Yurt dışı tatili yapmak isteyen seyahat tutkunlarını dünya üzerinde farklı turistik rotalar bekliyor. Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Orta Doğuya kadar her kıtada keşfedilmeye değer pek çok destinasyon noktası mevcut. Siz de modern dünyadan kopup dünyanın gizemli kalmış noktalarına yelken açmak istiyorsanız aşağıda yer alan Dünya Turuna Çıkmak İsteyenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Tatil Rotaları yazımızı okuyup rotanızı belirleyebilirsiniz.

Bolivya

bolivya

Ilıman iklimin hakim olduğu Güney Amerika ülkesi Bolivya; renkli festivalleri, sıcakkanlı yerli halkı, folklorik unsurları, göz alıcı coğrafi güzellikleri ve baş döndürücü kostümleri ile turistler tarafından her yıl büyük ilgi görüyor. Kıtanın tam ortasında bulunan ülke; Altiplona, Sub-Andean Bolivia ve Tropikal Alçaklar isminde üç ayrı bölgeye ayrılmış durumda. İdari şehri La Paz, başkenti de Sucre olarak biliniyor. Titicaca Gölü, Isla Del Sol, Salar de Uyuni ve Samaipata görülmeye değer turistik değerlerden birkaçını temsil ediyor. Bölgeden bölgeye farklılık gösteren mutfak kültüründe ise daha çok biftek, patates ve pirinç ağırlıklı yemekler hakim. Zengin bir kültüre sahip olduğu için üstelik her yıl farklı karnavallara ve festivallere de ev sahipliği yapıyor. Kaçırılmaması gereken bu festivallerden bir tanesi de Şubat ayında düzenlenen Oruro karnavalı.

Sri Lanka

srilanka

Hint Okyanusu’nun incisi olarak nitelendirilen Sri Lanka, dört tarafı denizlerle çevrili bir ada ülkesi. Tarihi geçmişi 125.000’li yıllara dayanan tatil rotası; palmiyelerle süslenmiş plajları, Antik dönemden kalma tapınakları ve gök kuşağı rengindeki balıkçı kayıkları ile adeta doğa harikası bir özellik taşıyor. Bölgede sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği en ideal zaman aralığı ise yaz dönemi. Sakin bir ada yaşantısının hükün sürdüğü bu ülkeye gittiğinizde ilk olarak Polonnaruwa ve Anuradhapura tapınaklarını görmelisiniz. Daha sonra ülkenin ünlü restaurantlarında mola vererek yöreye özgü meşhur köri soslu “lampraisi”, “pol sambol” ve “roti” tatlarını deneyimleyebilirsiniz. Galle Trincomalee kumsallarında eğlenebilir veya Yala Ulusal Parkı’nda safari turuna çıkabilirsiniz.

Arjantin 

arjantin

Güney Amerika kıtasında yer alan ve tarihte Argentinos isminden türeyen renkli ülke Arjantin, gerek doğa güzellikleri gerekse birbirinden seçkin mimari eserleri ile turistleri kendine hayran bırakıyor. Ülkeye gelindiğinde kuşkusuz ilk gezilecek yer, başkent özelliği taşıyan Buenos Aires. Canlı Avrupa mimarisi, sansasyonel alışveriş seçenekleri ve dünyaca ünlü tango dansı ile ün kazanmış olan göz alıcı şehir yılın her dönemi turistik çekiciliğini koruyor. Santa Cruz, Cordoba ve Mar del Plata gezilmeye değer diğer destinasyon noktalarından. Santa Cruz eyaleti, huşu uyandıran doğal güzellikteki Glaciers Nationa Park’ı, Cordoba İspanyol tarzı binaları, Mar del Plata de masmavi plajları ile önem kazanıyor. Arkadaş canlısı yerli halkı ile bilinen ülke, ılıman iklimi sayesinde her dönem turistlerin ilgi odağı oluyor. Farkı etnik kimliklerin harmanından oluşan mutfak kültüründe ise daha çok et ağırlık yemekler hakim. Büyük barbeküde ve ızgarada hazırlanan Parillas, ülkenin en meşhur et yemeklerinin başında geliyor.

Tayland

tayland

Uzak Doğu’nun cenneti Tayland, Budist tapınakları, Tayca dilinde gelişmiş özgün kültürü ve tropikal adaları sayesinde milyonlarca ziyaretçinin uğrak noktası oluyor. Tropikal iklime sahip olan bölgenin başkenti Bangkok, aynı zamanda en kalabalık şehirlerden bir tanesi. Dünya markalarına ev sahipliği yapan lüks alışveriş merkezlerinden tutunda görkemli gökdelenlere kadar pek çok modern yaşam unsurunu bu başkentte bulabilmeniz mümkün. Rattanakosin Adası, Yüzen Pazar, Phuket Adası, Granda Palace ve Wat Pho ise gezilebilecek turistik rotaların başlıcalarını oluşturuyor. Pirinç ve deniz mahsulleri ağırlıklı beslenen Tayland, üstelik Avrupalılar tarafından sömürgeleştirilemeyen tek Asya ülkesi olarak biliniyor.

Filipinler

filipinler

İrili ufaklı toplam 7641 adacıktan oluşan Filipinler, dünyanın en çok biyoçeşitliliğe sahip ekvator ülkelerinden bir tanesi. Özellikle vahşi yaşama karşı ilgi duyan gezginler için ideal olan bölgede görülmeye değer pek çok doğal güzellik var. Başkent Manila, Banaue, Sagada ve Coron gezilebilecek tatil kasabalarına örnek oluşturuyor. Manila’ya geldiğinizde Intramuros Surları’nı ve Greenbelt Parkı’nı görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Daha sonra isterseniz sıcakkanlı kabile insanlarının yaşadığı Sagada’da mistik mağaraların ve şelalelerin keşfine çıkabilirsiniz. Tropikal iklim koşullarının yaşandığı bölgede, mutfak kültürü de geniş bir çeşitliliğe sahip. “Kare-kare”, “tapa” ve “balut” ise en meşhur geleneksel yemeklerden birkaçı.

Her kıta üzerinde dünya turuna çıkmak İsteyenlerin mutlaka görmesi gereken tatil rotaları dikkati çekiyor. Masmavi plajları ve turistik değerleri ile öne çıkan bu ülkeler arasından seçiminizi yaparak kendinizi muhteşem bir tatilin akışına bırakabilirsiniz.