Toplu taşıma araçlarının içinde trenin yeri ayrıdır. Tren sesi duyulduğunda insan heyecanlanır, onu gördüğünde çocukluğunda olduğu gibi el sallama hissiyle dolup taşar. Büyük camları, geniş oturma alanları ve göz alabildiğine uzanan vagonlarıyla tren, içinde seyahat edenlere bambaşka bir deneyim kazandırır. Bu deneyimi Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında yaşamak isteyenlerin son dönemdeki gözdesi Doğu Ekspresi’dir. Türkiye’nin iç kısımlarını karış karış gezmek istiyorsanız, Doğu Ekspresi’ne alternatif rotalar sunan tren seferleri ile seyahat edebilir ve Anadolu’nun saklı güzelliklerini keşfedebilirsiniz. İşte Anadolu topraklarını karış karışkeşfetmenizi sağlayan tren seferleri:

Van Gölü Ekspresi

Ankara’dan salı ve pazar günleri saat 11:00 de sefere başlayan Van Gölü Ekspresi, yaklaşık 24 saat süren bir yolculuk sonunda Van’ın Tatvan ilçesine ulaşır. Dağların karlı yamaçlarının eteklerinden yol alarak Van Gölü’nün mavi kıyılarına ulaşan ve Anadolu’nun doğal güzelliklerini yakından görme imkanı sunan Van Gölü Ekspresi, yerli ve yabancı pek çok gezginin gözde seyahat rotalarından birine dönüşmüştür. Yolcuların tercih edebileceği pulman, örtülü kuşetli ve iki yataklı vagonlar, yolculuğu sizin için en konforlu hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Yemekli vagonda her daim yiyecek ve içecek servisi yapılmaktadır.

Güney Kurtalan Ekspresi

Salı ve pazar günleri hariç diğer günler Ankara’dan saat 11:00 de hareket eden Güney Kurtalan ekspresi, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’nun pek çok yerleşim yerine uğrayarak Kurtalan’da yolculuğunu sonlandırır. Uçsuz bucaksız bozkır manzaralarını gözler önüne seren tren, Anadolu’nun kültürel çeşitliliğini yansıtan yolcuları bir araya getirir. Trende yaklaşık 24 saat süren uzun yolculuk için iki yataklı ve örtülü kuşetli vagonlar bulunmaktadır. Kısa mesafe yolcuları için ise pulman seçeneği sunulmaktadır. Trende ayrıca yemek vagonu da yer almaktadır.

Fırat Ekspresi

Her sabah 08:05’te Adana’dan Elazığ’a yol alan tren; köprülerden, yamaçlardan geçerek hiç beklenmeyen bir anda ortaya çıkan akarsu manzaralarıyla yolcuları şaşırtır. Anadolu’nun sürekli değişen coğrafyası ile gözlerinizin önüne eşsiz manzaralar serer. Şehir merkezlerinden köy içlerine kadar pek çok farklı noktadaki istasyona uğrayan Fırat Ekspresi, Anadolu’nun hiç görmediğiniz yönleriyle sizleri tanıştırır. Tren tüm yolculara pulman vagonlarla hizmet vermektedir.

Toros Ekspresi

Her sabah 07:45’te Adana’dan hareket eden Toros Ekspresi, Toros Dağları’nın arasındaki eşsiz vadilerden geçerek Konya’ya ulaşır. Torosların eşsiz yeşilliğiyle bozkırın uzun düzlüklerini bir arada keşfetmenize yardımcı olur. Bir çok yerleşim merkezine uğrayarak farklı noktalarda yolculuğunuzu sonlandırmanıza imkan tanır. Pulman vagonlarla seyahat imkanı sunan trende vagon içi içecek servisi ile çay ya da kahvenizi yudumlayarak manzaranın keyfine varabilirsiniz.

Pamukkale Ekspresi

Her sabah 07:55’te Denizli’den Eskişehir’e yolcu taşıyan tren yaklaşık sekiz saatlik bir yolculuk sonunda seyahatini tamamlar. Pulman vagonlarla hizmet veren tren, zaman zaman yerleşim merkezlerinden uzaklaşarak yolcularına Anadolu ovalarını seyretme imkanı sunar. Pulman vagonlarla taşıma hizmeti sunan trende yiyecek ve içecek servisi de yapılmaktadır.

Erciyes Ekspresi

Her gün 16:30’da Adana’dan kalkıp Kayseri’ye ulaşan Erciyes Ekspresi, sizi Kapadokya’nın yakınlarına getirir. Pulman vagonlarla seyahat imkanı sunan tren, doğa üstü güzellikleriyle seyahat severleri çağıran peri bacalarına sizi yaklaştırır. Kayseri üzerinden peri bacalarının bulunduğu yörelere kolaylıkla ulaşılabilir. Bunun yanı sıra Kayseri, doğuya giden pek çok trenin uğradığı bir tren istasyonuna sahiptir. Buradan aktarma yaparak seyahatinizi dilediğiniz rotada uzatabilirsiniz.

Trenler Hakkında Detaylar

Pulman vagonlar, genellikle kısa mesafe seyahat edecek yolcular için gidiş yönüne doğru sıralanmış koltuklardan oluşur. Örtülü kuşetli vagonlar ise uzun yol için hazırlanmıştır. Bu vagonlarda dört kişilik bir kompartıman içinde birbirine bakan koltuklar ve yatak bölümleri bulunur. İki yataklı vagonlarsa kuşetli vagonlarla aynı şekilde tasarlanmıştır. Tek farkı, kompartımanların iki kişilik olması ve bir kişi için yolculuk esnasında daha geniş bir alan sunmasıdır. Bunların yanı sıra her daim yiyecek, içecek ve alkollü içki servisi sunan yemekli vagon, bütün trenlerde yolcuların hizmetindedir. Ayrıca, tüm seferlerde evcil hayvan bileti satın alarak sadık dostunuzla beraber seyahat edebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin