Hayal Dünyasına Hoş Geldiniz: Film Stüdyoları

Sinema bir büyüdür… Bugün 7. sanat olarak kabul edilen sinemaya bir bilet alıp, film izlemek için girdiğinizde 2 saatliğine de olsa hayal dünyası sizi alır ve bambaşka yerlere götürür. Hayal Dünyasına Hoş Geldiniz: Film Stüdyoları!

Universal Film Stüdyoları

Özellikle akıl almaz bütçelere sahip Amerikan sineması, film çekerken orijinal mekanları kullanmak yerine çok daha kolay çekim yapabileceği stüdyoları kullanıyor. Geçen yaz vizyona giren Tarzan filminin tamamının bir stüdyoda çekildiğini eğer bilmezseniz, filmi seyrederken anlamanız neredeyse imkansız hale geliyor. Hem dijital efektler, hem de birebir aynı ortamın yaratıldığı stüdyolar sinemanın büyüsünün bozulmadan seyirciye ulaşmasını sağlıyor. Film stüdyosu dendiğinde akla ilk gelen ise Los Angeles‘da bulunan Universal Film Stüdyoları oluyor.

los angeles film stüdyoları

Los Angeles-Hollywood Universal Film Stüdyoları

Aslında Universal Studios dendiğinde 1912 yılında kurulmuş ve bugün dünyanın en büyük 3 film prodüksiyon şirketi arasında yer alan büyük film şirketi geliyor. Geleceğe Dönüş, King Kong, Water World, Jurassic Park, Harry Potter, Transformers ve Mumya’nın İntikamı gibi büyük bütçeli ve atraksiyonlu pek çok filmin sahibi olan Universal Studios’un pek çok yerde de film çekimleri için kullandığı stüdyoları bulunuyor.

Hollywood Universal Film Stüdyoları

Bu stüdyolar içinde en çok görülmesi gereken ise 1964 yılında halka açılan Los Angeles-Hollywood Universal Film Stüdyoları oluyor. 2 günlük bilet için 129 $ ödeyeceğiniz stüdyoların her anı ise, ödediğiniz bu yüksek miktara değiyor. Yeni filmler çekildiğinde etkinlikleri de değişen stüdyolarda yıllardır değişmeyen gösteriler ise; Jaws, Waterworld, Jurassic Park ve Mumya’nın Laneti oluyor. King Kong 3D, Dünyalar Savaşı, Hızlı ve Öfkeli, Harry Potter ve Transformers’ın yanı sıra Desperate Housewives’ın çekildiği evler ve popüler dizi Walking Dead’in çekimleri ve hilelerini de izleyebilirsiniz.

Los Angeles-Hollywood Universal Film Stüdyoları

Giriş kapısında sizi kırmızı halı üzerinde ünlü beyaz elbisesi ile Marilyn Monroe karşılıyor ve film stüdyoları macerası başlıyor. Theme Park adı verilen ve yan tarafları açık shuttle benzeri araçlar ile yapacağınız özel yolculuk ise yaklaşık 45 dakika sürüyor. Kovboy ve Meksika kasabaları, denizden çıkan köpekbalıkları, yaşanan 8.3 şiddetinde sanal depremler, patlayan bombalar, yıkılan metro istasyonları, sel baskınları ve fırtınalar bu araçlarla yaşanıyor. Dünyalar Savaşı filminin en önemli sahnesi olan uçağın parçalandığı sahne birebir canlandırılıyor, Springfield kasabasının içine girilip Homer Simpson’un yediği hamburgerlerin tadına bakılabiliyor.

CityWalk rotasında ise 30 adet restoranda yemek yiyebilir, 3 adet striptiz kulübü, ve 19 adet IMAX sinemasını görebilir, yine 30 adet dükkandan alışveriş yapabilirsiniz.

amerikan sineması