Her Tatilci Bir Gün Alpler'e Gidecek

Her Tatilci Bir Gün Alpler’e Gidecek! Her tatilcinin özellikle de kışın tüm güzelliklerini doyasıya yaşamak isteyenlerin rüyalarından biri de Alp Dağları oluyor. Doğaüstü güzellikleri, Claude Monet tablolarını andıran görüntüleri, eteklerinde gerçek olamayacak güzellikteki şehir ve kasabalarıyla Alp dağları, doğuda Avusturya ve Slovenya’dan başlayıp, İtalya, İsviçre ve Liechtenstein’dan geçerek batıda Almanya ve Fransa’ya kadar uzanıyor. Çocukluğumuzun sevimli idolü Heidi’nin mekanı olan Alpler’deki yaşam, masalların sadece çocuklar için olmadığının adeta bir kanıtı denilebilir. İşte bu yaşamı deneyimlemek isteyenler için, kendine has şelaleleri, görkemli şatoları, büyüleyici şehirleri ve birbirinden romantik etkinlikleriyle Alplerin gölgesinde 5 ülke turu, sizi bekliyor.

Liechtenstein Yazılır Lihtenştayn Okunur

İsmini doğru telaffuz etmek dışında size başka bir zorluk çıkarmayacak bu güzel ülke, İsviçre ve Avusturya arasında yer alıyor ve denize kıyısı bulunmuyor. Resmi dili Almanca olan bu küçük ülkenin en büyük şehri ve başkenti Vaduz. Ülkenin resmi adı Lihtenştayn Prensliği ve başkent Vaduz’da Prense ait olan Vaduz Şatosu ile bağ evleri ve şarap koleksiyonlarını görebilirsiniz. Bununla birlikte müze sevenler için Kunst Sanat Müzesi, Posta Pulları Müzesi ve Schadler Seramik müzesi gibi  yerler bulunuyor. Ülkede çok yüksek kalitede şaraplar üretilmekte ve buna bağlı olarak 100’den fazla şaraphane yer alıyor. Öte yandan ülke tam bir festival cenneti denilebilir. Ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığından, Almanya ya da İsviçre üzerinden tren ya da kara yoluyla ulaşabilirsiniz.

Alpler

Mamma Mia İtalya

Alp hattında yer alan İtalya’da görülmesi gereken bir çok önemli şehir bulunuyor. Her biri tarihten izler taşıyan bu şehirlerden Alp kuşağında yer alan Milano da, Roma İmparatorluğu mirası olan önemli  tarihi mekanlara ev sahipliği yapıyor. Yapımı 500 yıl süren ve dünyanın en büyük 4. katedrali olan Duomo Katedrali ve Galleria Vittorio Emanuele II ismini taşıyan tarihi alışveriş merkezi gibi yapılar, görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca modanın kalbi olan kentte, ‘Via monte Napoleone’ ile ‘Via la Spiga’ caddelerinde alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Alp kuşağında yer alan dillere destan Como Gölü’nü de mutlaka ziyaret etmek gerekiyor. Buzul erozyonları sonucu şekillenen Como Gölü, dünyanın en romantik mekanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca İtalya’da Cenova limanını da içine alan San Remo turu, bu güzel ülkeye gelmişken atlamamanız gereken bir detay.

Mamma Mia İtalya

Alplerin Simgesi İsviçre 

Alpler denilince akla elbette İsviçre geliyor. Alp sıra dağları ile adeta çikolatası ve saati kadar özdeşleşmiş olan Avrupa’nın  bu özel ülkesinde, farklı bir kültürel deneyim yaşayacaksınız. Yüz ölçümü açısından küçük bir ülke olan İsviçre’de iyi planlanmış bir ülke turu yapmanız mümkün. Ülkenin başkenti Bern, başkent zannedilen şehri Zürih, en popüler şehri ise Cenevre. İsviçre turunuzu Cenevre ile başlatabilir ve bu özel şehirde yapacağınız tur ile meşhur Leman Gölü ve Mont Blanc Köprüsü’nün yanı sıra Büyük Katedral ile Notre Dame Adası gibi lokasyonları ziyaret edebilirsiniz. Cenevre eski şehrini turlamak da, Orta Avrupa tarihinde bir yolculuk anlamını taşıyor. Cenevre dışında, Lozan ve Montrö gibi özel şehirler de İsviçre’de yakın mesafeli rotalarla sizleri bekliyor.

Alplerin Simgesi İsviçre

Bir Başka Açıdan Fransa  

Mutfağı, Akdeniz kültürü, derin tarihi ve sahilleri ile Fransa, Alplerin gölgesinde yapacağınız turun en özel duraklarından biri olarak yerini alıyor. Kuzey ve güneyinde bir çok farklı kültürü barındıran Fransa’da rotanızı Akdeniz’e çevirdiğinizde, sizi Nice sahilleri karşılıyor. Fransa seyahatinizde Nice’in özelliği, çevresinde yer alan Cannes, Monaco, Montpellier gibi her biri ayrı güzelliğe sahip şehirlere günü birlik ulaşım imkanı sağlayan lokasyonda bulunması. Hem Nice şehrinde yapacağınız tur hem de kumarhaneleriyle ünlü Monte Carlo ziyareti ile Cannes plajları, size unutulmaz bir Fransa seyahati deneyimi yaşatmaya hazır.

Fransa