyan İngiliz nakliye gemisi Thistlegorm 1941’de Almanlar tarafından havadan saldırıya uğruyor ve batıyor. Batığı ise ilk önce Kaptan Cousteau keşfediyor ancak yerini kendine saklamayı tercih ediyor! Günümüzde ise dalış meraklıları için bölgeye turlar düzenleniyor.

5. Büyük Mavi Delik, Belize

Belize

İşte mercan kayalıklarının çevrelediği ve köpek balıklarının kendine yuva olarak seçtiği dünyanın en büyük su altı mağaralarından biri. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki bu delik, parlak ve canlı turkuaz tonlarından mavinin koyu derinliklerine uzanan rengiyle göz alıyor. Yeterince derine inerseniz antik mağaraların sarkıt ve dikitlerini görebilirsiniz. Belize Set Resifi içinde yer alan su obruğu UNESCO Dünya Mirasları listesinde de bulunuyor.

6. Manta Ray Night Dive, Kailua-Kona, Hawaii

Kailua-Kona, Hawaii

Okyanus tabanına yerleştirilen su altı ışıkları sonsuz miktarda planktonu kendine çekiyor. Bu da Hawaii’nin devasa hayalet vatozlarının dikkatinden kaçmıyor! Hayalet vatozlar size o kadar yakın yüzüyorlar ki balıklarla yanlışlıkla çarpışmamak için dikkat etmek gerekiyor. Kailua-Kona’da dünyanın en güzel canlılarından biriyle unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

6. Liberty, Bali, Endonezya

Endonezya

Yelpaze mercanı, anemon ve mercanlarla kaplı bir enkaz, fotoğrafçıların kaçırmak istemeyeceği türden bir manzara olmalı. Amerikan kargo gemisi Liberty, 1. Dünya Savaşı sırasında Japonlar tarafından torpille tahrip ediliyor. Gemi Bali kıyılarına demir atsa da 1963’teki volkanik patlama sonucunda okyanusun dibini boyluyor. Enkazın yanı sıra deniz yaşamı da dalış meraklılarının ilgisini çekiyor. Siyah kumuyla enfes bir kontrast yakalayan bu dalış noktasında 400’den fazla balık türü bulunuyor.

7. Shark & Yolanda Resifleri ile Anemon City, Kızıldeniz, Mısır

Kızıldeniz, MısırBir taşla üç kuş vurabileceğiniz bir yer var son olarak. Zengin su altı yaşantısıyla dikkat çeken ve Kızıldeniz’de Ras Mohammed bölgesinde bulunan alan popüler bir dalış noktası. Binlerce palyaço balığını görebileceğiniz ve taşıdığı klozetlerle batan Yolanda kargo gemisine tanıklık edebileceğiniz bu deniz altı macerası her su altı tutkunun deneyimlemesi gereken bir dalışa dönüşüyor.