Seyahat etmek insanlığın ilk gününden son gününe kadar hayatının ayrılmaz bir parçası. Bu seyahatler gerek zorunlu kılındığı için gerekse tatil amaçlı yapılıyor. Zorunda seyahatler günümüzde globalleşen iş dünyasının iş amaçlı seyahatleri oluyor.

Seyahatler için çeşitli ulaşım araçları var, günümüzde nostaljik olarak tercih edilmesinin yanında diğer ulaşım taşıtlarının önüne geçen ev konforunu aratmayacak Tren ile Çok Farklı Seyahatler mevcut.

Rüya Seyahati Venice-Simplon Orient Express

Steve Jobs’un belirttiği gibi ”Ödül yolculuğun kendisidir” felsefesi ile bakıldığında seyahat etmenin en önemli noktası nasıl seyahat edildiği oluyor. Tren seyahatleri için çeşitli alternatif şirketler mevcut. Bu alternatiflerin başında gelen Venice-Simplon Orient Express, tecrübe edenlerin rüya seyahati olarak nitelendirdiği, varış noktası kadar gidiş yolunu da anlamlandıran baş döndürücü bir ulaşım şekli. Bu şirket ile günümüz dünyasının yoğunluğunu bineceğiniz garda bırakarak 20’li yıllarda bir yolculuk deneyimleyebilirsiniz.

Raylar üzerinde saray olarak nitelendirilen bu yolculuk ile seyahatiniz kapsamında Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve İtalya duraklarında inerek doğal güzellikleri görebilirsiniz. Doğal güzelliği ile Sinaia’da dağ lokantası tatları tatma imkanı bulmakla birlikte Tuna Nehri üzerinde bir gemide öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bununla birlikte Bükreş, Viyana ve Venedik gezileri de seçenekler arasında. Lüksü sizin için tekrar tanımlayacak; Fransız şeflerin benzersiz lezzetli menüleri, hoş geldiniz ikramları, özel geceleri ile ayrı bir dünyaya yolculuk edeceksiniz.

Destansı Yolculuk Golden Eagle-Trans Siberian Express

Tren yolculuğu deneyiminizi farklılaştıracak bir diğer seçenek özel tasarımıyla Golden Eagle-Trans Siberian Express ile destansı bir deneyim olacak. Bu seyahatinizin diğer tren yolculuklarından farklılaşan en önemli noktası en uzun rotaya sahip olması, rota tam 10.650 km’lik bir uzunluğa sahip. Seyahatinize Vladivostok şehrinden başlayıp Moskova’da bitirdiğinizde bulunduğunuz yerin yanında siz de çok değişeceksiniz. Çünkü Dünya’nın yaklaşık üçte birini göreceksiniz, sekiz farklı saat dilimini geçerek tamamlayacaksınız. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 4 yeri (Baykal Gölü, Kazan Kremlini, Moskova Kremlini ve Kızıl Meydan) göreceksiniz. 13 gün boyunca tüm hizmetleri alabileceğiniz bileti tercih etmeniz dahilinde bavul açmanıza gerek kalmayacak şekilde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir yolculuk sizi bekliyor. Vagonlarda duş, tuvalet, saç kurutma makinası, kasa, otomatik klima, CD/DVD oynatıcı, LCD ekran, çay, kahve, bisküvi ikramı gibi çeşitli hizmetler mevcut. Kompartımanlarda sürekli yenilenen taze meyve servisi var. Tren içinde faydalanabileceğiniz kitap ve CD/DVD koleksiyonu yer alıyor. Seyahatiniz esnasında hoş vakit geçirebileceğiniz piyano ve gitar dinlemeniz için ayrı bir bar vagonu da mevcut.

Seyahatinizi farklılaştıracak kıymetli bir ayrıntı da muhakkak Baykal gölü. Dünya tatlı su rezervinin beşte birini barından bu gölün dünyanın en derin gölü olması (1637m) bir diğer özelliği. Göl içerisinde 1085 bitki türü, 1550 hayvan türü bulunmakta. Göl içerisinde yaşayan en farklı tür ise tatlı su fokları.

Adı Gibi Asil Seyahat, Royal Scotsman

Seyahatinizde romantzim olması için tren yolculuğu ve tren yolcukları içerisinde Royal Scotsman iyi bir tercih. Ücreti belki biraz yüksek olabilir ama adının hakkını veren asil bir seyahat sağlayan Royal Scotsman ile eşsiz bir deneyim yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. İskoçya merkezli firmanın birkaç rotası var, İskoçya’nın merkezi Edinburgh’tan dağlık bölgelerine kadar gidiyor. Seçilen rota ile birlikte İskoçya’da çok bilinen turistik yerlere gidebilirsiniz. Bununla birlikte ülkeye özgü viski imalathanelerini biletinize ait ücret kapsamında tren dışı gezilerde ziyaret etme fırsatlarınız bulunmakta.

Karlar Arasında Tren ile Norveç

Bergen Demiryolu ile Norveç’i önüne kar küreyici takılmış trenler ile keşfedebilirsiniz. Toplamda 371 km uzunluğa sahip bu hat ile yedi saatlik gibi bir sürede 200’den fazla tünel ve 300’den fazla köprüden geçmekle birlikte, Norveç’in kendisine özgü kasabalarının içinden geçiyorsunuz ve bu kasabalarda duraklama fırsatları ile oraları daha yakından tanıma imkanınız bulunuyor. Bergen hattı ile birlikte Hallingdal Vadisi ve Hardangervidda Ulusal Parkı’da göreceğiniz önemli diğer noktalar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin