Bir Gün İçinde Gezilebilecek Şehirler

Gezme tutkunları için her şehir ayrı bir macera. Kalabalık metropolleri ya da tarihi ve turistik değerleriyle öne çıkan büyük şehirleri keşfetmek kimi zaman haftalarınızı alabilir, ama küçük şehirler büyük planlar yapmanıza gerek bile kalmadan ufkunuzu genişletir. Uzun tatil planı yapamayanlar ya da iş seyahati için çıktığı yolculuğu keyifli bir kaçamağa çevirmek isteyenler için bir gün içinde gezilebilecek şehirler listesi hazırladık.

Brugge

Brugge

Belçika’nın kuzeybatısında bulunan Brugge şehri, orta çağ’dan kalma mimarisi ve sakin ambiyansı ile kısa kaçamaklar için ideal rotalardan biri. Flaman bölgesinin başkenti olan şehir, In Brudgge adlı sinema filminden sonra birçok ziyaretçinin akınına uğramış. Yaz aylarında birçok festivale de ev sahipliği yapan şehir, göz alıcı manzarası sayesinde yılın her dönemi sayısız turist ağırlıyor. Tarihi belediye binalarının bulunduğu Burg Meydanı, şehrin en kalabalık meydanı olan Grote Meydanı ve In Brugge filminden akıllarda kalan Çan Kulesi bu küçük şehirde ilk göze çarpan yerlerden… Tarihi Grote Meydanı birçok dükkan, restoran ve kafelerle dolu. Meydanda bulunan restoranlarda yemeğinizi yiyebilir hem de Çan Kulesi’nin ve meydanın mimarisi karşısında eski dönemlere kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca şehirde birçok kilise ve müze bulunuyor. Aziz Salvador Kilisesi, Kutsal Kan Bazilikası, Historium Müzesi en çok ziyaret edilen yerler arasında. Şehrin ortasından geçen kanallar nedeniyle Kuzey Venedik de denilen Brugge’da yarım saatlik bir sandal turu ile orta çağ ruhunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Brugge UNESCO dünya mirasları listesinde yer alıyor.

Annecy

Annecy

Güneydoğu Fransa’da bulunan ve Fransız Alpleri’nin incisi olarak adlandırılan Annecy, yemyeşil dağlar ve masmavi bir gölün arasında huzur kokuyor. Şehrin içinden geçen iki kanal ve Thiou Nehri, Annecy’i Alpler’in Venedik’i yapıyor. Tarihi sokaklar ve turistik mekanlar muhteşem bir doğallıkla bir araya geliyor. Belediye tarafından satın alınarak restore edilen ve müzeye dönüştürülen tarihi Chateau d’Annecy Kilisesi, şehrin tam ortasından akan bir kanal üzerindeki Palais de l’isle ve 1422 yılında inşa edilen St. Maurice Kilisesi ziyaretçilerin ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Küçük ve üçgen şeklinde bir adacık üzerinde tek başına yükselen ve yapılışı 12. yüzyıla dayanan Palais de I’sle hem şehrin simgesi olarak kabul ediliyor hem de Fransa’nın en çok fotoğraf çekilen turistik noktası olarak biliniyor.

Mostar

Mostar

Bosna Hersek‘in en büyük şehri olan Mostar, kısa sürede tadını çıkarabileceğiniz destinasyonlardan bir diğeri. Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından 1566 yılında inşa edilen ve Nerevta Nehri üzerinde uzanan Mostar Köprüsü şehrin simgesi olarak kabul ediliyor. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dan 2 saatlik bir tren yolculuğu veya otobüs yolculuğu ile Mostar’a ulaşabilirsiniz. Nüfusu 100.000’in üzerinde olan tarihi şehir, köprü ile ikiye bölünmüş durumda. İç savaştan sonra şehrin doğusunda Boşnaklar, batısında Hırvatlar yaşamaya başlamış. İç savaş sırasında yıkılan Mostar Köprüsü ve zarar gören binalar birçok ülkenin işbirliği ile restore edilmiş. Mostar sokaklarında gezerken halen binaların dış duvarlarında savaşın izlerini görebilirsiniz. Mostar Köprüsü’nün yanındaki Old Bridge Müzesi, Hersek Tarih Müzesi, Muslibegovica Evi, Kosti Mehmet Paşa ve Karagöz Bey Camileri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Şehrin taş sokakları arasında saatlerce yürüyebilir, nehir kenarındaki Mostar Köprüsü manzarasının karşısında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Hallstat

Avusturya‘nın masal kasabası olarak kabul edilen Hallstat, bir gün içinde gezilebilecek şehirler listesinin başlarında yer alıyor. Almanya – Avusturya sınırındaki Salzburg şehrine 80 km. uzaklıkta yer alan Hallstat,  UNESCO dünya mirasları listesinde yer alıyor. Göl kıyısında kurulu olan kent, her mevsim farklı renkleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Sonbaharın rengi, kış aylarının bembeyaz örtüsü, ilkbaharın canlılığı tüm doğallığı ile kasabayı kaplıyor. Hallstat’ta yapılması gerekenlerin başında kasabayı başından sonuna yürümek geliyor. Zira bu yüyüyüş sadece yarım saat sürüyor. Dar ve şirin sokaklarını gün boyu keşfedebilir, alışveriş yapabilir, masmavi gölün ve kasabayı çevreleyen yemyeşil dağların kusursuz manzarası karşısında dinlenebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin