Makyaj, moda, seyahat gibi çeşitli konularda Instagram’a koydukları fotoğraflarla binlerce beğeni ve takipçi kazanan kişiler yeni nesil bir meslek yaratarak sosyal medya fenomenliğini hayatımıza kattılar.
Türkiye’de de sayısı hızla artan Instagram Fenomenleri, ne giyseler, nereye gitseler, ne paylaşsalar soru yağmuruna tutulmaya ve adlarından söz ettirmeye başladılar. Bize de, yaşamları ve gezdikleri yerlerle ilham kaynağı olan Instagram Fenomenleri’nin en gözde İstanbul rotalarının neler olduğunu incelemek düşer.

Her Zaman Işıltılı Nişantaşı Sokakları

Yaşamlarını sosyal medyaya aktarış şekilleriyle birçok kişiden ayrılan fenomenlerin en çok zaman geçirmeyi sevdikleri yerlerin başında Nişantaşı geliyor. Lüks tasarım markaları, yan yana dizilmiş butik dükkânları ve alışveriş merkezine ev sahipliği yapmasıyla Nişantaşı alışveriş denilince akla ilk gelen gözde İstanbul semtleri arasında yer alıyor. Geniş alışveriş çeşitliliğinin yanında, arkadaş buluşmalarının da en çok tercih edilen merkezi konumunda. Semtte keyifli bir kahve molası verebilir, bir öğününüzü sağlıklı ve lezzetli restoranlara ayırabilirsiniz.

Karaköy, Sabah Akşam Ayrı Güzel
İstanbul’un büyük değişim geçiren semtlerinden biri olan Karaköy, kafeleri, barları ve renkli sokak atmosferiyle sıklıkla tercih edilen muhitlerin başında geliyor. Özellikle ‘’Instagram dostu’’ grafitili duvarları, şemsiye dekorlu dar sokakları ve her biri ayrı fotoğraf değeri taşıyan mekânları ile Karaköy uzun bir süredir Instagram Fenomenlerinin dikkatini ve rotasını çevirdiği yerlerden olma özelliği taşıyor. Geceleri canlı müzik yapan mekânları ve barları ile de en az gündüz kadar renkli ve eğlenceli olan Karaköy, ayrıca sahil manzarası ile de göz doldurmaya devam ediyor.

Cihangir: Hem Yokuşları hem de  Kahvecileri ile Güzel 
İnstagram Fenomenlerinin Cihangir’i uğrak buluşma noktası ilan etmelerinden çok önce  Beyoğlu’nun incisi, sanatçıların ve tiyatrocuların da sıklıkla ziyaret ettiği muhitlerden biriydi Cihangir. Renkli ve çeşitli bir atmosfere sahip olan semt, son 5 yıl içinde 3. dalga kahve akımı denilen kaliteli kahve çekirdeklerinin başrolde olduğu kahvecilerle ön plana çıkmaya başladı. Butik kahvecilerde güzel bir kahve molası verebileceğiniz Cihangir’de, antikacıları da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Geceleri de uyumayan bu semt tüm canlılığıyla günün her saati İstanbul’un yaşanmaya değer yerlerinden biri.

Lüks Yaşamın Kalbinin Attığı Yer : Etiler
İstanbul’un en lüks semtlerinden biri olan Etiler’de yapılabilecek ana aktivitelerden biri elbette ki alışveriş. Semtin en ünlü alışveriş mekânı da Nispetiye Caddesi’nde yer alan en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Akmerkez. Ayrıca Etiler, dünyaca ünlü restoranlara ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Etiler ünlü restoranlar ve alışveriş çeşitliliği nedeniyle fenomenler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

En Güzel Sabah Sporu Mekânı: Arnavutköy-Bebek
İstanbul Boğazı’nın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz ayrılmaz ikili Arnavutköy-Bebek sahili hafta sonları boğaz havası almanın ve uzun yürüyüşler yapmanın en güzel adreslerinden biri. Bebek aynı zamanda ünlülerin Cihangir’den sonra en çok gittiği İstanbul semtlerinin başında geliyor. Badem ezmesi tatlısı ve kahve içme mekânları ile ünlü olan Bebek ayrıca sabah sporlarına başlanılan yegâne yerlerden… Bebek parkı semtin mutlaka uğranması gereken noktalarından. Üstelik Bebek Bahar Şenlikleri de burada gerçekleştiriliyor.

Anadolu Yakası’nın Eskimeyen Yüzü: Bağdat Caddesi
Anadolu Yakası’nın en ünlü alışveriş caddesi olan Bağdat Caddesi, son yıllarda bir yenilenme döneminden geçse de Caddebostan, Erenköy, Şaşkınbakkal ve Suadiye ile devam eden uzun yol üzerinde bulundurduğu geniş çeşitte mağaza, butik, kafe ve restoranlarla hâlâ İstanbul’un en çok tercih edilen alışveriş caddelerinin başında geliyor. Bağdat caddesinin bir başka güzel özelliklerinden biri de alışverişinizi yaptıktan sonra kahvenizi alıp, caddenin herhangi bir sokağından kısa bir yürüyüşle sahile ulaşabiliyor olmanız.