Yorucu bir çalışma ya da okul döneminden sonra keyifli ve huzurlu bir tatil için ailenin tüm üyelerini büyük bir heyecan sarar. Bütün yıl dört gözle beklenen tatil dönemi, özellikle çocuklar için paha biçilemez eğlence ve macera dolu anıları da beraberinde getirir. Amerika ve Avrupa’daki birbirinden keyifli, çocukların bayılacağı tatil fikirleri

Disney World Orlando

orlando disney world

Dünyanın en büyük tema parklarından olan Disney World Orlando, Amerika’nın Florida eyaletinde yer alan oyun parklarından yalnızca biri. 1971 yılında Orlando şehrinde açılan ve kuşkusuz en ünlü eğlence parklarından olan Walt Disney World, içerisinde 4 şeritlik otoban dahi bulundurduğu oldukça büyük bir arazi üzerinde kurulu. 4 ayrı tema parktan oluşan Disney World tesisi içerisindeki ulaşım, tema parkın kendi bünyesinde bulunan, “Monorail” adı verilen metro ağı ve feribot seferleri ile sağlanıyor.

Disney World Magic Kingdom’ın yanı sıra tesis içerisinde bulunan Epcot, Disney’s Hollywood Studios ve Disney’s Animal Kingdom ise tema parka daha sonraki yıllarda eklenmiş olan konsept tema parklar. 1982 yılında açılmış olan Epcot, çoğunlukla teknoloji ve bilim severler için oluşturulmuş ve büyüklere de hitap eden bir park. Orlando Disney World girişinde tüm tesis ya da her bir park için ayrı ayrı bilet seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra 2 veya 3 tema parka giriş sağlayan paket bilet alternatifleri de bulunuyor.

disney world

Disneyland Paris

disneyland paris

Dünya üzerindeki neredeyse her çocuğun hayali, günün birinde Disneyland’ı ziyaret etmek. Paris Disneyland ise akla gelen ilk Disney tema parklarından biri oluyor. Şehir merkezine yaklaşık olarak 32 km. mesafede bulunan tema park, ziyaretçilerine devasa oyuncakların yanı sıra otel, restoran, alışveriş mağazaları ve etkinlik alanları sunuyor. Tesisin her yerini gezmek için kesinlikle 1 günün yetmeyeceğinden ziyaretçiler, Disneyland içerisinde yer alan 7 otelden birinde konaklayabiliyor. 1991 yılında açılan park; Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere iki farklı eğlence parkından oluşuyor. Disneyland Park, Disney karakterlerinin yer aldığı; Fantasyland, Discoveryland, Frontierland, Adventureland ve Main Street USA gibi ayrı alanlardan oluşuyor. Tesisin içinde yapay bir göl olan Lake Disney de yer alıyor. Ailelerin de keyifle vakit geçirebileceği Disneyland Paris, tatil dönemlerinde keyifli bir alternatif olarak çocukların bayılacağı tatil fikirleri arasında yer alıyor.

disneyland

Kennedy Uzay Üssü

kennedy uzay üstü

Eğer siz ve çocuklarınız, uzaya ve uzay yolculuklarına meraklıysanız Kennedy Uzay Üssü, tatilinizi eşsiz bir deneyimle unutulmaz hâle getirecek seçenekler arasında yer alıyor. Florida’da yer alan Kennedy Uzay Üssü, Merrit adı verilen bir ada üzerine kurulu. 1968 yılından itibaren NASA‘nın insanlı uzay uçuşlarında kullanılmış olan üs, günümüzde üç uzay mekiğinin fırlatma ve gözetleme tesisi olarak da hizmet veriyor.

Aynı zamanda Amerika’nın insanlı ilk uzay yolculuğu projesi olarak bilinen Apollo projesi kapsamında kullanılan tüm araç ve gereçler, bu uzay üssünde sergileniyor. Üssün müze kısmındaki gezintiniz esnasında kapalı bir cam hazne içinde korunan aydan getirilmiş bir taş parçasını da görme şansı bulabiliyorsunuz.

nasa uzay yolculukları