Uzay Turizmi ile Tatil Anlayışı Farklı Bir Boyuta Taşınıyor

Uzaya yolculuk yapmak bir çoğumuz için bilim kurgu kitaplarının konusu olsa da çok yakında dünya dışı bir tatil yapmak mümkün olabilir! Birçok şirket, Uzay Turizmi ile Tatil Anlayışı Farklı Bir Boyuta Taşınıyor ve meraklı turistleri unutamayacakları bir geziye çıkarmaya hazırlanıyor. Bu inanılması zor gezinin katılım ücretleri şu an için astronomik olsa da ön şart olarak herhangi bir bilimsel eğitim istenmiyor. Belirli fiziksel testleri tamamlayıp, uçuş öncesi eğitimleri başarı ile yerine getiren uzay turistleri dünyamızı uzaydan izlemenin keyfini sürebilecek.

Uzay turizmi nedir?

Uzay turizmi

Uzay turizmi tam anlamıyla macera sever gezginlerin ziyaret amacıyla uzaya gitmesidir. Yakın zamanda uzay yolculuğunun muhteşemliğini deneyimleyenler sadece NASA’nın eğitimli astronotları değil isteyen herkes olabilecek. Uzay seyahati süresince herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına yolculara tam kapsamlı olarak eğitimden geçmiş özel bir mürettebat eşlik edecek. Bu yüzden katılan turistlerin herhangi bir konuda uzman bilim insanları olmaları gerekmiyor. Tabii ki yolculuk belirli prosedürler ve ön eğitimlerle planlandığından sıradan bir plaj tatilinden daha karmaşık hazırlık aşamaları gerektiriyor.

Uzay Turizmi Kimler Tarafından Yapılmaya Başlandı?

2000’li yılların başlarında, Rus Uzay Ajansı astronot olmayan 7 kişiyi para karşılığı uzaya götürdü. Bu heyecan verici program 2010 yılında ABD’nin astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek için Rus uçuşlarında bulunan koltuklara ihtiyaç duyması nedeniyle iptal edildi. Günümüzde birkaç farklı şirket uzay turizmine öncülük ediyor. Bunlardan en çok bilineni muhtemelen yıllardır uzay uçuşlarında sivillere de yer açılması gerektiğinden bahseden Richard Branson ve şirketi Virgin Galactic. Daha yakın zamanda, Tesla elektrikli otomobil şirketinin kurucu ortağı Elon Musk tarafından başlatılan SpaceX aya uzay seyahati yapacaklarını açıkladı. Uzay turizmine en son dahil olan şirket ise Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin.

İlk Uzay Turistleri Kimler?

Uzay Turistleri

SpaceX ilk başlarda 2018 yılında ayın etrafında iki ücretli turist uçacağını açıkladı, ancak bu durum Muxk’ın son açıklamalarıyla 2023 yılına ertelendi. Ay yörüngesine çıkacak ilk turist ise japon iş adamı Yusaku Maezawa olacak. Maezawa sanata düşkünlüğü ile bilinen bir milyarder ve ay seyahati sırasında kendisine bir grup sanatçının eşlik edeceğini açıkladı. Uzay turistleri şu an bedensel testleri ve hazırlık süreçlerini tamamlıyor. SpaceX şirketi yaptığı bir açıklamada, “Onlardan önceki Apollo astronotları gibi, evrensel keşif ruhunu taşıyan bu bireyler de uzaya seyahatlerinde tüm insanlığın umutlarını ve hayallerini taşıyacaklar” diyerek uzay seyahatinin öncülerini tebrik etti.

Uzay Turisti Olmanın Maliyeti Nedir?

Tahmin edebileceğiniz gibi şu an için bir uzay turisti olmak hiç de ekonomik değil. Uzay turizmi planlayan şirketler, bir uçuşun ne kadar tutacağını tam olarak belirtmese de ortalama bir seyahatin on milyonlarca dolar olduğu belirtiliyor. Virgin Galactic, “Gelecekteki Astronot topluluğunun üyeliği” ve gelecekte yapılması planlanan uçuşlara rezervasyon şansı için  yaklaşık 260000 dolarlık bir ön ödeme talep ediyor. Ancak, teknolojinin hızla gelişmesi ve daha az maliyetli hale gelmesiyle birlikte uzay turizminin fiyatının zamanla düşeceği de tahminler arasında… Uçak bileti yerine uzay bileti bakacağımız günler hepimizin hayâli!

Uzay Turizminde Nasıl Araçlar Kullanılacak?

Virgin Galactic’in SpaceShipTwo isimli uzay aracı iki bölümden oluşuyor. Aracın WhiteKnightTwo adlı dört motorlu, çift gövdeli jet uçağı onu 15000 metre yüksekliğe ulaştırdıktan sonra SpaceShipTwo ayrılarak yolculuğuna devam ediyor. SpaceShip Two, iki pilot dahil olmak üzere sekiz kişiye kadar yolcu taşınabilen kanatlı bir uzay aracı. SpaceX’in mekiği ise Dragon olarak isimlendirilmiş. 2012 yılında, herhangi bir hükümet tarafından gönderilmeden Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo teslim etmek için kullanılan tek ticari uzay aracı olmuş. İnsan taşımak için yeniden tasarlanan mekik Dragon 2 adıyla yenilenmiş ve NASA SpaceX’in bu kapsülle uzaya insan taşımasına izin vermiş.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin