Her sene aynı yerlere tatile gitmekten sıkıldınız mı? Peki, herkesin gittiği sıradan tatil yerleri artık size keyif vermiyor mu? Yeni yerler görmek, sıradanın dışına çıkmak için dünya üzerinde pek çok farklı bölge bulunuyor. Birbirinden ilginç özellikleri, mükemmel doğal güzellikleri ile bu bölgeler yenilik arayanlar için adeta biçilmiş kaftan! Bu güzellikleri yakalamak ve farkınızı ortaya koymak için hemen harekete geçin ve başkalarından önce ilk siz keşfedin: Popülerliğin eşiğindeki alternatif tatil rotaları; size kusursuz bir tatil vadediyor.

Yeni Dünyanın İlk Topraklarına Siz de Ayak Basın: Dominik Cumhuriyeti

Bundan yüzyıllar önce Colomb, yeni dünyayı keşfetme yolculuğuna Dominik’ten başlamıştı. Siz de yeni ve orijinal tatil fikriniz için bu toprakları tercih edebilirsiniz. Doğal güzellikleri ile adeta bir cenneti andıran Dominik Cumhuriyeti; tatilcilerin yeni yeni keşfettikleri bakir bölgeler arasında başı çekiyor. Masmavi denizi, geniş ormanları ve tertemiz havası ile Dominik sakin ve huzurlu bir tatil için en doğru adres. Ekim ve kasım ayları hariç bütün mevsimlerde gezmek için uygun hava koşulları sunan bu bölge özel yemekleri ve içecekleri ile de tatilinizi daha lezzetli hale getirmek için son derece uygun bir alternatif.

Dominik’in cam gibi sularında yüzerken kendini doğa ananın kollarına bırakmış ve yeni doğmuş bir bebek gibi hissedebilirsiniz. Dominik otellerinde konaklayarak bölge halkının eğlencelerine katılabilir, kültürü keşfedebilir, hayvan ve bitki çeşitliliğini keşfederek yeni dünyalara yelken açabilirsiniz. Bunun yanı sıra Dominik Cumhuriyeti’nden dönerken sevdiklerinize otantik takılar, giysiler ve özel yapım içkiler satın alabilirsiniz. Dominik sizin için el değmemiş ve kusursuz bir tatil deneyimi vadediyor; bu ilginç deneyim için bavullarınızı hazırlayıp yola koyulmanın tam zamanı!

Dik Yamaçların Efendisi Olun: Meteora

Deniz kıyısında dimdik yamaçlara kurulmuş köylerde geçen heyecanlı ve eğlenceli bir tatile ne dersiniz? Eğer yanıtınız evet ise Yunanistan’ın minik kenti Meteora sizin yeni tatil rotanız demektir. Uzun yıllardır UNESCO dünya mirası listesinde yer alan bölge henüz keşfedilmemiş büyüleyici bir alan. Deniz kıyısında yükselen yamaçlara kurulmuş evlerin göz alıcı güzelliği sizi derinden etkilerken Yunan yemeklerinin lezzeti damaklarınızı şenlendirecek. Ayrıca Meteora’da Akdeniz’in sıcaklığı ve maviliğinde kaybolacaksınız. Sıcak insanları, kaliteli içkileri ve doğayla kucaklaşan kıyıları Meteora’yı sizin için daha da özel kılacak özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca bölge Hıristiyanlık dini için de bir merkez sayılıyor. Hem deniz hem kültür tatili yapmak için Meteora’yı tercih ettiyseniz Büyük Meteoron Manastırı’nı ziyaret etmeden dönmeyin! Kusursuz manzarası ve ihtişamı ile bu yapı tatilinizi eşsiz kılacak.

Mezopotamya’nın Kalbine Yolculuk Edin: İsfahan

İran, tatil için pek çok insanın aklına gelecek son yerlerden biri olabilir. Fakat ülkenin keşfedilmemiş birçok tarihi güzelliği bulunduğunu unutmamak gerek. 16. ve 17. yüzyılların kültür başkentlerinden bir olan ve Mezopotamya’nın tam kalbinde yer alan İsfahan şehri İran’ın keşfedilmemiş tatil rotalarından yalnızca bir tanesi. Siz keşfetmek istemez misiniz? İran turlarına katılıp  bu tarihi güzelliği daha yakından görme fırsatını elde edebilirsiniz.

Fars medeniyetinin yüksek zevkini taşıyan tarihi yapıların hala yaşadığı ve görenleri kendine hayran bırakan bu şehir; kültür tatili tutkunları için oldukça geniş imkanlara sahip. Şehrin en büyük meydanı olan Naghsh-e Jahan meydanı UNESCO’nun kültür mirası listesinde bulunuyor. Yalnızca sokaklarında yürürken bile tarihi buram buram koklayacağınız bu yer İran – Fars mimarisinin en güzel örnekleri ile dolup taşıyor. Saraylar, yollar, köprüler, cami ve çeşmeler fotoğraf çekmeye doyamayacağınız; aklınızı başınızdan alacak etkileyicilikte yapılar… Bu şehir sizi alıp çok uzaklara, yüzyıllar öncesine götürecek ve siz oradan dönmeyi hiç istemeyeceksiniz! Bambaşka bir tatil fikri için hemen İsfahan’a doğru yola çıkın!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin