Bled Gölü, Hallstat Noktalarına Unutulmaz Bir Yolculuğa Var Mısınız?

Tatil rotanızı artık klasikleşmiş olan Avrupa şehirlerinden bambaşka bir noktaya çevirmek ister misiniz? Yanıtınız evet ise, kesinlikle doğru yerdesiniz. Bled Gölü ve Hallstat gibi huzurun ön plana çıktığı tatil rotalarıyla anılarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz. Bled Gölü, Hallstat Noktalarına Unutulmaz Bir Yolculuğa Var Mısınız? 

Farklı kültürleri tanımak, yeni insanlarla tanışmak için yapılacak en güzel şey tatile çıkmaktır. Tatili asıl ilginç kılan şey ise, kimsenin bilmediği yeni rotalar çizmektir. Siz de böyle bir fikre sahipseniz, Bled Gölü ve Hallstat yolculuğu mükemmel bir tatil seçeneği olarak sizi karşılayabilir.

Masallar Diyarı Bled Gölü’nde Kendi Hikayenizi Yaratın

Bled Gölü

Bled Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Ruhunuzu arındırmak, gözlerinizi kapayarak masal alemine dalmak hatta sevgilinize unutulmaz bir evlenme teklifi etmek istiyorsanız, Bled Gölü bütün büyüsüyle sizi bekliyor.

Bled Gölü’ne Nasıl Gidilir

Slovenya’nın huzur noktası olarak adlandırılan Bled Gölü’ne ulaşım için önce başkent Ljubljana’ya gitmek şart. Türkiye’den Ljubljana’ya 2 saat süren bir uçak yolculuğu ile ulaştıktan sonra kente sadece 50 km uzaklıkta olan Bled Gölü’ne özel araç kiralayarak ya da tren seçeneğini kullanarak rahatlıkla varabilirsiniz. Zaten her şey o varış anından sonra başlıyor.

Bled Gölü’nde Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Bled Gölü’nde Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Bled Gölü, büyüleyici güzelliği ile sizi içine çekerken tek yapmanız gereken, gölün etrafında ya da kasaba içerisinde bulunan otellerden ve pansiyonlardan bütçenize uygun olan bir tanesini seçmek ve büyülü doğa manzarasının keyfini çıkartmak. Bled Gölü’ne vardıktan sonra kendinizi doğanın tam ortasında yer alan kafe ve restoranlara bırakabileceğinizi söyleyebiliriz. Uzun yürüyüşler yapmak, tekne turları ile gölün ortasındaki minik adaya ziyaret etmek, tarihe tanıklık etmiş olan meşhur St. Mary Assumption kilisesi ile adını gittiğiniz andan itibaren duyacağınız Bled Kalesi’ni gezmek yapabileceğiniz şeyler arasında yer alıyor.

Bled Gölü’nde Ne Yenir?

Bled Gölü’nde Ne Yenir?

Gölden çıkan tatlı su balıkları ile meşhur restoranlarda leziz bir sofraya tanık olurken marine edilmiş bir balık yemeği olan Šavor ile yepyeni bir lezzete merhaba diyebilirsiniz. Canınız tatlı çekiyorsa, Potica ile meşhur kremalı Bled kekini deneyebilirsiniz.

Romantizmin doruklarında bir tatil geçirmek ya da huzur kelimesini tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız, Bled Gölü ile hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğayla Baş Başa Bir Rüya Köyü; Hallstatt

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Doğayla Baş Başa Bir Rüya Köyü; Hallstatt

Avusturya’nın en eski köyü olan ve UNESCO tarafından korunma altına alınan Hallstatt, yaz kış demeden her mevsimde aşık olunabilecek bir köy.

Avusturya’ya gittikten sonra Hallstatt’a aslında birçok farklı yoldan ulaşabilirsiniz, ama hazır Bled Gölü’ne gitmişken tekrar Ljubljana’ya dönerek oradan kolaylıkla Hallstatt’a geçebilirsiniz.

Hallstatt’ta Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Hallstatt’a gittiğiniz zaman köyün tam göbeğinde yer alan gölün çevresine konumlanmış olan otel ya da pansiyonlardan birini seçebilirsiniz. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bir manzaraya sahip olan Hallstatt köyünde yapacaklarınız ise saymakla bitmiyor.

Dünyanın en eski tuz madenlerine sahip olan köyde dilerseniz 1 saatlik bir yürümeyle dilerseniz de kısacık bir füniküler yolculuğuyla bu madenleri ziyaret edebilirsiniz. Çıkmış olduğunuz noktada, Skywalk yani Gözlem Noktası ile bütün köyü ve çevreyi kuşbakışı izleyebilir, UNESCO’nun ne kadar haklı bir seçim yapmış olduğuna bir kez daha şahit olabilirsiniz.

Hallstatt’ta Ne Yapılır

Tekrar göl seviyesine indiğinizde ise yapabileceğiniz en güzel şeyler, göl kenarında oturarak Alp Dağları’nı izlemek ve kendinizi huzurun kucağına atıvererek gölde minik teknelerle gezintiye çıkmak.

Hallstatt’ta nerede kalınır

Sükunetinizi biraz canlandırmak niyetindeyseniz, köy çarşısındaki ufacık dükkanlar arasında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Hallstatt’ta Ne Yenir?

Hallstatt’ta Ne Yenir

Göl kenarında gezilir de manzaraya karşı yemek yenmez mi? Hallstatt’ta yaşayanlar bu manzaranın doyasıya tadını çıkartabilmeniz için dağ ve göl manzaralı birçok noktaya farklı kafe ve restoranlar açmış. Siz de isterseniz buralarda soluklanarak tatlı su balıklarının tadına bakabilir, dilerseniz de yörenin meşhur ev yapımı keklerinin tadına bakabilirsiniz.

Siz de fotoğraflara bakarak iç çekiyorsanız ve şimdiye dek görmüş olduğunuz o muazzam tabloların içinde nefes almak istiyorsanız, Bled Gölü ve Hallstatt seyahati sizin için kesinlikle doğru bir seçim.