Türkiye’nin en önemli turizm merkezi Marmaris!

Doğal güzelliklerin, eşsiz plajların, antik kentlerin ve yat limanlarının bir arada bulunduğu eşsiz bir yer…

Marmaris, Bodrum’dan sonra Muğla’nın en kalabalık 2. İlçesidir. Coğrafi konumu nedeniyle günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır ve köklü bir tarihe sahiptir. Uzun sahil şeridi, pırıl pırıl parlayan denizi ve çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden oluşan muhteşem manzarası insanları cezbeden özellikleri arasındadır. Yürüyüş yapmayı ve bisiklete binmeye sevenler için vazgeçilmez bir adrestir.

Her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Marmaris, çeşitli aktiviteleri ile de insanların gönlünde taht kurmayı başarıyor. Tekne turları ve safari turları gibi çeşitli aktiviteler yapılmakta ve insanların keyifli vakit geçirmesi sağlanmaktadır.

Yerli ve yabancı olmak üzere yıllık dört milyon turistin Marmaris’e geldiğini biliyor muydunuz?

Ayrıca, Marmaris’in çevresinde çok sayıda plaj ve koy bulunmakta. Marmaris kıyı bölgesinde olduğu için yat kapasitesi oldukça fazladır ve bünyesinde 720 yat bulunur. Yat turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğu kadar kent merkezinin dar sokaklarında bulunan ahşap evlerde oldukça popülerdir.

O sokaklarda yürümenin ve fotoğraf çekmenin ne kadar keyifli olabileceğini hayal edelim mi?

Buna ek olarak; Yunanistan’ın 12 adalar grubu içinde bulunan ve en büyüğü olan Rodos Adası’nı ziyaret etmek isterseniz Marmaris’ten feribota binerek yaklaşık 35-40 Euro harcayarak 1 saat sonra orada olabilirsiniz 😊

Gündüz hayatı kadar gece hayatındaki renkliliği ile de popüler olan Marmaris, sabaha kadar eğlencenin sürdüğü yerlerden biri! Tatilin zevkini doyasıya çıkarmak isteyenler soluğu Marmaris Barlar Sokağında alıyor. Bu sokakta birbirinden farklı tarzda cafeler, barlar, diskolar ve canlı müzik yapan mekanlar yer alıyor. Biraz olsun eğlenmek isterseniz sizi de bu cıvıl cıvıl sokağa bekleriz! 😊

Son olarak, görmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden biri de kızkumu’dur. Burası Orhaniye koyunda yer alır ve eşsiz bir doğa manzarası vardır. Bu ilçeyi meşhur yapan, sanki denizin üzerinde yürüyormuş gibi hissettiren, 600 metre batmış bir plaka gibi uzanan plajıdır. Kızkumu hakkında bilinen bir efsane vardır.

Anlatılana göre; kralın kızı fakir bir balıkçıya âşık olur. Kral kızını balıkçıya vermez bu nedenden dolayı da kız balıkçıyla gizli gizli buluşur. Bunu etraftan görenler krala gidip, kızının kumsalda balıkçıyı denizden dönmesini beklediğini, elindeki fenerle yerini işaret etmesini ve bu sayede buluştuklarını anlatırlar. Kral, bunları duyunca öfkeden deliye döner. Bir gece buluşmadan önce kızını kumsalda yakalar ve askerlerine de balıkçıya ışıkla işaret etmelerini emreder.

Balıkçı ışığı görünce her zaman yaptığı gibi kumsala doğru kürek çekmeye başlar. O sırada kız kendisini yakalayan askerlerin elinden kurtulup sevdiği adamı kurtarmak için koşmaya başlar. Ancak ne yazık ki sevgilisinin kayığına varması imkansızdır… Kendini tam suya attığı anda bir mucize gerçekleşir. Kızın attığı her adım kuma dönüşürken peşinden koşan askerlerde birer birer denize gömülürler.

İnsanları büyüleyen bir hikâye ve ortaya çıkan müthiş bir görüntü…

Marmaris’in doğasına ayak basmak için ne duruyorsun? Sende anlattığımız tüm bu aktiviteleri yapmak, keyifli vakit geçirmek ve yeşilliklerin içinde huzur bulmak için, eğlencenin merkezindeki Marmaris otellerinde veya bölgeye yakın Hisarönü otellerinde unutamayacağın bir tatil geçirebilirsin! 😊

 

 

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin