Rusya Federasyonu’nun başkenti olan Moskova’nın Tarih Kokan Sokaklarını Keşfedin, dünyaca ünlü pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayan ünlü kent yaklaşık 11 milyonluk nüfusa sahip. Görülmeye değer tarihi dokusu, hayranlık uyandıran ünlü yapıları ve gezilecek pek çok destinasyonu ile beğeni toplayan Moskova, çeşitli kültürleri de bünyesinde barındırıyor. Türkiye’den yoğun ziyaret alan şehre gitmek için dilediğiniz tarihe rahatlıkla Moskova uçak bileti bulmanız mümkün. Plansız bir yolculuk düşünürseniz, Moskova’yı gezi listenize rahatlıkla dahil edebilirsiniz.

Rus Tarihinin Kalbi Moskova!

Moskova gezilecek yerler arasında en çok ilgi gören bölgelerden biri Kremlin sarayı. Yaklaşık 28 hektarlık alanı kapsayan yapı, içerisinde katedral, saray ve senato binasını barındırıyor. Tarihi 12. yüzyıla dayanan yapı, Moskova’nın en çok ziyaretçi alan destinasyonlarından yalnızca bir tanesi. Yapının bir diğer önemli özelliği ise Rusya Federasyon başkanının burada ikamet etmesi. Yalnızca Moskova’nın değil, tüm ülkenin simgesi olarak kabul edilen yapı, doğu duvarı ile Kızıl Meydan’ı da çevreliyor.

Şehrin görülmeye değer bir diğer bölümü ise Kızıl Meydan. Moskova’nın en ünlü ve günün her saati hareketli olan meydanı, dünyanın her yanından gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Şehrin merkezi olarak bilinen meydan, Kremlin Sarayı’nın yakınında bulunuyor. Tarihi yapıların çevrelediği meydan her adımda ziyaretçilerine büyüleyici bir görüntü sunuyor. Red Square olarak adlandırılan alan, yılın her mevsimi bambaşka bir güzelliğe bürünüyor.

İlham veren mimarisi ile masalsı bir görünümü olan Aziz Vasil Katedrali, Rusya’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında bulunuyor. 1561 yılından bu yana özenle korunan yapı, toplamda sekiz kubbeden oluşuyor. Rus mimarisinin başyapıtı olarak bilinen bu eser, kendine has özgün bir tarza sahip olmasıyla öne çıkıyor. Mükemmel renklerin göz alıcı işçilikle buluştuğu mimari yapı görenleri kendine hayran bırakıyor. Şehrin önemli noktalarını ziyaret etmek isterseniz, seyahatinizi planlamadan önce hava durumu hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Soğuk iklimi sebebiyle yılın büyük bir bölümünde karla kaplı olan şehir, genellikle Kasım ve Nisan ayları arasında en soğuk dönemlerini yaşıyor.

Moskova’yı Yakından Tanıyın

Moskova sokaklarında güzel bir yürüyüş yapmak ve yerel lezzetler denemek isterseniz, Arbat Caddesi’ni tercih edebilirsiniz. Şehrin tam ortasından geçen bu caddede ünlü restoranlar ve tarihi binalar bulunuyor. Trafiğe kapalı olan bu caddede rahatlıkla gezebilir, Rusya’ya özgü tatları deneyimleyebilir ve doyasıya alışveriş yapabilirsiniz. Rusya’nın ünlü Matruşka bebekleri ve farklı yerel hediyelik eşyaları da Arbat Caddesi’nde bulabilirsiniz. Şehrin önemli merkezlerinden biri olan GUM alışveriş merkezinde de önemli markaların yer aldığı mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

Konaklama seçenekleri arasında, şehir merkezine çok yakın konumlanan Moskova otelleri bulunuyor. Bu otellerden birini tercih ederek şehir gezinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Her adımda tarihi hissedebileceğiniz büyüleyici sokakları ve herkese hitap eden konaklama seçenekleri ile unutulmaz bir tatil vadeden Moskova’da, ulaşım için sıklıkla metro tercih ediliyor. Dünya’nın en eski ve en güzel metro istasyonuna sahip olan şehrin oldukça kapsamlı bir ulaşım sistemi bulunuyor. Geziniz sırasında daha detaylı bilgiler almak ve bir plan dahilinde şehri tanımak isterseniz, rehber eşliğinde yapabileceğiniz Moskova turları da bulunuyor. Tur seçeneklerini tercih ederek en ünlü yapıları görebilir, rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz.

Moskova şehrinin yoğun ziyaretçi akınına uğramasının bir diğer sebebi de hareketli gece hayatı olarak biliniyor. Soğuk Rusya gecelerini renklendiren görkemli gece kulüpleri, turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Rusya seyahatiniz sırasında başkentin en ünlü gece kulüplerini de ziyaret edebilir, sınırsız eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.