Birçok seyahat tutkununun en sevdiği mevsimler geldi çattı. Dünyanın her yerinde farklı bir güzelliğe sahip olan bahar ayları, soğuk kış aylarından sonra enerjimizi yerine getiriyor. Peki nisan ayını hangi rotalar ile daha da keyifli hale getirebiliriz? Dilerseniz nisan ayını güzelleştirecek yurt dışı gezi önerilerine bir göz atalım.

Pembe Bir Uzak Doğu Seyahati 

Mis gibi kokan, rengarenk kiraz ağaçlarının arasında bir fotoğrafınız olsun istemez misiniz? Japonya’yı Nisan ayı boyunca daha renkli hale getiren Sakura ağaçları, görsel şölen sunuyor. Sakura’nın sunduğu mükemmel görüntünün yanında, Japon kültürü için önemini umutmamak gerekiyor. Bu renkli kiraz ağaçları Japonlar için yaşamı ve ölümü temsil ediyor.

Teknolojisi yakından bilinen ama doğa güzellikleri zaman zaman es geçilen Japonya, bahar aylarında yemyeşil ve pespembe bir görüntüye bürünüyor. Bu doğal güzelliklerden bir tanesi de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de alınan Shirakawa-Go. Yeşil bir doğa içindeki ilginç görünümlü Shirakawa-Go evleri, özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Japonya’nın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememesiyse Uzak Doğu’nun büyülü ülkesini gezmek isteyenler için büyük kolaylık sağlıyor.

Macera ve Farklılık Sevenlerin Tercihi Filipinler

7 bin 641 adadan oluşan bir ülkeye seyahat etme fikri kulağınıza nasıl geliyor? Eğer hoşunuza gidiyorsa ve internette gördüğünüz bembeyaz kumlu plajların fotoğrafları dahi sizi mutlu ediyorsa, Filipinler bu bahar içinkesinlikle listenizde olması gereken bir ülke. Tipik bir okyanus ülkesi olan ülke, bahar aylarında bir başka güzel oluyor. Pasifik Okyanusu’nun batısında konumlanan Filipinler’in başkenti Manila ise her bütçeye uygun tatil imkanı sunuyor. Şehir her mevsimde, özellikle Uzak Doğu ülkelerinden yüzbinlerce turisti ağırlıyor. Tertemiz okyanus sularında yüzme keyfini yaşamak isteyenler için ideal bir tatil ortamı yaratıyor.

Filipinler’in bir ada ülkesi olması, ülkenin ulaşımını da fazlasıyla etkiliyor. En temel ulaşım araçları feribot ve uçak. Manila’dan çok uygun fiyatlara farklı bir Filipinler adasına uçmak mümkün. Tatilcilerin yakından bildiği Boracay’a uçakla ulaşmak sadece 50 dakika sürüyor. Yani Filipinler, eşsiz plajlara sadece 50 dakika uzaklıkta bir tatil imkanı veriyor. Burada dikkat çeken bir başka şehir ise Davao City. Ülkenin üçüncü büyük kenti olan Davao, güzel bir tatil alternatifi olarak dikkat çekiyor.

Filipinler denildiğinde ülkede güvenlik sorunları olduğuna dair ön yargılar olabiliyor; ancak son dönemde devlet politikaları gereği bu sorunlar engelleniyor. Ayrıca, Filipinler halkının sıcakkanlılığı da, ülkeden ayrılırken tüm olumsuz fikirleri orada bırakmanıza yardımcı oluyor.

Kulağa Hoş Gelen Fikir: İlkbahar’da Macaristan’da Gulaş Yemek

Kış aylarında oldukça soğuk olan ama ilkbaharda gezmesi bir o kadar zevkli olan Macaristan, doğal güzelliklerin yanında tarihi de seyahat sevdalılarına sunuyor. Başkent Budapeşte’de, Tuna Nehri’nde akşam saatlerinde uygun fiyatlarla bir tekne gezisi yapmak ve şehrin ışıklarını doyasıya seyretmek bahar aylarında müthiş bir keyif veriyor. Gündüz ise Tuna Nehri’nin kıyısında yürümek, temiz havayı doyasıya içinize çekmenizi sağlıyor.

Tarih yönünden de çok zengin bir geçmişe sahip olan Macaristan’ın başkenti, bol bol fotoğraf çekmeniz gereken noktalara sahip. Yüzlerce tarihi eseri içinde barındıran Gellert Tepesi belki de bu fotoğrafların en güzelini sunuyor; fakat Macaristan Parlamento Binası ya da Andrassy Opera Binası gibi mükemmel mimarili yapıtları da unutmamak gerekiyor.

Macaristan’a gidip Gulaş yemek de olmazsa olmazlardan. Macarların 9. yüzyıldan beri vazgeçemediği lezzet, şehrin hemen hemen her restoranında özenle servis ediliyor.

Bol Oksijenli Bir Balkan Tatili

Bahar aylarında yurt dışı seyahati yapmayı düşünen ama bu tatili biraz daha yakın ülkelerde değerlendirmek isteyenlerin karşısına Makedonya çıkıyor. Özellikle başkent Üsküp, muazzam doğasıyla tatilcileri bekliyor. Üsküp’ün en önemli tatil merkezi ise kuşkusuz Vodno Dağı. Milenyum Haçı’nın da bulunduğu bu dağa çıkmak da ayrı bir keyif. Şehir merkezinden kalkan otobüslerle Vodno Dağı’na çıkmak üzere kullanılan teleferiklere geliniyor ve işin tatlı kısmı burada başlıyor. 700 Dinar (1.5 Euro) ödeyerek kullandığınız bu teleferikte dağa ulaşana kadar geçen zamanda doğanın keyfini çıkarmak size kalıyor.

İlkbahar’da bir başka güzelleşen yerlerden diğeriyse Matka Gölü. 5 bin hektarlık bir kanyonun içinde bulunan bu yapay göl, ülkenin en eski yapay gölü olarak dikkat çekiyor. Dünyanın en derin yer altı mağarası olduğu söylenen Vrelo Mağarası’nın da bulunduğu kanyon, doğa sporlarını sevenler için de bir cennet konumunda.

Makedon halkının Türkiye’den gelen misafirlere sıcak davranışları da iç ısıtıyor. Ortak bir kültürün parçası olmanın avantajıyla Makedonya, güzel anılar biriktirmeyi sağlıyor. Üsküp’ün harika tabiatı, bir de Makedon lezzetleriyle birleşince tatil daha da anlamlı hale gelebiliyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin