Avrupa’nın en gözde  kentlerinden biri olan Barselona ,göz alıcı güzellikteki binaları, tarihi sokakları, keyfinize keyif katacak plajları ile Akdeniz’in en kıymetli bölgelerinden biri olan şehir aklınızı başınızdan alacak.

Güney Avrupa’nın İncisi

Barselona İspanya’nın en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Akdeniz kıyısında bulunan kent, doğal güzellikleri ile olduğu kadar geçmişin izlerini taşıyan havası ile de ziyaretçilerinin gönlüne taht kuruyor. Genel olarak iki ya da üç gün ile sınırlı tutulan Barselona turları, şehrin tüm güzelliklerini keşfetmek için elbette yeterli. Ancak kafanızda bir Barselona seyahati varsa, muhteşem kentin bütün etkileyici yanlarını görebilmek için sürenizi bir haftaya kadar uzatmak sizin için oldukça doğru bir seçim olabiilr. Zira Barselona’da gezilip görülecek yerlerin listesi saymak ile bitecek gibi değil.

Gaudi Şehri Barselona

Ünlü mimar Anton Gaudi’nin en muazzam eserlerine ev sahipliği yapan Barselona, özellikle sembol haline gelmiş yapıları ile kültür tatili için oldukça uygun bir lokasyon. Barselona gezisi sırasında, her sokak başında karşınıza sizi büyüleyecek mimari yapılar çıkabilir. Ünlü mimar Gaudi’nin en önemli eseri olarak kabul edilen ve halk arasında “bitmeyen kilise” olarak adlandırılan Sagrada Familia Bazilikası, kentin en bilinen sembol yapılarından biri. Bunun yanı sıra, onlarca müze, tarihi kale ve katedraller sizi bütün ihtişamı ile karşılamaya hazır bekliyor.

Gaudi Şehri Barselona

Bitmeyen Kilise Sagrada Familia

1882 yılında yapımına başlanan bazilika, inanılmaz detayları ile dünyanın parmak ile gösterilen mimari yapısı arasında yer almayı başarıyor. Büyük oranda doğadan esinlenilerek inşa edilen bazilika, Antoni Gaudi’nin başyapıtı niteliğinde. Bu göz alıcı başyapıtın en önemli ve çarpıcı özelliği ise yapımının oldukça uzun zaman alması. Öyle ki Gaudi talihsiz bir tramvay kazasında hayatını kaybedene dek 43 yıl gibi uzun bir süre boyunca, yalnızca bazilikanın inşası ile uğraşmış ve hayatını bu yapıya adamış. Ağaç dallarını anımsatan ve her yönü ile doğal güzellikleri yansıtan kilisenin sadece dış cephesi bile gidilip görülmeye değer. Mimarlar yapının tamamlanması için Gaudi’nin notlarından faydalanarak çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu tarih üzerinden düşünüldüğünde bile kilisenin tamamlanmasının on yıllar süreceği tahmin ediliyor.

Görmeden Ayrılmayın: Park Güell ve Picasso Müzesi

Barselona uçak bileti satın alınmadan önce, şehir hakkında araştırma yapmak isteyenlerin karşısına çıkacak bir diğer bölge ise Park Güell. Yine Antoni Gaudi’nin eseri olan yapı, adeta bir Avrupa masalının içindeymişsiniz gibi hissetmenize neden olabilir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada bulunduran Park Güell, rengarenk ve masalsı havası ile Barselona gezinizin başlı başına bir gününü ayırmaya değecek kadar etkileyici bir yer.

Kültür tatili tutkunları için birebir olan bir diğer yer ise ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun hayattayken ziyarete açılan ilk müzesi olma özelliği taşıyan Picasso Müzesi. Bir benzeri de Paris’te bulunan müzede ressamın karalamaları, el yazmaları ve orijinal eserleri bulunuyor.

Barselona’da Eğlenmek İçin Farklı Seçenekler

1992 yılında düzenlenen yaz olimpiyatları ile tüm dünyaya mal olan Barselona, elbette yalnızca Gaudi’nin eserlerinden ibaret değil. Kentin keyfini çıkarabilmek için farklı birçok aktivite bulunuyor. Barselona otelleri arasından seçim yaparken bu aktiviteleri göz önünde bulundurup tercihinize en yakın lokasyonu seçmeniz mümkün. Çünkü kent adeta bir turizm cenneti. Her zevke göre tatil yapma imkanı, Barselona’yı diğer kentlerden keskin bir şekilde ayırıyor. Bu aktiviteler arasında elektrikli bisiklet turları, rehberler eşliğinde kültür turları; deniz aşıkları için deniz, kum, güneş üçlüsü, en nadide plajlar, eğlenceli animasyon ve etkinlikler yer alıyor.