Yaz tatili için sezon çoktan açıldı. Canlanan doğa ile birlikte neşeli seyahatlerin yolları da uzun süren bir yılın ardından göründü. Malum, tatil denince akla gelen muhteşem üçlü; deniz, kum ve güneştir. Ancak yüzme bilmeyenler, tatilini güneşin altında geçirmek istemeyenler, kendini otellerde bunalmış hissedenler ve daha niceleri için farklı tatil planları yapmak da oldukça kolay. Zira tatil, kişinin kendisini dinlenmiş ve mutlu hissetmesi için gerçekleştirilen bir organizasyon. Anlaşılacağı üzere bu eğlenceli sürecin kişiye, yani size hitap etmesi her şeyden önemli. Yaşam felsefenize uygun tatil seçenekleri arasından biri sayesinde, bu yazı hayatınızın en unutulmaz mevsimi haline getirmeniz hiç de zor değil!

Ruhunuzu Doğaya Dönün!

Tatil fikri ne olursa olsun bütün güzellikler doğa ile başlar. Dinlenmenin, eğlenmenin ve deşarj olup yeniden tempolu hayata hazır hale gelmenin anahtarı da doğada saklı. Doğal ortamların güzelliklerinden büyülenerek geçireceğiniz, sakin bir tatilin hayalini kuruyorsanız tercih edebileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor. İster deniz kenarı ister orman ister dağ taş… Bu ortamların tamamı size nefes almak ve rahatlamak için olanaklar sunuyor.

Bu alternatiflerden ilkini elbette kamp planları oluşturuyor. Özellikle bahar mevsiminin yerini yaza bıraktığı bu güzel havalarda, doğa ile baş başa geçirilecek günlerin tadına doyamayacaksınız. Kamp için tercih edebileceğiniz lokasyonlar ise dört bir yanı yeşille ve denizle kaplı Türkiye’de neredeyse parmakla sayılamayacak kadar fazla. Eğer sizi yansıtan, beklentilerinizi karşılayan tatil modu buysa, rotanızı ilk olarak Kelebekler Vadisi’ne veya Cunda adasına çevirebilirsiniz.

Egzotik Yerler Keşfedin!

“Ben tatilimde yeni yerler keşfetmek isterim” diyorsanız, buna uygun harika bir tatil planı yapmanız da mümkün. Durduğunuz yerde duramayacağınız, durmadan ayaklarınızın üzerinde olacağınız ve birbirinden ilginç yeni yerleri keşfedeceğiniz bu tatil süresini uzun tutmak ise maksimum keyif almak için önemli bir adım. Yeni yerler keşfetmek isteyenler için gereken tek malzeme sağlam bir sırt çantası. Dilerseniz tatil yolculuklarınızı otostop çekerek gerçekleştirebilir bu sırada yeni insanlar tanıma fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Bu keşif dolu ve yerinde duramayan seyahat planı için rotanızı adım adım tarih kokan Balkanlara ya da Avrupa’ya çevirebileceğiniz gibi güzel Türkiye’nin nadide Akdeniz bölgesini de keyifle gezebilirsiniz. Ayrıca İstanbul, Mardin veya Konya gibi metropol şehirlerde kültür turları da size göre.

Böyle bir yol çizerek planladığınız tatil için konaklama ve ulaşım masrafı en aza indiğinden, eğlence ve yenilikler için daha çok bütçe ayırma olasılığınız da artar. Size de hiçbir şeyi düşünmeden dünyanın bitmeyen güzelliklerini görmek, keşfetmek, hatta yaşamak kalır.

Ayaklarınızı Uzatıp Kendinizi Dinleyin!

Tatil hayalinizin tamamını dinlenmek, kafanızı dinlemek, bir şeyler okumak ve yazmak oluşturuyorsa otellerin gürültüsü, kamp koşulları ya da sürekli gezilecek sokaklar size pek hoş görünmeyebilir. Eğer yaşam felsefenizi tamamlayan tatil planı sakin bir köşeye çekilip iç sesinizi duymaksa, Ege’nin butik otelleri sizin için en doğru seçim. Henüz keşfedilmemiş beldeler hatta köylerde, insanların sıcaklığından başka hiçbir etkinin size dokunamayacağı bir inziva tatili yapabilirsiniz. Örneğin Fethiye’de bulunan Kayaköy’ün ilham verici ve sakin havası tam size göre. Ege’nin yanı sıra Karadeniz bölgesinde de son derece sakin ve rahatlatıcı ortamlar bulmanız mümkün.

Ayaklarınızı uzatın, kitaplarınızı yanınıza alın ve sakinliğin tadını çıkarın. Böyle bir molanın ardından gerçek hayata dönmek sizin için çok daha kolay olacak. Haydi hemen şimdi siz de yaşam felsefenize uygun tatil seçenekleri arasından birini seçin, hayata kısacık ama güzel bir mola verin!