Uçak yolculukları konforlu ve hızlı olduğu için en çok tercih edilen seyahat türlerinden biridir. Peki uçak yolculuğunu daha rahat geçirmek için neler yapmak gerekir? Cevabını “​Rahat bir uçuş geçirmek için neler yapılır?” içeriğimizde bulabilirsiniz.

Rahat Bir Uçuş Koltuk

Rahat Bir Uçuş Koltuk Seçimiyle Başlar

Rahat bir uçuş için işe koltuk seçiminden başlayın. Çünkü rahat bir uçuş, koltuk seçimiyle başlar. Ne kadar erken check-in yaptırırsanız istediğiniz koltuğu seçme şansınız o kadar artar. Bu yüzden erkenden hava alanında olmaya çalışın. Acil çıkış kapılarında yer alan koltuklar diğerlerinden daha geniş ve konforludur, bunu unutmayın.

Rahat Bir Uçuş Koltuk Seçimiyle Başlar

Esnemek ve Sakız Çiğnemek Kulaklarınızı Korur

Uçaktaki hava basıncı, özellikle uçak kalkarken ve inerken kulaklarımızda tıkanmaya; kulaklarında bazı rahatsızlıklar olanlar içinse daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden esnemek, sakız çiğnemek, su içmek ya da şeker emmek, kulaklarınızda oluşacak bu tür rahatsızlıkları en aza indirme konusunda size yardımcı olacaktır. İniş sırasında uyanık olmak da önemlidir. Böylece kulaklarınız tıkandığında yutkunarak ya da su içerek bunu engelleyebilirsiniz. Çocukların da iniş sırasında su içmesi kulak tıkanmasını engeller ve hem çocuğunuzun hem de sizin rahat bir uçuş geçirmenize yardımcı olur.

Esnemek ve Sakız Çiğnemek Kulaklarınızı Korur

Alkol ve Gazlı İçecekler Rahatınızı Kaçırmasın

Uçuşta alkol ve gazlı içecekler tercih etmek, yolculuk boyunca sizi üzebilir. Kabindeki oksijen miktarı dışarıya göre daha düşük olacağından alkolün beyindeki etkisi daha fazla hissedilir. Ayrıca alkol sıvı atımını hızlandırdığı için vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Kabindeki hava basıncının düşmesi nedeniyle karın ve bağırsaklardaki gazlar genişleyeceği için gazlı yiyeceklerden de uzak durmakta fayda var.

Alkol ve Gazlı İçecekler Rahatınızı Kaçırmasın

Uçak Tutmasına Dikkat!

Uçak tutuyorsa cam kenarı ya da kanat üzeri tercih etmek yararınıza olacaktır. Doktorunuza danışarak ilaç da alabilirsiniz. Hazımsızlıktan uyku sorunlarına kadar pek çok probleme yol açan jet-lag’ın etkilerini azaltmak için yolculuktan önce iyi dinlemiş olmak önem taşır. Yolculuk öncesi ve yolculuk esnasında bol sıvı almak ve uyku sorununuz varsa doktora danışarak uyku ilacı kullanmak da sizi jet-lag’ın tatsız etkilerinden koruyacak tedbirler arasında sayılabilir.

Bol Sıvı Rahat Yolculuk

Bol Sıvı Rahat Yolculuk

Uçak içerisindeki nem oranı dışarıya ya da evlerimize göre daha azdır. Bu yüzden göz, ağız ve burunda kuruluğa neden olur. özellikle uzun yolculuklarda sizi oldukça rahatsız edecek bu durumdan kurtulmak için uçakta bol su tüketmeye özen gösterin.