Geçmişi milattan önce 3000’li yıllara kadar uzanan ve Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka olarak kabul edilen, beklenmedik şeyler göreceğiniz ilginç bir tatil cenneti.

Sri Lanka; yemyeşil ormanları, uzun bembeyaz kumsalları, lezzetli meyveleri ve farklı insanlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Sri Lanka turu, tropik ormanların ardından bir anda ortaya çıkan çay tarlaları, tarçınlar, biberler, karanfiller ile bezeli baharat bahçeleri, pirinç tarlaları, kauçuk ağaçları, tropik çiçekleri, nehirleri ve şelaleleriyle hem renk cümbüşünü hem de sükuneti bir arada barındırıyor.

sri lanka turu

 

hint okyanusunun incisi

Sri Lanka’da nerelere gidilir?

Kolombo: Sri Lanka’nın en büyük şehri ve ticari başkenti olan Kolombo’da Beira Gölü, Gale Face, Kolombo Ulusal Müzesi, Viharamahadevi Park ve Kolombo Fort gezilebilir. Alışveriş tutkunları ise Pettah bölgesini ziyaret edebilirler.

kolombo

 

 

Pinnawala: Sri Lanka seyahatinizde karşılaşacağınız en ilginç yerlerden biri de Pinnawala Fil Yetimhanesi. Burada filleri görebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Hatta fillerin nehirdeki banyo keyiflerine de şahit olabilirsiniz.

Pinnawala

 

Kandalama: Sri Lanka’da harika vakit geçirmenizi sağlayacak başka bir etkinlik de Kandalama’da ilginç köy evlerini dolaşarak köy safarisi yapmak.

Sigiriya: 3. yüzyıldan bu yana insanların yaşam alanı olarak kullanılan Sigiriya ve çevresi bozulmamış doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Sigiriya volkan lavlarından oluşmuş bir kayanın tepesine inşa edilen çok eski bir tapınak. 1800’lerin sonunda İngiliz bir arkeolog tarafından restore edilerek ziyarete açılmış. Burada Budist rahipleri eğitmek için bir kültür merkezi de bulunuyor. Sigiriya’nın hemen karşısındaki müzede de Sigiriya’nın restorasyon hikayesini anlatan fotoğraf ve belgesel gösterisi yapılıyor.

Sigiriya

 

Kandalama

 

Dambulla: Her köşesinde sizi şaşırtmaya devam eden Sri Lanka’nın Dambulla bölgesinde Golden Temple ve hemen tepesinde bulunan Cave Temple’ı ziyaret edebilirsiniz. Golden Temple, Japon Budistlerin maddi desteği ile yapılmıştır. Tapınaktan çok müze olarak kullanılıyor. Cave Temple ise Dambulla’ya sığınmak zorunda kalan kralın adına yapılmış bir tapınak. Oldukça renkli bir görüntüye sahip tapınakta çok sayıda Budha Heykeli görebilirsiniz.

dambulla

 

golden temple

 

Matale: Sri Lanka’nın tepe bölgelerinde yer alan ve ilgi çekici bir şehir olan Matale’de çok sayıda mağara bulunuyor. Ayrıca ülkenin bazı tarihi kahramanlarının da burada doğup büyüdüğü söyleniyor. Sri Lanka’nın en yüksek Hindu tapınağı olan Aluvihara Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz.

matale

 

Sri Lanka’da ne yenir?

Yılın hemen her döneminde ziyaret edebileceğiniz Siri Lanka Hint, Çin ve Malay mutfağından etkilenmiştir. Mutfaklarında bolca baharat kullanılır. Tropik iklimin etkisiyle çok çeşitli ve lezzetli meyveleri de her yerde bulabilirsiniz. Pirinç ve köri her Sri Lankalı’nın evinde ana yemek olarak kabul edilir. Tatlı severler Malay kökenli zengin bir tatlı çeşidi olan Wattalapam’ı tadabilirler.

sri lankada ne yenir