Güneşin Doğuşunu Karşılama Durakları

Yeni bir günün doğumuna tanık olmak, çoğumuz için heyecan verici bir deneyimdir. Özellikle de seyahat tutkunuysanız, gittiğiniz yerlerdeki en iyi gün doğumu ve gün batımı manzaralarının nerede olduğunu mutlaka bilmek istersiniz. Ama bazen öyle yerler vardır ki, oralara sırf güneşin doğuşunu izlemek için bile gidilmeye değer. Nemrut Dağı, Kelebekler Vadisi ve Kapadokya, nefes kesen manzaralarıyla ülkemizin en popüler Güneşin Doğuşunu Karşılama Durakları.

Gizemli Tarihi Kalıntılarıyla Nemrut Dağı

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da en güzel gün doğumu manzarasını sunan yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bir milli park olan Nemrut Dağı, 1988 yılında Unesco Dünya Miras Listesi’ne girmiş. Nemrut Dağı’na çıkmak ise tahmin edebileceğiniz üzere biraz zahmetli. Aracınız arazi için uygunsa ve şoförlük becerilerinize güveniyorsanız dağa kendiniz de çıkabilirsiniz, ancak buna imkan yoksa da merak etmeyin. Adıyaman Turlara katılarak, tecrübeli şoförler eşliğinde dağın tepesine güvenle çıkabilirsiniz. Zaten gün doğumunu izlemek isteyenler için özel turlar planlanıyor. Zirveye ulaştıktan sonra görecekleriniz ise emin olun her şeye değecek! 2206 metre yükseklikten manzarayı izlemek ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Elbette güneşin doğuşunu izledikten sonra önünüzde dolu dolu geçirebileceğiniz, uzun bir gün var. Buraya kadar gelmişken Nemrut Dağı üzerindeki dünyaca ünlü tümülüsleri, anıt mezarları ve heykelleri görmeyi, bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin. Adıyaman ve Kahta civarında da pek çok ören yeri, anıt mezar, tümülüs ve mağara bulunuyor.

Muhteşem Doğasıyla Kelebekler Vadisi

Eğer güneşin doğuşuna ülkemizin güneyinde tanıklık etmek istiyorsanız, Fethiye’deki Kelebekler Vadisi sizin için doğru adres. Kelebekler Vadisi, ismini bölgede yaşayan 80’den fazla kelebek türünden alıyor. Bölge aynı zamanda dünyaca ünlü bir yürüyüş yolu olan Likya Yolu üzerindeki en önemli duraklardan biri. Kelebekler Vadisi Dilerseniz Likya Yolu üzerinde bir kamp macerasına çıkıp kendinize Kelebekler Vadisi’ni de kapsayan bir rota belirleyebilir, dilerseniz de doğrudan vadiye gidebilirsiniz. Bunun için öncelikle Ölüdeniz’e gitmeniz gerekiyor. Otomobil ya da dolmuşlarla Ölüdeniz’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Buradan hareket eden tekne ve bot servislerini kullanarak Kelebekler Vadisi’ne gidebilirsiniz. Burası hem günübirlik ziyaretçilere, hem de kamp yapmak isteyenlere açık. Geceden çadırınızı kurarak, ertesi sabah nefes kesici bir gün doğumu manzarasına uyanabilirsiniz. Dört mevsim korunaklı bu vadinin bulunduğu konum olumsuz hava koşullarını yumuşattığı için sadece ilkbahar ya da yaz sezonunda değil yılın her zamanı ziyaret edilebiliyor.

Ünlü Balon Turlarıyla Kapadokya

Kapadokya

Daha adrenalin dolu bir gün doğumu izleme deneyimi için Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya’yı düşünebilirsiniz. Burayı özel yapan en önemli şey, ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği balon turları. Güneşin doğuşunu balondan izlemek isteyenler için firmalar özel gün doğumu turları düzenliyor. ancak balon turlarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği o anki hava koşullarına bağlı. Hava şartları elvermezse ya da herhangi başka bir nedenden dolayı balon turuna katılmak istemiyorsanız da üzülmeyin. Kapadokya’nın pek çok yerinden, güneşin ihtişamlı doğuşuna tanıklık edebilirsiniz. Bölgede pek çok otel ve pansiyon bulunduğu gibi, kamp yapmak isteyenler için kamp alanları da bulunuyor. Avanos Elbette hazır buralara kadar gelmişken Kapadokya’nın doğal ve kültürel güzelliklerini es geçmek olmaz. Yeraltı şehirlerini, peri bacalarını görmek, müze ve ören yerlerini gezmek, vadilerde yürüyüş yapmak, Avanos’ta kendi çömleğinizi üretmek ve testi kebabı yemek Kapadokya’da mutlaka denemeniz gereken aktivitelerden sadece birkaçı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin