Dünyanın öbür ucuna bile hızlı ulaşım imkanı sunan modern havacılık, şüphesiz ki insanların yaşam şeklini değiştiren, devrim niteliğindeki en önemli buluşlardan. 1903 yılında, ilk pilotlu ve kontrollü uçuş gerçekleştirildiğinde, muhtemelen bu ana tanıklık edenler, yüzlerce kişinin aynı anda havada seyahat edebileceği; hatta toplantı yapıp, uyuyabileceği uçuşları hayal etmekte zorlanırdı.  Bu tarihi uçuşun üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçti ve artık sadece uçmak yetmiyor. Ekonomik sınıf kategorisinde sadece bir ‘uçuş’ yapılabilir, ama havayolu şirketleri daha fazlasını bekleyen müşterilerine, daha iyi ve lüks bir hizmet sunabilmek için sınırları zorlamaya devam ediyor. Ve elbette bu sınırları zorlayan olağanüstü hizmetlerden sadece birinci sınıf bilet sahibi olanlar faydalanabiliyor. İşte Yalnızca Birinci veya Business Sınıfta Yolculuk Yapanlara Sunulan Olağanüstü Olanaklar:

Emirates: Uçakta Süit Oda, Duş

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait olan Emirates’in, birinci sınıfta uçanlar için ultra lüks bir hizmet sunduğunu söyleyebiliriz. First class hizmetini “Neredeyse kendi özel jetinizle aynı” sloganıyla tanıtan Emirates’in uçağında süit odalar yer alıyor. Kişinin ruh haline uygun aydınlatma seçenekleri, yıllanmış Bordeaux şarapları, duş SPA ve organik cilt bakım ürünleri lüks hizmetlerden sadece birkaçı. Kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı tasarlanmış, Bulgari parfümlerinin yer aldığı özel kitler sunuluyor.  Emirates’in birinci sınıfında uçuş yapacakların pijamaya da ihtiyacı yok. Zira havayolu şirketi bu detayı da atlamıyor ve dünyanın ilk nemlendiricili pijamasını, pijamayla uyumlu terlikler ve göz maskesiyle birlikte kullanıcılarına sunuyor. Ama Emirates bununla da yetinmiyor ve kişisel kullanım eşyalarını yolcular evine götürmek isterse diye keçe bir torba da bulunduruyor. Kişiye özel yemek hizmetinde ise Royal Doulton ince porselenler ve özel Robert Welch çatal bıçak takımı kullanılıyor. Uçak içinde film, dizi, müzik ve oyun gibi aktivite olanaklarının yer aldığı eğlence sistemi de mevcut.

Etihad: 2 Metrelik Yatak

Yine Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir havayolu şirketi olan Etihad da, first class yolcularına lüks bir seyahat imkanı sağlıyor. Etihad’ın first daire ve first süit odalarında tek bir koltuk yerine 2 metrelik düz yatak ve bir büyük deri koltuk bulunuyor. Yolcuların akrabaları ya da tanıdıklarıyla seyahat etmek isteyebilecekleri düşünülerek oluşturulmuş, birbirine bağlı 6 odası var.  First class dairelerde makyaj aynasının da bulunduğu bir hilton banyo takımı ve tam boy giysi dolabı da yer alıyor. Uçak lobisinde ise butik otellerden esinlenerek tasarlanan bir oturma alanı sosyalleşmeleri için yolcuları hazır bekliyor. Etihad da yolcularına kişisel kullanımları için bakım malzemeleri ve parfüm bulunan kitler hediye ediyor. Seyehat esnasında yolcuların sıkılmaması için 200’e yakın film, TV şovları, radyo kanalları, 60 civarı interaktif oyun gibi eğlence seçenekleri de bulunuyor.

THY: Uçuş Öncesi Masaj

Türk Hava Yolları’nda first class sınıfı bulunmuyor, ancak marka bu hizmeti business class sınıfı içinde veriyor. Daha yolcu uçağa binmeden lüks hizmet başlıyor. Lounge İstanbul, bu sınıfa dahil olan müşteriler için özel oluşturulmuş bir bekleme alanı. Uçuş öncesi masaj yaptırılabiliyor, süitlerde kalınabiliyor, aktarma arasında duş alınabiliyor. Çocuklar için özel oyun alanı bulunuyor ve simülasyonlu oyunlar oynanabiliyor.

Business class uçaklarda bulunan 188 cm uzunluğunda, yatak haline getirilebilen koltuklar masaj yapma özelliğine sahip. Uçak içinde şefler tarafından hazırlanmış Türk ve dünya mutfağından yemekler ve lüks yiyecek-içecek ikramları sunuluyor. Standart yeme alışkanlıklarının dışında olanlar da unutulmamış, onlar için özel olarak menü oluşturulmuş. Farklı yeme alışkanlıklarına sahip olanlar için bu menüde Hint tipi vejetaryen yemeği, bebekler için kemikli et, baharat gibi içeriklerin bulunmadığı bebek yemeği, Museviler için koşer yemeği, diyabetik yemekler gibi kolay ulaşılamayan çok sayıda yemek yer alıyor.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin