Günümüzde birçok sörfçü, az kişi tarafından bilinen sahillerde sörf yapmayıbazıları ise Gözden Uzakta Sahilleri tercih eder. Mozambik’ten Meksika’ya kadar birçok farklı sahilde sörf yapma imkânı bulabilirsiniz. Üstelik bu noktalarda yemek yemek ve parti yapmak için gerçekten harika mekânlar da bulunur. Tüm günü su üzerinde geçirdikten sonra bir fincan kahve içmek isteyebilirsiniz. Sörf tutkunlarına özel gözden uzakta kalmayı başarmış sahillerin her birinin kendine özgü bir dokusu vardır. Kimi bölgelerde su sıcaklığı daha düşükken kimi bölgelerde de dalga boyları daha yüksektir.

  • Mavericks, Kaliforniya, ABD

Mavericks, Pillar Point Harbor’a 2 kilometre uzaklıkta bulunan ve sörf sporu için sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Pasifik Okyanusu’nda oluşan kış fırtınalarının etkisiyle bu bölgede görülen dalgaların ortalama boyu 7,6 metre civarındadır fakat bölgede 24 metre uzunluğundaki dev dalgaların da görüldüğü bilinir. Maverick’te deniz sıcaklığı, yaz aylarında 14 ve 17 derece arasında değişir. Mavericks bölgesindeki büyük dalgalar, özellikle usta sörfçüler tarafından tercih edilir ve bölgede kış aylarında çeşitli yarışmalar da düzenlenir.

  • Laniakea, Hawaii, ABD

Oahu kıyıları, büyük dalgaların sıkça görüldüğü yerlerden biri olmasına rağmen Laniakea çevresi sörfçüler tarafından yeni yeni keşfedilen yerler arasındadır. Bölgede görülen 1 ila 3 metre yüksekliğindeki dalgalar sayesinde rahatlıkla sörf yapabilirsiniz. Laniakea’da deniz sıcaklığı 25 ile 29 derece arasında değişiklik gösterir. Bu bölgede güneşin zararlı etkilerinden korunmak, özellikle genç yetişkinler ve çocuklar için çok önemlidir. Bölgedeki güçlü akıntılar, zaman zaman sörf yapmayı zorlaştırabilir.

  • Subertubes, Jeffer’s Bay, Güney Afrika

Büyük ve uzun dalgaları ile bilinen Subertubes, 300 metre boyunca sörf yapmaya izin vermesiyle bilinir. Subertubes bölgesinde dalga boyları, mevsime göre 1 metre ila 3 – 4 metre arasında değişiklik gösterir. Subertubes’ta görülen en yüksek deniz sıcaklığı, 22 ila 25 derece arasındadır ve şubat ayında gözlemlenir. Öte yandan bölgede ölçülen en düşük deniz sıcaklığı ise 18 ila 20 derece arasında değişir ve bu sıcaklıklara ağustos ayında rastlanır. Subertubes bölgesi, usta sörfçüler tarafından tercih edilmesi gereken bir bölgedir.

  • Hossegor, Fransa

Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan Hossegor bölgesi, yakın zamanda dev dalgaları ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı. Bölgedeki dalgalar, 4,5 metre uzunluğa kadar erişebilir. Yaz aylarında bölgedeki su sıcaklığı 20 ila 25 derece arasında değişirken kış aylarında ise su sıcaklığı 15 derece civarındadır. Hossegor kıyısında dalgalar, zaman zaman hırçın bir hal alabilir ve böyle bir durum da sörf yapmayı zorlaştırabilir.

  • Surfrider Beach, Malibu, ABD

Surfrider Beach, özellikle sörf yapmaya yeni başlayan kişilerin tercih ettiği bir bölgedir. Bölgedeki dalga boyu 1 metre civarındadır ve denizin de oldukça sakin bir yapısı vardır. Surfrider Beach bölgesinde deniz suyu sıcaklığı, 13 ila 15 derece arasında değişiklik gösterir. Dünyanın sörf yapmak için en uygun plajları arasında yer alır.

  • Mentawai Adası, Endonezya

Mentawai Adası, Endonezya’nın Sumatra bölgesinde yer alan ve sörf yapmak için en uygun sahile sahip olan yerlerden biridir. Yakın zaman içerisinde sörf yapmak isteyenlerin uğrak yerlerinden biri olan adada sörf malzemesi satan yaklaşık 40 adet mağaza bulunur. Sakin koyları ve dalgasız denizi ile bilinen ada, özellikle sörf yapmaya yeni başlayan kişiler için idealdir. Sizde Endonezya otellerinde kalarak bu adayı ziyaret edebilir ve sörf yapma deneyimini yaşayabilirsiniz 🙂

  • Malaita Adası, Solomon Adaları

Malaita Adası, dünyada saklı cennetlerin en çok bulunduğu yerlerden biridir. Bu bölgede sörf yaparak tropik iklimin keyfine varabilir ve gerçekten harika manzaranın tadını çıkarma fırsatı bulabilirsiniz. Sörf yapmaya yeni başlayan kişiler de bölgenin sakin yapısı sayesinde gayet rahat bir şekilde sörf yapabilir. Sörf yaparken ihtiyacınız olan tüm malzemeleri de Malaita Adası’nda bulabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin