Gün Batımını İzlemek İçin Huzur Dolu Noktalar; dizilere, filmlere ve hatta kitaplara konu olmuş hüzünlü ya da aşk dolu sahnelerin vazgeçilmez klişelerindendir. Şairlere ve yazarlara ilham olan gün batımı Murathan Mungan’ın satırlarına şöyle yansır: “Rüzgârların kanyonlarda ıslık çaldığı gün batımları insanın içine dokunurdu.” Bu muazzam renk cümbüşü, kimisi için usta yazarın da dediği gibi insanın içine dokunan günün en hüzünlü anını oluştururken kimisi için de günün en huzurlu, en mutlu anıdır. Sevdiklerinizle geçireceğiniz romantik anlara eşlik eden gün batımını sosyal medyada paylaşmak ise son zamanlarda oldukça popüler. Türkiye’de gün batımının izlenebileceği en güzel rotalardan oluşan listemiz ile güneşin güzelliğini topraklara yansıttığı bu muhteşem görüntüyü tekrar tekrar yaşayacaksınız!

Kız Kulesinin Rakibi Kız Kalesi 

Kış mevsiminin gelmek bilmediği, Kasım mevsimine kadar denize girilebilen, Mersin’in simgesi haline gelmiş Kız Kalesi’nde yapılabilecek en güzel aktivite oturup gün batımını izlemek ve güneş ufuktan yavaş yavaş kaybolurken onlarca fotoğraf ile anı kaydetmek! Kızkalasi otelleri ile bu güzel şehirde Akdeniz’in keyfini Kasım ayında dahi sürebilirsiniz.

Kaş Antik Tiyatro 

Kaş, her köşesinde özgürlüğü hissedebileceğiniz olağanüstü bir tatil destinasyonu. Kaş’a bir kez gelen bir daha dönmek istemez, her anı tekrar tekrar yaşamak ister. Hatta rivayet odur ki, bir gelen bir daha gelmeden ölmez. O şahane anlardan birisi de Kaş Antik Tiyatrosu’nun en üst noktasına çıkıp gün batımını izlemek ve güneşin üzerine doğup battığı nice imparatorlukları düşlemek! Eşsiz manzaralı Kaş otelleri sayesinde en güzel gün batımlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

İstanbul’un Seyrine Doyulmaz Tepelerinden Biri: Otağtepe 

Mükemmel bir İstanbul manzarası yakalamak isteyen fotoğrafçıların son zamanlardaki tercihi Kavacık Otağtepe. İstanbul’un ardına gömüldüğü o ihtişamlı görüntüyü yakalayabileceğiniz Otağtepe, günün her saatinde güzel! Ama siz onu bir de güneş batarken kırmızının binlerce tonu altında görün. Beykoz, Anadoluhisarı, Ağva gibi bölgelerinden de en güzel gün batımı manzaralarını seyredebilir, İstanbul otelleri arasında yerini alan Boğaz manzaralı otelleri tercih ederek romantik gün batımı manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Tarihten Büyüleyici Bir Gün: Nemrut Dağı 

Nemrut Dağı, ülkemizin en farklı atmosferine sahip tarihi alanlardan biri olmakla beraber hala gizemini koruyor. Komagene Kralı adına yapılan eşsiz birçok esere ev sahipliği yapan dağ, aynı zamanda Türkiye’nin en mükemmel gün batımı manzarasına ev sahipliği yapıyor. Gün batımını böyle muazzam tarihi eserler arasından izlemek duygularınızı altüst edebilir. Adıyaman otelleri arasından tercih yaparak eşsiz tarihi yapıların ve gün batımı manzaralarının keyfini çıkarın!

Bodrum’un İncisi: Gümüşlük Tepesi 

Gümüşlük otelleri Bodrum’un batı ucunda, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği, büyüleyici atmosferiyle gelenin bir daha dönmek istemediği bir tatil cenneti. Mavi bayraklı plajlarıyla ünlü olan Gümüşlük’te akşama doğru gün batımı eşliğinde denize girebilirsiniz. Gümüşlük’ün tepesinde Karakaya Köyünde gün batımını izlemek ise olağanüstü bir deneyim…

Masal Evleri: Kapadokya 

Kapadokya‘da kendinizi masal diyarında gibi hissedeceksiniz. Gün batımı denilince akla ilk gelen yerlerden biri burası. Peri bacalarının üzerine batan güneş, kızıl ve kahverengi ışık hüzmeleri oluşturarak hayranlık yaratıyor. Hatta arzu edenler bu muhteşem görüntüyü balon üzerinden de izleyebilirler, neden olmasın? Kapadokya otelleri terasları ise gün batımını ve gün doğumunu izleyebileceğiniz en güzel noktalardan…

Antik Çağların İhtişamı Assos 

Volkanik bir tepeye kurulan Assos Antik Kenti, gün batımını izlemek için mutlaka uğranılması gereken rotalardan bir tanesi. Assos’ta Athena Tapınağı’nın içerisinde, bir köşeden güneşin batışına denk gelmek rüya gibi olacak. Yine Çanakkale’nin eşsiz güzellikteki Ayvacık ilçesinde gün batımının keyfini çıkarabileceğiniz eşsiz tepeler ve manzaralar bulunuyor. Ayvacık otelleri rezervasyonunuzu hızlıca yaptırabilirsiniz.

İpek Yolu Güzergahında Bir Mola: Zigana 

Gümüşhane’nin Torul ilçesinin en yüksek tepesi olan Zigana, 2 bin 511 metrelik rakımıyla gün batımını izlemek için en iyi seçeneklerden biri.  Çok eski yıllarda, kış aylarındaki olumsuz şartlardan dolayı ticaretle uğraşanalar için korkutucu bir geçit olan Zigana, şimdilerde gün batımını izlemek isteyen romantiklerin buluşma mekânı.

Son olarak; bu sene yapılacaklar listenize mutlaka “gün batımını izlemek” başlığını ekleyin. Hayatın koşturmasından biraz zaman ayırıp, sevdiğiniz birini yanınıza alarak bu muhteşem manzaranın keyfini çıkarın.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin