Kuzey ışıklarında batmayan gün dönümü festivalleri, kışın yavaş yavaş elini çektiği kuzey ülkelerinde, yazın habercisi olan güneşin birkaç aylığına batmaması demektir. Norveç, Finlandiya, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde, gece güneşi olarak bilinen gün dönümü tarihleri, haziran ve temmuz aylarında daima tepede parlıyor. Halk da ısınan aydınlık havayı yemeklerle, danslarla ve şenlik ateşi yakarak kutluyor. İşte karşınızda kuzey ışıklarındaki en ünlü gün dönümü festivalleri!

Gün Dönümü Festivali / Finlandiya

Yaz dönümü festivali Finlandiya başta olmak üzere Danimarka, İsveç ve Norveç’in en ünlü tatillerinden biridir. Yaz dönümü her sene 21-22 Haziran aralıklarında gerçekleştirilir. Özellikle Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de büyük bir coşkuyla kutlanan festivalde şenlik ateşi etrafında yapılan geleneksel dansları izleyebilir ya da kır evlerinde kalıp geleneksel gün dönümü saunalarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Helsinki’de yer alan irili ufaklı adaların kıyılarında düzenlenen şenliklerden en ünlüsü, ‌Seurasaari Adası’nda gerçekleştirilir. Ana şenlik ateşinin yakıldığı ‌Seurasaari Adası’na gemi yolculuğu ile ulaşabilir ve yolculuk sırasında pek çok şenlik ateşini de görebilirsiniz. ‌Seurasaari adası muhteşem bir adalar manzarasına sahiptir. Burada somon çorbası, adalar ekmeği gibi Fin usulü yaz menüsünün tadını çıkarabileceğiniz gibi, dans etkinlikleri ve gece boyunca devam eden canlı müzik şovlarına da katılabilirsiniz.

Midnight Sun Film Festivali / Finlandiya

Finlandiya’nın en ünlü bölgelerinden Lapland’da gerçekleştirilen festival, ziyaretçilerine hiç batmayan güneşin altında film izleme geceleri sunuyor. Haziran ayının ikinci haftasında başlayan festival 5 gün devam ederek izleyicilere hiç unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Farklı mekanlarda yerli ve yabancı filmlerin gösterimleriyle devam eden festivalde ünlü yönetmen ve yapımcıların konuşmalarına da yer veriliyor. Usta yönetmenler, gelecek vadeden yetenekler ve Finlandiya’nın gece güneşinin buluşmasıyla büyülü bir atmosfer yakalayan festival, eski ile yeni filmlerin birleştiği yer olarak tanımlanıyor. 120’den fazla film, 100 uzun metrajlı gösterim ve çocuklu aileler için özel yapımlar da sunan festival programı, film ‌severleri memnun bırakan özellikleriyle gün dönümünü kutlamak için en güzel festivaller arasında yer alıyor.

Uluslararası ‌Bergen Festivali / Norveç

Norveç’in yaza giriş festivallerinin ilki olan Uluslararası ‌Bergen Festivali, Mayıs ayının sonundan, Haziran ayının ilk haftasına kadar devam ediyor. Müzik, sanat, çağdaş tiyatro ve bale etkinliklerinden oluşan festival 60 seneyi aşkın bir süredir gerçekleştirilen Norveç’teki en uzun festivallerden biridir. Çeşitli sanat dallarında ‌400’den fazla etkinlik sunan ‌Bergen Festivali, kıdemli ve deneyimsiz sanatçıların çalışmalarını izleyebileceğiniz, ‌Norveç’in önemli festivalleri arasındadır. Halkın kışı sonlandırıp, coşkuyla ılık havalara geçişini coşkuyla kutladığı festivalde, sanatla iç içe vakit geçirebilir, klasik müzik konserlerine katılabilirsiniz. Kuzey ülkelerinin gün dönümü festivallerinin arasında sanata yönelmesi bakımından da ayrı bir önemi de vardır. Sizde bu deneyimi yaşamak ve büyüleyici bir manzara görmek isterseniz kuzey ışıkları turlarına katılabilirsiniz 🙂

Jonsmessa Yaz Dönümü Festivali / İzlanda

İzlanda’ya özgü olan ‌Jonsmessa yaz dönümü festivali her yıl haziran ayının 21 ve ‌22’sinde gerçekleştirilir. Yılın en uzun günü olan bu tarihlerde İzlandalılar, günün 24 saatinden de en iyi şekilde yararlanmak için tüm gün dışarıda vakit geçirirler. İzlanda için özel bir gün olan ‌Jonsmessa festivali, yaz gecesi adıyla 24 Haziran’a dek kutlanır. Eğer yılın en uzun gününü İzlanda’da geçirecekseniz, parklarda yerinizi hemen almalısınız. Yerli halkın özel anlamlar yüklediği bugünde, gecenin doğaüstü özellikleri olduğuna da inanılır. ‌Jonsmessa gecesinde şifalanmak, hayvanların konuşma yetisi kazanması gibi efsanelerin kulaktan kulağa dolaştığı bu fantastik gecede ayrıca tüm gün boyu devam eden sanat etkinliklerine de katılabilirsiniz. Festivalde çocuklar için kukla şovları ve tiyatrolar da sahneleniyor.

Gün Dönümü Gecesi / İsveç

Kuzey ülkeleri festival geleneklerinin en ünlülerinden olan, gün dönümü gecesi, Haziran ayının ortalarında gerçekleştirilir. İsveç’in kuzeyinde güneşin hiç batmadığı günlerde büyük aile ve arkadaş grupları bir araya gelerek etrafı çiçeklerle süsleyip dans ederler. Tipik bir yaz ortası festivali olan gün dönümü gecesi danslı ve yemekli pek çok kutlamayı da beraberinde getirir. Bir İsveçli ailenin sofrasına konuk olup, bu deneyimi ilk elden yaşayabilirsiniz.

Tipik bir İsveç gün dönümü gecesi menüsünde, haşlanmış patates, dereotlu salamura ringa balığı, somon ve sebzeler yer alır. Gün dönümü gecesi kutlamalarında bira ve asitli meyveli içecekler de tüketilir. Yemeklere açık havada canlı müzik ve danslar eşlik eder. Tüm gece boyu süren kutlamalar, İsveç’in en özel geleneklerini oluşturur. Halk yaz aylarına girişi büyük bir coşkuyla kutlar. Siz de bu özel günü İsveç’te geçirecekseniz, İsveç otellerine hemen göz atabilirsiniz! Hazır oraya gitmişken parkta piknik yapmanızı da öneririz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin