tatilsepeti buluttanbildiriyor

Buluttan Bildiriyor 3-5 Mart arası için hava tahminlerini açıkladı! Hafta sonu planlarınızı yapmadan önce bu tahminlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

“Bu hafta sonu, sezon kapanmadan önce kayağa gitmek için son şansınız olabilir. Özellikle batıdaki dağlarımızda mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklarla beraber kar örtüsü de hızla azalmaya başladı. Kartepe’den çok emin olmamakla beraber Kartalkaya ve Uludağ’da hala kayak yapılacak kadar kar olduğunu söyleyebilirim.

Uludağ ve Kartalkaya’da Perşembe günü görülecek kar yağışı bu kayak merkezlerimizin hafta sonuna bir miktar taze karla girmesini sağlayacak. Hafta sonu her iki kayak merkezinde de bol güneş ve 5 derecenin üzerine çıkan, hatta Pazar 9-10 dereceleri zorlayacak son derece ılık bir hava var. Birazcık gözünüzü karartsanız mont olmadan bile kayabilirsiniz. Doğuda Sarıkamış ve Palandöken civarında sıcaklıklar batıdaki kadar ekstrem değerlere çıkmadığı için karların erimesi daha yavaş oluyor. Buraları da hafta sonu için bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Yalnız Cumartesi beklenen hafif kar yağışına karşı da uyarmış olalım. Pazar ise bol güneş var. Son olarak, Erciyes’te kar kalınlığı maalesef sadece 55 cm olduğu için orayı pek öneremiyorum.

Bu arada izninizle bir uyarı yapmak istiyorum. Eğer bu hafta sonu kayağa gidecekseniz güneşe karşı mutlaka yüzünüzü korumanız gerekiyor. Zira artık Mart ayında olduğumuz için güneş ışınları daha dik geliyor ve kardan yansıyan güneş ışınları sonucu yüzümüz çok daha hızlı yanabiliyor. Sezon sonu dağa gidip de ciddi yanıklarla dönen çok kişi tanıyorum; aman siz onlardan olmayın, koruyucu krem sürmeden kayağa çıkmayın.

Eğer kayağa gitmek istemiyorsanız hafta sonunuzu İstanbul’a nispeten yakın Ağva, Sapanca, Şile, İğneada gibi tatil yörelerinde geçirebilirsiniz. Hava buralarda iki gün boyunca güneşli ve son derece ılık. Hatta öylesine ılık ki, Sapanca civarında 20 dereceyi de geçecektir. Baharı karşılamak için bu hafta sonu çok güzel bir fırsat olabilir.”

Kaynak : Eren KISMET ( Buluttanbildiriyor )