Uzun bir çalışma sürecinin ardından herkes sessiz bir ortama, kendini dinleyebileceği sakin bir tatile ihtiyaç duyabiliyor. Tüm zamanların yorgunluğunu atmak için ise doğayla iç içe olmak sıklıkla tercih ediliyor. Fiziksel ve zihinsel bir yenilenme için gidilebilecek bu doğa harikası noktalar, ihtiyaç duyulan rahatlamayı en iyi hâliyle misafirlerine sunuyor. Arınma için daima temel gereksinim olan sessizlik ve sakinlik, ülkemizin birçok bölgesinde yer alan yarımadalar, yaylalar, köyler, sahiller ve beldelerde rahatlıkla bulunabiliyor. İşte, ister sevdiklerinizle ister bireysel olarak gidebileceğiniz, arınma ve yenilenme için sakin ve sessiz tatil noktaları:

Doğal Güzellikleriyle Görülmeye Değer: İzmir – Özdere

İzmir’de yer alan birçok tatil beldesine oranla daha sessiz ve sakin olan Özdere; berrak, masmavi denizi ve doğa harikası Kalemlik Milli Parkı ile görülmeye değer mekanlar arasında yer alıyor. Denizinin tertemiz olmasının yanı sıra çam ormanlarıyla kaplı dağlarıyla öne çıkan Özdere, Ege’nin en güzel koylarını da içerisinde barındırıyor. Menderes ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Özdere, İzmir şehir merkezine ortalama 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 1800 metre uzunluğunda, benzersiz bir plaja sahip olan bu kasaba, sessizlik ve sakinlik arayanlar için ilk duraklardan biri oluyor.

Yeşilin ve Mavinin İçinden: Balıkesir – Kapıdağ Yarımadası

Marmara Denizi’nin içerisinde bulunan Kapıdağ Yarımadası, şehrin Erdek ilçesinde bulunuyor. Kapıdağ Yarımadası, yeşili ve mavisiyle, sessizliği ve huzuru ziyaretçilerine en iyi şekilde yaşatıyor. Yarımadada yer alan Kyzikos Antik Kenti, yarımadanın tarihini en iyi şekilde gözler önüne seriyor. Antik kentte yer alan Hadrianus Tapınağı da bölgenin tarihi güzelliklerini ortaya çıkarmayı başarıyor. Kirazlı Manastırı, Zeytinli Ada, Seyit Gazi Tepesi gibi birçok görülmeye değer mekana sahip olan Kapıdağ Yarımadası, sahil şeridinde yer alan plajları ile de öne çıkıyor. Gezilecek tüm noktalarıyla Kapıdağ, görülmesi gereken huzurlu tatil mekanları arasında yerini alıyor.

Muğla’daki Dinlenme Noktası: Akyaka

Muğla’nın kalabalığından ve sıcağından kaçmak isteyenlerin, sessiz bir dinlenme yeri arayanların göz bebeği olan Akyaka, her zaman esintili olan havası ve güçlü dalgaları ile görülmeye değer beldeler arasında yerini alıyor. Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, Muğla’ya 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bir balıkçı kasabası olarak nitelendirilen bu belde, 2011 yılında Türkiye’deki 11 sakin kent arasında yerini almayı da başarıyor. Tek tipte inşa edilmiş evleriyle kendisine bir bütünlük kazandıran Akyaka; Azmak Nehri, Akyaka Plajı, Çınar Plajı gibi birçok görülmeye değer mekanıyla görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Ormanlarla İç İçe: Yalova – Erikli Yaylası

Şelaleleri, gölleri ve ormanlarıyla ziyaretçilerine doğanın içinden kucak açan Yalova’nın Erikli Yaylası, arınma için en önemli ihtiyaçlardan olan sessizliği ve sakinliği en iyi şekliyle sunuyor. Yaylanın çevresinde yer alan ormanlar, patika yollar, şelaleler ve çok daha fazlasıyla sakin bir kamp ortamı sunan yayla, köy kahvaltıları ve dağ yürüyüşleri için eşsiz bir yer olarak değerlendiriliyor. Yalova Kent Ormanı’nı içerisinde bulunduran yayla, Büyük Dipsiz Göl ve Küçük Dipsiz Göl olarak adlandırılan gölleriyle de öne çıkıyor.

Şifalı Su Cenneti: Bursa – Oylat Köyü

Oylat Ormanının içerisinde yer alan Oylat Köyü, İnegöl ilçesinde bulunuyor. Oylat Şelalesi, Oylat Mağarası, Oylat Vadisi gibi birçok doğal güzelliğe ismini de veren köy, birçok bölgesinde şifalı sular da bulunduruyor. İnegöl şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunan Oylat, kaplıcaları ile de dikkatleri üzerine topluyor. Mutlaka görmeniz gereken kanyonlar ve mağaralardan oluşan bölge, ziyaretçilerine huzuru ve sessizliği görülmemiş şekliyle tattırıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin