Balkan kültürü ile Türk kültürünün birbirine benzediği bilinen bir gerçek. Bu nedenle gezmek görmek kadar damak tatları da sizin için oldukça cezbedici olabilir.  Balkan turları kapsamında görebileceğiniz pek çok ülkede bayılacağınız yemekler ile karşılaşacak ve gittiğinize pişman olmayacaksınız.  En lezzetli hamur işleri, et yemekleri ve harika soslar, Türk mutfağında olduğu gibi Balkanlarda da vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Peki, bu mükemmel lezzetler arasında keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Balkan yemeklerini keşfetmeye gidiyoruz! Nerede ne yenir?  Karşınızda Arnavutluk’tan, Bosna’dan, Sırbistan ve Yunanistan’dan tadına doyulmayacak yemekler.

Tadına Doyulmayan, En Lezzetli Hamur İşleri

Coğrafyanın ve ortak tarihin bir sonucu olarak hamur işleri; Balkan sofralarında da en çok yer bulan lezzetler arasında yer alıyor. Boşnak böreği ya da Arnavut böreği… Balkan coğrafyasının her köşesinde birbirinden güzel börek çeşitleri ile karşılaşmak mümkün. Her yörenin kendine özgü bir börek çeşidi bulunuyor ve bu çeşitlerin her biri de damaklarda iz bırakacak cinsten. Bir gelenek olarak pazar günleri pek çok bölgede evlerde pita adı verilen yöresel börek pişiyor. Bir diğer söylenişi ise Burek. Balkanlar seyahatiniz boyunca bu geleneksel tadı her yerde bulabilirsiniz. Yanında yapılacak ikramlar ise en az burek kadar heyecan verici.

Börekten başka sofraların baş tacı olan bir pek çok hamur işi bulunuyor. Bunlardan en ünlüsü ise Fliya. Arnavutların dünyaca ünlenen bu yiyeceğinin yapımı oldukça zahmetli olsa Balkan misafirperverliği her şeyin önüne geçiyor. Özellikle geniş alanlarda ve ateşte pişirilen Fliya yine yöreye özgü soslar ve turşular ile servis ediliyor. Dünya genelinde rağbet gören Arnavut Fliyasının tadına doyamayacaksınız.

Balkan Etlerinin Lezzetine Varın!

Kırmızı et de Balkanların tamamında oldukça sevilerek tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor. Doğal şartlarda büyüyen küçük baş hayvanların etlerinin lezzeti, dünyanın başka hiçbir yöresinde bulunmuyor. Sizin de yolunuz o yöne düşerse meşhur et yemeklerini veya köfteleri tatmadan ülkenize sakın dönmeyin! Örneğin kuru meyveler katılarak tatlandırılan ve Dalmaçya yöresinde yaygın olarak pişirilen Paşticada, Balkanların en meşhur et yemeklerinden biri. Eşi benzerine başka yerde rastlanmayacak bu biftek, erik ve incir kurusu kullanılarak özel bir yöntem ile pişiriliyor.

Vizesiz turlar ile kolayca gezmenin keyfine varabileceğiniz Balkanlarda karşınıza çıkacak bir diğer leziz et yemeği ise Türkiye sınırları içinde Şeftali kebabı olarak bilinen bir çeşit köfte. Balkanlardaki geleneksel adı gömlek köftesi olan bu yemek, kuzu etinin kıymasından yapılıyor. Çeşniler ile zenginleştirilen bu eşsiz yiyeceğin esas sırrı ise pişirilmeden önce sarıldığı hayvansal yağ. Gömlek biçiminde köfteyi saran bu tabaka eriyerek derinlere kadar nüfuz eder köftenin tadının iki katı güzelleşmesini sağlar.

Sofranın Sultanı Mezeler

Yöreyi gezmeye karar verdiyseniz Balkan mutfağının en önemli parçalarından birinin mezeler olduğunu da aklınızda tutmalısınız. Çeşit çeşit soslar, mezeler, peynirler öğünlerin vazgeçilmeyen tatları arasında yer alıyor. Baharatlar, süt ürünleri ve leziz yağların bileşiminden oluşan bu mezeler mükellef sofraların mücevherleri niteliğinde. Kardeş ülke, Bosna Hersek turları dahil olmak üzere Türkiye’den Balkanlara düzenlenen pek çok farklı seyahatte kaçamak, süzme yoğurtlu Somborka turşusu, ajvar ve Türkiye’de papara olarak bilinen popara gibi şahane lezzetler ile karşılaşmanız mümkün. Sofranın mücevheri; bu mezeler ile günün gecenin tadı Balkanlarda  yaşanıyor.

Damak Tadına Düşkünler İçin Doğru Adres

Bosna Hersek’te Boşnak böreği, Arnavutlukta fliya, Yunanistan’da kurutulmuş ahtapot ve daha niceleri. Balkan turları arasından dilediğiniz ülkeyi seçin ve kendinizi muhteşem lezzetlerin ahengine kaptırın. İştahlı gezginler için doğru adres olan bu yöre sayesinde hem yemek kültürünüz hem de hayal dünyanız göklere ulaşacak.