Yaşadığımız yüzyıl; teknolojik yenilikler, değişimler ve bunun sosyal hayata yansımalarının adeta çoğaldığı, büyüdüğü bir çağ. Dün icat edilen herhangi  uygulama ya da trend, bugün popülerliğini yitiriyor ve yerini daha eğlenceli ve daha işlevsel başka bir şey alıyor. Bu hızlı hayat deviniminden, seyahat kültürünün de nasibini almamış olması elbette düşünülemez. Günümüzde artık bir geziye çıkmak için kalın rehber kitaplara, çizgileri net çizilmiş seyahat programlarına, belgeli rehberlere, kalabalık gruplara ihtiyaç yok. Tatil için arkadaş grupları ile birlikte hareket etmek tercih edilebilir, ancak tek başına tatil için artık tüm koşullar çok elverişli.

Kişinin nereye gideceğine, kalış süresine, tatil içinde anlık yapabileceği değişimlere olanak sağlayan solo tatil kavramı ise gitgide popüler hale geliyor. Solo, yani tek başına tatil, tam bir özgürlük hali. Tatilinizi kendiniz planlıyorsunuz; destinasyonu, bölgeyi, tatil konseptini kendiniz özgürce belirleyebiliyorsunuz; tadacağınız lezzetlere kolaylıkla karar verebiliyorsunuz ve hiç itiraz eden olmuyor! Tecrübe eden herkese bambaşka deneyimler kazandıran tek başına tatil sırasında olası minik aksaklıkların önüne geçmek için bir dizi önlem almak gerekiyor. Solo tatilinizi daha stressiz ve eğlenceli hale getirmek istiyorsanız tek başına tatil yapacakların dikkat etmesi gerekenler nelerdir, gelin birlikte göz atalım!

Hazırlanın, Gidiyorsunuz!

Solo tatil ilk olarak zihinde başlıyor. Hazırlık aşamasına öncelikle nasıl bir tatil istediğinize karar vermekle başlayabilirsiniz. Yurt dışında bir ya da birkaç şehir görmek mi, sessiz sakin bir dinlence mi, eğlencesi bol bir tatil mi, bir gurme seyahati mi; yoksa arkeolojik ören yerlerini, tarihi kalıntıları, antik kentleri göreceğiniz bir kültür gezisi mi?

Tatil konseptinizi belirledikten sonra ikinci önemli adımı lokasyona karar vererek atabilirsiniz. Yurt içinde dinlenme amaçlı bir tatil için Assos, Bozcaada, Kaş, Olimpos gibi kentler sizin için çok uygun olabilir. Hem doğal güzelliği hem sakinliği ile bu noktalarda şehir hayatının tüm stresinden arınabilir tam bir dinlenme hali yaşayabilirsiniz.

Eğer Türk mutfağının özel lezzetlerini tadabileceğiniz ve otelinizde gündüz denizden yararlanıp akşamlarınızı da eğlenceye ayırabileceğiniz bir tatil size yakın geliyorsa yurt içi tatillerinizde Antalya, Çeşme, Fethiye, Bodrum gibi lokasyonları tercih edebilirsiniz. Resort her şey dahil otellerde tüm beklentilerinizin karşılanabileceği bir tatil yaşamanız mümkün.

Tercihiniz tarih ve kültür turu ise ülkemizde sınırsız seçenekler arasından tercih yapmakta zorlanabilirsiniz. Adeta bir arkeoloji cenneti olan Türkiye’de İzmir’e bağlı Efes , Çanakkale’de bulunan Truva, Manisa’da Sardes, Aydın’da Aphrodisias, Antalya’da Side Antik Kenti, Denizli’de Pamukkale olarak bilinen Hieropolis, Muğla sınırları içerisindeki Knidos ve uygarlığın başladığı yer olarak bilinen; aynı zamanda UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi’nde yer alan, Şanlıurfa sınırları içindeki Göbeklitepe başlıca gezilmesi gereken noktalar.

Yurt dışı tatili düşünüyorsanız, Orta Avrupa’ nın büyülü kentlerini tercih edebilir, Uzak Doğu’yu seçerek farklı hayat kültürleri ile buluşabilirsiniz. Bambaşka iklimdeki Kuzey Avrupa’da kuzey ışıklarını izleyebilir, Akdeniz ülkelerinde huzur depolayabilirsiniz. Gideceğiniz ülke ve tarihteki etkinlikleri de önceden incelerseniz gittiğiniz ülkede konser, opera, bale gibi gösterileri de programınıza dahil edebilirsiniz.

Yola Çıkmadan Önce

Lokasyonu seçtikten sonra otel rezervasyonu ikinci önemli adım. Tek başına konaklayacağınız oteli daha merkezi noktalarda ve mümkünse  4-5 yıldızlı bir otel olarak seçmeniz, sizin için hem hizmet standardı hem güvenlik açısından rahat bir tatil anlamına gelebilir.

Bir diğer aşama ulaşım. Varış noktanıza ulaşım için hava yolunu tercih edebilirsiniz. Oteliniz ile havalimanı arasındaki mesafe kısa ise taksi yoluyla otelinize ulaşabilirsiniz. Uzun bir mesafe varsa varış şehrinizdeki hava taşıma şirketleri ya da toplu ulaşım koşullarını önceden incelemeniz yararlı olabilir.

Yurt dışı tatil planlıyorsanız vize işlemlerini araştırmalısınız. Avrupa ülkelerinin bir çoğunda Schengen vize geçerli olmakla birlikte bazı ülkeler istisnai olarak kendi vizelerini uyguluyor. Seyahatinizin diğer aşamalarını satın almadan önce vizenizi çözümlerseniz, olası bir reddedilme durumunda zarar görmemiş olursunuz.

İleri Bavul Hazırlama Teknikleri

Öncelikle bavulunuz veya sırt çantanız kolay taşınabilir, hafif ve dört tekerlekli olmalı. Yalnız çıktığınız bu yolda rahat bir biçimde hareket etmeniz çok önemli. Tatiliniz, yaşadığınız şehrin iklim ve sıcaklık koşullarından tamamıyla bağımsız bir süreç. Yani yaşadığınız değil, gideceğiniz şehre göre bir bavul hazırlamanız faydalı olabilir. Kapsül bavul çok faydalı bir çözüm. 1-2 adet düz renk pantolon (siyah iyi bir tercih), birkaç tişört, mevsime göre mont ya da sweat, bolca çorap. Gereken her şey yanınızda!

Kaliteli fotoğrafları seviyorsanız ve eğer varsa profesyonel fotoğraf makinanızı da yanınıza alabilirsiniz. Kullandığınız ilaçları, olası soğuk algınlığı için ilgili ilaçları; yanık merhemi, yara bandı gibi sağlık ürünlerini, şarj cihazlarınızı unutmamanız sizin için önemli.

…Ve Olmazsa Olmazlar

Seçtiğiniz tatil konsepti ne olursa olsun bir akıllı telefon en önemli ihtiyaç. Tatil esnasında akıllı telefondaki harita ve navigasyon uygulamaları sayesinde, hem bölgede merak ettiğiniz her şeye erişiminizi kolaylaştırabilir hem de kimseye ihtiyaç duymadan toplu taşıma araçlarını rahatça kullanabilirsiniz. Dünyanın herhangi bir noktasında metro, otobüs hatları saatlerini ve anlık olarak lokasyonlarını takip edebilmek mümkün. Ulaşımın yanı sıra gezi noktaları, restoranları da uygulamalar üzerinden görüntüleyebilir ve planlamanızı yapabilirsiniz.

Yurt dışı tatilleri için gidilecek ülkenin para biriminde bir miktar banknot bulundurmanız faydalı olabilir. Uluslararası geçerliliği olan kredi kartınız birçok noktada geçerli ve yeterli. Otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortanızı belgeleyen evrak yanınızda olmalı. Tüm bunlara ek olarak gidilecek şehirde neler yapılabileceği konusunda ön araştırma yapabilir, planlarınızı bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz.

Konaklama planlamanız için Tatilsepeti.com‘u ziyaret ederek hem detaylı bilgilere ulaşabilir hem de kolaylıkla rezervasyon oluşturabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin