İşi Gücü Bırakıp Yerleşmek İsteyeceğiniz Tatil Yöreleri

Bazen hepimizin başını alıp gitmek istediği zamanlar olmuyor mu? Tam da şu anda böyle hissediyorsanız, İşi Gücü Bırakıp Yerleşmek İsteyeceğiniz Tatil Yöreleri listemize birlikte göz atalım.

Seferihisar – İzmir

Seferihisar

Seferihisar Ege Bölgesi’nde ve İzmir’in güneybatısında yer alıyor. İzmir’in otuz ilçesinden biri olan Seferihisar, turistik cazibesi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bölgede Akdeniz ikliminin hakim olması, turunçgil tarımını temel geçim kaynaklarından biri haline getiriyor.

Seferihisar’da yerleşik yaşam neredeyse 3000 yıl önce İyonyalılar döneminde Teos’ta başlıyor. Teos Antik Kenti, Giritliler tarafından kuruluyor ve İyonyalılar’ın yerleşim yeri oluyor. Teos Antik Kenti’nde yer alan, Şarap Tanrısı Dionysos’a adanan en büyük tapınak; Dionysos Tapınağı da cazibe mekanları arasında bulunuyor. Tarih kokan ve huzur veren diğer yapı ise Sığacık Kalesi. Sığacık Kalesi’nin tarihi 16. yüzyıla dayanıyor. O günden bu yana farklı işlevlerde kullanılan kale, şu anda restorasyon görüyor ve konaklama amaçlı kullanılması planlanıyor. Osmanlı Dönemi’nden günümüze hizmet eden Seferihisar Ulu Cami de şehrin havasını değiştiriyor.

Bunca kültürel değerin yanında Seferihisar, İzmir’in en güzel plajlarına da ev sahipliği yapıyor. Akkum Plajı, masmavi denizi, yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Her pazar günü Sığacık Kalesi’nin içinde Seferihisar Pazarı kuruluyor, hem turistler hem de yerel halk tarafından büyük ilgi görüyor. Seferihisar’da her şeyin imece usulü ile yapıldığı Doğa Okulu bulunuyor. Doğa Okulu’nun ilk amacı doğayı tanımak ve ona saygı duymak olarak belirlenmiş. Bununla birlikte tarım, hayvancılık, sanat gibi konularda da faaliyet gösteriliyor. Ayrıca Seferihisar’da her yıl Seferihisar Mandalina Festivali düzenleniyor.

Ürgüp – Nevşehir

Ürgüp, Nevşehir’in merkezine 20 kilometre uzaklıktaki bir ilçesi. Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerinden olup, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken cazibe mekanları arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Ürgüp’ün tarihi oldukça eski dönemlere dayanıyor. Bizans döneminde dini bir merkez olması ile ünlü. Bölge, İstanbul ile Kudüs’ü birbirine bağlayan İpek Yolu üzerinde yer alıyor. Şehir; bu özelliği ile Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine tanıklık ediyor. Bu dönemlerin izleri mimari eserlerde halen varlığını koruyor. Her damak zevkine hitap eden restoranları, şarap evleri, kayadan oyma barları ile özellikle bahar aylarında oldukça hareketli hale gelen Ürgüp, Kapadokya’nın gece hayatı açısından da en aktif ilçesi. Ürgüp’te gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Kızılçukur, Gomeda – Üzengi, Pancarlık vadileri dilerseniz gün batımını şarap eşliğinde görsel bir şölenle yapmanızı sağlıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, müze açısından da zengin. Ürgüp Müzesi, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Ortahisar Etnoğrafya Müzesi bölgenin etnik kültürüne tanıklık etmenizi sağlıyor. Bölgede ziyaret edilecek pek çok manastır ve kilise de bulunuyor. Kapadokya balon turları da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kaş – Antalya

Üzerinizdeki yorgunluğu tamamen atıp, şehrin stresinden hızlıca arınmak istiyorsanız, Kaş en iyi tercihlerden biri olacaktır. Kaş, Antalya’nın en batısında yer alan turistik bir ilçe. Masmavi denizi ve yemyeşil doğası ruhunuzu dinlendiriyor. Küçük ve sakin bir şehir olan Kaş’ta keyifli zaman geçirmek için yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Tüplü dalış yaparak deniz altındaki güzelliklere şahit olabileceğiniz gibi yamaç paraşütü ile metrelerce yukarıdan manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Denize girmeye bayılanlardansanız, birbirinden güzel plajlar, koylar ve kamp alanları ilginizi çekebilir. Küçük Çakıl Plajı en popüler plajlar arasında yer alıyor. Limanağzı Koyu ise ziyaretçileri hayran bırakan sığ bir denizde yüzme zevkine varmanızı sağlıyor. Üstelik Kaş kış nüfusu bakımından da hiç fena değil. Eğer burada dört mevsim yaşamayı düşünürseniz, sakin ama bir o kadar da nitelikli bir yaşam sizi bekliyor olacak!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin