Avrupa’nın kalbinde bulunan İsviçre; Almanya, Fransa ve İtalya ülkeleriyle sınırlarını paylaşıyor. Bu sebeple farklı kültürleri de kucaklayan İsviçre’nin genelinde Almanca dili konuşulurken, belirli bölümlerinde ise Fransızca, Romanca ve İtalyanca dilleri konuşuluyor. Yeşilin her tonunu barındıran ülke, korunan doğası ile hayranlık uyandırıyor. Kış aylarında neredeyse tamamıyla beyaza bürünen İsviçre, yılın her mevsimi ziyaretçi ağırlıyor. Özellikle Türkiye’den dilediğiniz tarih aralığı için İsviçre uçak bileti bulabilir, seyahatinizi rahatlıkla planlayabilirsiniz.

İsviçre Tatilinizde Doğadan İlham Alın!

İsviçre’yi kültürel gezileriniz ya da doğa ile iç içe bir tatil için tercih edebileceğiniz gibi, Alpler’de bir kayak tatili yapmayı da seçebilirsiniz. Seçeneklerin her biri için elverişli olan İsviçre; tarihi dokusu, eşsiz doğası ve unutulmaz bir kayak macerası için ideal bölgelerden biri olarak görülüyor. İsviçre’de gezilecek yerler arasında ilk olarak başkent Bern’i tercih edebilirsiniz. UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine dahil edilen Bern, mükemmel tarihi detaylara ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 250’ye yakın gül türünün bulunduğu Rosen Garten; dar sokakları, çeşmeleri ve kemerli çarşısı ile her adımda tarihi hissedebileceğiniz Old Town gibi alanlar Bern’in en çok ziyaret edilen bölgelerinden oluyor. Geniş koleksiyonuyla asırlar boyu devam eden bir kültürün sergilendiği Bern Tarih Müzesi ve İsviçre’deki en büyük dini yapı olan Bern Katedrali de, Bern’de ziyaret edilebilecek önemli alanlar arasında bulunuyor.

Avrupa’nın en temiz şehirlerinden olan Zürih, İsviçre’de finansın başkenti olarak biliniyor. Yüz ölçümüne oranla oldukça önemli finansal güce sahip olan şehir, ekonomik anlamda dünyada önemli bir merkez olarak görülüyor. Finans dünyasının yanı sıra, doğal güzellikleri ile de adından söz ettiren şehir, ziyaretçilerine mükemmel bir manzara ile selam veriyor. Zürih Gölü ile Limmat Nehri’nin birleştiği alana kurulan şehir, hayranlık uyandıran bir görünüme sahip. Özellikle yağışların en az olduğu Eylül ve Ekim aylarında Zürih seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Konaklama için kent merkezinde uygun seçenekler bulabilirsiniz. Eşsiz doğa manzarasına uyanmak için inceleyebileceğiniz İsviçre otelleri arasında Zürih seçeneğini değerlendirmeniz öneriliyor. Zürih’te geçireceğiniz vakit boyunca, nehrin kenarında keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, şehrin meşhur çikolata dükkanlarını ziyaret edebilir ve nehre yakın restoranlarda yerel lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Eşsiz Şehir Hayatının ve İsviçre Mutfağı’nın Tadını Çıkarın!

Eşsiz Şehir Hayatının ve İsviçre Mutfağı’nın Tadını Çıkarın!

Zürih’ten sonra İsviçre’nin ikinci büyük kenti olan Cenevre ise, Dünya’nın en pahalı 10 şehri arasında gösteriliyor. Leman Gölü kıyısında bulunan kent, lüks yaşam standartları ile biliniyor. Yılın her döneminde karla kaplı olan Mont Blanc Dağı da Cenevre’de bulunuyor. Sakin ve huzurlu bir kent yaşamı arayanların isteklerine karşılık veren şehir; yıl boyu aktif olan sanat galerileri, müzeleri ve sanatsal etkinlikleriyle değer kazanıyor. Şehrin en ünlü yapılarından olan tarihi Chillon Şatosu ve 6500’den fazla çiçek çeşidi ile ünlü olan çiçek saati, ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mutfak kültürü de oldukça gelişmiş olan Cenevre’de, 1000 adetten fazla restoranın bulunduğu biliniyor. Peynir çeşitleri ve tatlı çeşitleri bakımından zengin seçenekler sunan İsviçre’de, yemek kültürünüze yeni deneyimler eklemek için Cenevre şehrinde bulunan restoranları tercih edebilirsiniz.

Cenevre Gölü’nün kıyılarına kurulan bir başka önemli şehir ise Lozan. Ulaşım açısından oldukça gelişmiş olan şehirde zorlanmadan gezinizi sürdürmek ve profesyonel bir rehber eşliğinde yapılar hakkında daha detaylı bilgiler almak isterseniz, İsviçre turları da seçenekleriniz arasına girebilir. Korunan tarihi dokusu, düzenli yapısı ve huzurlu ortamı ile ziyaretçilerine bambaşka bir dünyanın kapılarını açan Lozan şehri, tüm dünyada önemli kabul edilen bazı yapılara ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin genel merkezi Lozan’da bulunuyor. Ünlü opera, bale ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapan kent, her mevsim yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Şehirde pek çok mağaza bulabilir, hediyelik eşya için sayısız seçenekle karşılaşabilirsiniz. Kalitesi ile ünlenen İsviçre saatleri, tüm dünyaya ithal edilen çikolata çeşitleri ve daha pek çok hediye seçeneğine Lozan’da ulaşabilirsiniz.