Yüreğinizi Ağzınıza Getirecek Dünyanın En İlginç Yerleri

Dünya üzerinde gidip görülecek eşsiz güzelliğe sahip binlerce destinasyon bulunuyor fakat hepsi aynı heyecanı vermiyor! Nefes kesen manzaralara sahip, heyecan tutkunlarının hayran kalacağı inanılmaz doğa olaylarını arayıp bulmak lazım. İşte onlardan sizin için derlediğimiz Yüreğinizi Ağzınıza Getirecek Dünyanın En İlginç Yerleri

Cehennem Kapısı – Türkmenistan

Cehennem Kapısı

Cehennem Kapısı olarak bilinen, 69 metre genişliği ve 30 metre derinliğe sahip bu kraterin gerçek adı Darvaza Krateri. Darvaza kelimesi kapı anlamına geliyor. Bu ilginç oluşum, Türkmenistan’da, Karakum Çölü’nün tam ortasında bulunuyor. 40 yılı aşkın süredir de aktif bir şekilde yanıyor. İnsan eliyle yapılmış çukur, bölgedeki doğalğaz rezervleri sayesinde yanmaya devam ediyor. Çukurun içerisine sızan doğalgaz, bundan yıllar önce mühendisler tarafından tutuşturulmuş. Yanan ateşin birkaç hafta sonra söneceği tahmin edilmiş fakat tahminler tutmamış. İçi kaynayan çamurla dolu olan dev çukur hala varlığını koruyor. İçine düşen her şeyi küle çevirerek yok ediyor. Alevlerin yüksekliği ve genişliği, cehenneme benzetilmesine yol açıyor.

Shiprock – New Mexico

Görüntüsü ile çöl ortasında dev bir gemiyi andıran bu kaya oluşumu, görenlerin nefesini kesiyor. Shiprock; Navajo Volkanik alanının bir parçası olarak varlığını sürdürüyor. Yaklaşık beş yüz metre yüksekliğe sahip olan Shiprock, kelime anlamı olarak da gemi şeklinde kayalar anlamına geliyor. Ayrıca bu kayalık alan, Navajo halkı için dini ve kültürel bir öneme sahip. Etkileyici görünümü ile pek çok filme, hikayeye de konu oluyor. Dünyanın farklı ülkelerinden tırmanışçıların, fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.

Şampanya Havuzu – Yeni Zelanda

Şampanya Havuzu, Yeni Zelanda’nın kuzeyinde bulunan adalardan biri olan Waitapu Jeotermal Bölgesi’nin içinde yer alıyor. Kaplıca, yer altından gelen karbondioksit gazının köpürerek çıkması sonucu kadehteki şaraba benzer bir görünüm kazanmasından alıyor. Bölgede bol miktarda mineral ve silika bulunuyor. Bunların birleşimi ise canlı renklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Rengarenk manzarası görenleri büyülüyor. Şampanya Havuzu’nun tarihi çok eskiye dayanıyor. 900 yıl önce hidrotermal suların fışkırarak patlaması ile oluşuyor. Kaynayarak çıkan sular, 65 metre çapında ve 62 metre derinliğinde büyüleyici krateri meydana getiriyor. Su sıcaklığının yüksek olduğu, yüzeye yakın yerlerde ise köpük oluşuyor.

Büyük Mavi Çukur – Belize

Büyük Mavi Çukur, Orta Amerika ülkelerinden Belize açıklarında bulunuyor. Dünyanın en iyi dalış noktası kabul ediliyor. Dalış meraklılarının ilgisini çeken bölge, esrarını koruyor. 305 metre çapında ve 146 metre derinliğindeki bu çukur, 1971 yılında bilim adamı Jaques Yves Cousteau tarafından dünyaya tanıtılıyor. Bilim adamları Büyük Mavi Çukur’un oluşumunun Buz Çağı’na kadar dayandığını belirtiyor, eski dönemlerde mağara oluşumu olduğunu öne sürüyor. Deniz seviyesinin yükselmesi sonucunda sular altında kalıp, basınca dayanamayan mağara tavanının çöktüğü öne sürülüyor. Halk arasında ise mağarada yaşadıkları kabul edilen tanrıların insanlara küsüp mağarayı terk ettikleri, bu terk ediş sonrası mağaranın çöktüğü rivayet ediliyor. Yerliler Büyük Mavi Çukur’u tapınak olarak gördüğünden, kutsal önemi de var.

Angel Şelalesi – Venezuela

Angel Şelalesi yaklaşık 979 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelalesi. Şelalenin suları, 807 metre boyunca hiçbir engele takılmıyor ve serbest düşüş yapıyor. 979’uncu metreden sonra şelalenin suları kuzey yönüne ilerleyerek Churun Nehri’ne karışıyor. Angel Şelalesi büyüleyici güzelliği ile ziyaretçilerine dört mevsim görsel şölen yaşatıyor.

Trift Köprüsü – İsviçre

Trift Köprüsü, dünya üzerindeki en tehlikeli köprüler arasında ilk sırada yerini alıyor. Trift Gölü’nün üzerindeki köprünün en önemli özelliği dünyanın en uzun yaya köprüsü olması. Trift Köprüsü 170 metre uzunluk ve 100 metre yüksekliğe sahip. Manzarasının harika olması, aşağıya bakmanın zor olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Köprüden karşıya geçmek yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Adrenalin tutkunu doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin