Çok değil yakın geçmişte zaman ayarlı eski tip fotoğraf makineleri düz bir zemine konulup yanıp sönen kırmızı ışığa gülümseyerek bakılıyordu. Şimdi düşününce tuhaf geliyor. Çünkü akıllı telefonlarla birlikte tanışılan selfie kavramı, hareket halindeyken mükemmel görüntü veren aksiyon kameraları ve ileri teknoloji fotoğraf makineleri ile kusursuz görsellere kavuşmak artık çok kolay. Geriye sadece en güzel fotoğraf çekilecek ya da selfie yapılacak yerleri bulmak kalıyor. Arşivlik Fotoğraflar için 5 Mekan Önerisi ;

Santa Monica Pier’de Renkli Kareler

Santa Monica Pier’de Renkli Kareler

Amerika’nın batı sahillerinde yer alan Santa Monica İskelesi, bölgenin en popüler mekanları arasında yer alıyor. Uçsuz bucaksız sahillerde güneşlenen insanlar, okyanus dalgalarını kulaçlayanlar ve iskeledeki eğlence parkında çığlıkları havaya karışan çocuklarla burası daha sonra tekrar tekrar bakmak isteyeceğiniz keyifli fotoğraflar için harika bir durak. Gündüzü ayrı gecesi ayrı atmosferiyle, alışveriş mekanları ve restoranlarıyla da gününüzün nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Forrest Gump ve karides hayranlarının yüzünde mutlaka tebessüm oluşturacak Bubba Gump Shrimp’e ait ilk restoran da bu iskelede sizi bekliyor. Hazır oralara kadar gitmişken yarım saat mesafedeki “Hollywood” yazısıyla unutulmaz bir selfie de çekebilirsiniz.

Dünyanın Kalbi Times Meydanı’nda Atıyor

Dünyanın Kalbi Times Meydanı’nda Atıyor

New York’a giden istinasız herkesin bir fotoğrafının bulunduğu Times Meydanı, kırmızı merdivenleri ve devasa dijital reklam panolarıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gündüzleri sakin ama geceleri çok daha renkli ve hareketli olan meydanda adım atmaya yer bulamazsanız şaşırmayın. Burada çekeceğiniz fotoğraflarda tek başınıza olmak bir hayal. Zaten mekanın ambiyansını yansıtan da aslında bu meraklı kalabalık. Ayrıca yakınında bulunan dünyaca ünlü Broadway’de sergilenen müzikaller, bunların afişleri ve tiyatro çıkışlarında tatmin oldukları her hallerinden belli olan pozitif insanlar sanatsal kareleri de mümkün kılıyor.

Roma’nın Tarihi Dokusu

Roma’nın Tarihi Dokusu

Bir açık hava müzesini andıran Roma’nın sokaklarında gezerken fotoğraf makinenizi elinizden bırakamayacaksınız. Yedek bataryaları, powerbank’leri yanınıza almayı unutmayın. Büyük bir çoğunluğu Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan şehrin daracık yerlerden büyüleyici tarihi meydanlara açılıyor olması çok şaşırtıcı. Hele Collesium’a ulaştığınızda binlerce yıldır nasıl hala bu kadar gerçek kalabildiğine inanamıyor insan. Geçmişe saygı bu olsa gerek. Kısa bir metro seyahati sonrasında ulaşacağınız Vatikan ise adeta bir kültürel hazine. San Pietro Kilisesi’nin uzun merdivenlerinden zirveye çıkıp oradan meydanı geniş açıyla fotoğraflayabilirsiniz.

Kuzey Işıklarının Dansı

Kuzey Işıklarının Dansı

Dünya üzerindeki en masalsı doğa olaylarından biridir kuzey ışıkları. İskandinavya’nın kuzeyinde yer alan; Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın bir kısmını kapsayan Laponya bölgesi, bu ışıkları görmek ve o atmosferi yaşamak isteyen turistler için harika. Gündüz donmuş göller ve enfes kar manzarası eşliğinde kızaklı husky turları ile çekilen videolar gün batımı sonrasında yerini heyecanlı bir bekleyişe bırakıyor. Kuzey ışıklarını görebilmek bir şanstır. Birçok teknik olayın bir araya gelmesi ile oluşan renkli ışıklar uzmanların hava tahmin raporlarıyla bile önceden ölçümlenemeyebiliyor. Yine de şehirden uzakta -25 derecede bekleyişe değer. Kuzey ışıkları fotoğraf ve videoları için yüksek çözünürlüklü, kaliteli makineler kullanmalısınız. Diğer türlü ya makineniz soğuktan donar ve görüntü alamazsınız ya da çektiğiniz görüntüler flu çıkar ve istediğiniz etkiyi bırakmaz.

Yavru Köpek Balıkları ile Selfie

turkuaz sularıyla Maldivler

Okyanusun ortasında bembeyaz kumları ve turkuaz sularıyla Maldivler, uçaktan bakıldığında mavinin bin bir tonunu barındıran minik noktalar gibi görünüyor. 1000’in üzerinde adadan oluşan turizm cenneti deniz altı zenginliği ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Ada otelinize ilk vardığınızda kıyıda yüzen yavru köpek balıkları her ne kadar korkutucu gelse de onlarla birlikte yüzmek ve hatta fotoğraf çektirmek çok eğlenceli. Düzenlenen dalış turlarına katılarak mercan resiflerini, ilginç renkteki balıkları, yunusları ve şanslıysanız deniz kaplumbağalarını da fotoğraflayabilirsiniz. Ada içerisinde çıktığınız yürüyüşlerde ise dev yengeçleri, tropikal kuşları ve ağaçları kaçırmak istemezsiniz.