Ailecek Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler

İş koşuşturmasından, ilerlemeyen yoğun trafikten ve stresli toplantılardan oldukça sıkıldınız! O halde bu monoton yaşamdan bir süreliğine de olsa kurtulma ve doğa ile iç içe muhteşem bir hafta sonu geçirme fikrine ne dersiniz? Ülkemizin hemen hemen her köşesinde hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz pek çok tatil rotası bulunuyor. Yani kısa süreli tatil yapmak için aslında sadece yaz aylarını beklemenize gerek yok! Kendi aracınızla veya otobüsle gizli kalmış tatil köşelerini keşfedebilir ve ailenizle birlikte unutamayacağınız muazzam bir hafta sonu geçirebilirsiniz. İşte ailecek hafta sonu gidilecek yerler

 Ağva, Şile

 Ağva, Şile

Kozmopolit yapıya sahip olan metropol kent İstanbul’un Şile’ye bağlı olan Ağva ilçesi, hafta sonu tatilcilerinin değerlendirebileceği muhteşem yerlerden bir tanesi. Sıcak atmosferi ve göz alıcı koyları ile insanı kendine çeken küçük tatil rotasında, ailenizle birlikte ister iki gün konaklayabilir isterseniz de günübirlik gidip gelebilirsiniz. Ağva’dayken, herkesten uzak doğal bir ortamda yorgunluktan kurtulabilir ve gününüzü keyifli bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Amasra, Bartın

Amasra, Bartın

Karadeniz kıyısında yer alan Amasra ilçesi, yeşili mavilikle buluşturan natural ambiyansı ile gelen tüm yerli yabancı konuklarını büyülemeyi başarıyor. Üstelik doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve turistik değerler görebilmeniz de son derece mümkün. Özellikle kalesini ve müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Daha sonra Amasra Sahili’ne inerek denizin tadını çıkarabilir ve restoranların birisine giderek ailenizle birlikte muhteşem bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca İstanbul’dan gelecekseniz, aradaki 6 saatlik yolu hesap ederek otel rezervasyonunuzu yaptırmayı da sakın unutmayın!

Kaz Dağları, Edremit

Kaz Dağları, Edremit

Oksijeni bol havası ve yemyeşil atmosferi ile öne çıkan Kazdağları, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı şirin bir kasaba. İstanbul’a yaklaşık 5 buçuk saatlik bir mesafede bulunan bu tatil cennetine, yaz kış fark etmeksizin dilediğiniz zaman zarfından gelebilirsiniz. Adatepe, Yeşilyurt, Milli Park, Zeus Altarı ve Mıhlı Çayı ise bölgede görebileceğiniz turistik duraklardan  birkaçı. Hem keyifli bir gün geçirmek hem de piknik yapmak istiyorsanız özellikle Mıhlı Çayı’na mutlaka uğrayın! Çayın kenarındaki mesire alanında, ailenizle birlikte enfes bir piknik keyfi yaşayabileceksiniz.

Mudanya, Bursa

Mudanya, Bursa

“İstanbul’dan çok fazla uzaklaşamam” derseniz hafta sonları gitmenizi önerebileceğimiz diğer tatil rotası Mudanya. Bursa’ya bağlı olan bu büyük ilçe, hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi geçmişiyle gelen tüm ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren Mudanya Mütareke Müzesi ile geziye başlayabilir ve daha sonra sahilde kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ardından da denize karşı güzel bir balık ziyafeti yaparak gezinize son verebilirsiniz. Bölgenin en önemli avantajlarından bir diğeri de ulaşım kolaylığı. Örneğin: Kendi kişisel aracınız yoksa feribota atlayın, yarım saatte Mudanya’dasınız!

Yalova

Yalova

Sıcak ve samimi bir tatil bölgesi arıyorsanız, Yalova’yı da mutlaka listenize eklemelisiniz. Geçmiş dönemlerde İstanbul’a bağlı bir ilçe olan bu bölge, 1995 yılından beri il olarak hizmet veriyor. Hafta sonu, kısa bir feribot turundan sonra bu küçük kentte ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Dipsiz Köy, Çifte Şelale ve  Erikli Yaylası, şehrin keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerini sembolize ediyor. Kısa süreli yolculuk geçirebilir ve daha sonra kendinizi muhteşem bir tatilin akışına bırakabilirsiniz.

Taraklı, Sakarya

Taraklı, Sakarya

Saklı kalmış bir tatil rotası daha… Her yanı tarihi izlerle dolu olan Taraklı, Sakarya’nın henüz tam olarak keşfedilmemiş küçük kasabaları arasında yer alıyor. Şener Şen’in reklam filmi ile ünlenen bu destinasyon noktası, üstelik Mümkünlü Köyü olarak da biliniyor. Nohutlu ekmek ve yöresel keşkek ise köyde tadabileceğiniz en meşhur lezzet ikilisi.  Aracınızla veya Sakarya münibüsleri ile siz de dilediğiniz zaman köye gelebilir ve Taraklı Evleri ile çevrili dar sokaklardan geçerek bu doğal atmosferi  iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Ayrıca Yunus Paşa Cami’sine gidebilir, ardından da tarihi han ve hamama ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.