Çin’in Güneyinde bulunan ve bu ülkeye bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong, Uzakdoğu‘nun en ilgi çekici adreslerinden biri. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında bulunan Hong Kong’ta girişte nerede konaklayacağınızı ve kaç gün kalacağınızı belirtmeniz yeterli oluyor. Nüfus yoğunluğuna paralel olarak kültürel aktivitelerinin zenginliği ile de merak uyandıran bu Uzakdoğu ülkesinde her gün katılacak farklı bir etkinlik bulmak mümkün. Elektronik, kozmetik, giyim, saat ve aksesuar gibi pek çok geniş ürün seçkisine sahip olan ülkeye her yıl binlerce turist alışveriş yapmak için geliyor. 7 gün 24 saat cıvıl cıvıl ve hareketli sokakları, gelişmiş metro sistemi ve kusursuz şehir altyapısı ile Hong Kong size adeta hayaller ülkesinde bir tatil olanağı sunuyor. Resmi dili Çince olan ülke tropikal iklimi kuşağı altında bulunduğundan Ekim ve Aralık ayları arasında ideal ziyaret dönemi sunuyor. İstanbul’dan direkt uçuşlarla yaklaşık 10 saatte ulaşabileceğiniz Hong Kong’ta ücretsiz yapılabilecek en iyi aktiviteler listesine göz atarak ışıltılı ve renkli bir tatil geçirebilirsiniz. Her bütçeye hitap eden Hong Kong otelleri size en iyi konaklama alternatiflerini sunuyor. Tatil Sepeti’nin düzenlendiği Hong Kong turları ile siz de Uzakdoğu’nun gökdelenler ülkesini yakından keşfedin!

Eğlenceli Festivaller Tatilinizi Unutulmaz Kılabilir

Her yıl düzenlenen Çin Yeni Yıl kutlamaları ile Hong Kong‘un renkli dünyasına adım atabilirsiniz. Ocak ve Şubat aylarında iki hafta boyunca yapılan sportif etkinlikler, törenler ve havai fişek gösterileri şehrin büyüleyici havasını yansıtıyor. Sokaklarda eğlenceli gösterilere katılmak ve doyasıya eğlenmek isteyen turistler, Şubat ayında düzenlenen Salsa Festivali ile Latin dansları yapan yerlileri izleyerek harika vakit geçirebiliyorlar. Kültürel yaşamı yansıtan kostüm ve maskelerle festival daha ışıltılı hale geliyor. Nisan ve Mayıs ayında organize edilen Tin Hau Festivali ise tanrıça amblemli teknelerde ve tapınaklarda ihtişamlı bir şekilde kutlanıyor. Hong Kong’un kültürünü yakından tanımak için seyahatlerinizi bu dönemlere denk getirebilirsiniz.

Ruhsal Mekânlarda Spiritüel Bir Yolculuğa Çıkın

Hong Kong spiritüel anlamda pek çok özel mekâna ev sahipliği yapıyor. Cami, sinagog, tapınak, manastır ve kilise gibi mekânlarda ruhsal yolculuğa çıkarak mistik bir atmosferde vakit geçirebilirsiniz. Tarihi güzellikleri ile ünlü olan tapınaklar arasında bulunan Man Mo Tapınağı kutsal figürleri ile ülkedeki en eski tapınaklardan biri. Yerlilerin dilek dilediği ve tütsü yaktığı mekân en kutsal yerler arasında. Lo Pin Manastırı ise Hong Kong’un bir diğer Budist yapısı. Tian Tan Buddha adlı dünyanın en büyük heykeline ev sahipliği yapan manastırda satılan meşhur tahta bileziklere de göz atabilirsiniz.

Wan Chai’de Düzenlenen Konserlerle Müziğe Doyun

Her ay ülkenin muhtelif yerlerinde düzenlenen sokak konserleri ile ücretsiz etkinliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Wan Chai bölgesinde yapılan canlı performanslarda indie ve klasik caz esintilerine kendinizi kaptırabilirsiniz. Arts Centre sanat merkezinde her ayın üçüncü Cumartesi günü organize edilen yerel müzik konserlerinin yanında her ayın ikinci perşembe günü Blue House’da düzenlenen canlı müzik dinletileri yerli halk kadar turistlerin de ilgisini çekiyor.

Sayısız Müze ve Galeri ile Sanat Aşkınızı Pekiştirin

Kültürel ve sanatsal zenginliği ile tanınan Hong Kong‘da sayısız müze ve galeri bulunuyor. Tarih Müzesi, Bilim Müzesi, Uzay Müzesi, Sahil Savunma Müzesi ve Sanat Müzesi gibi yerler her Çarşamba günü ziyaretçilerine ücretsiz giriş imkânı sunuyor. Ülkenin Güneyinde bulunan Wong Chuk Hang’da ise sanat alanına dönüştürülmüş kompleksler ve galerileri ziyaret etmek mümkün. Meşhur bahar atölyesi ile birlikte eski fabrikaların sanat merkezlerine dönüştürüldüğü mekânlarda gönlünüzce gezebilir ve sanata bakış açınıza farklılık katabilirsiniz.