Uzak Doğu’nun mücevher kutusu Singapur, akıllara zarar yasakları, gece hayatı, göz kamaştırıcı zenginliği ve yaşam tarzıyla ziyaretçilerine bol sürprizli bir gezi vaat ediyor.

Hint Okyanusu’nun sularıyla çevrili küçük bir ada devleti olan Singapur, Endonezya ve Malezya toprakları arasında bulunuyor. Dünyanın her yerinden birbirinden farklı etnik kökenli insanlara ev sahipliği yapan Singapur’un nüfusunun %77 sini Çinliler oluşturuyor. Resmi olarak aralarında İngilizce’nin de bulunduğu tam dört lisan kullanılıyor.

singapur - 3

Güney Asya ülkeleri aslında tatil ve alışveriş için ekonomik ülkelerdir. Ancak söz konusu Singapur olduğunda bütçeyi biraz arttırmak gerekebilir. Bununla beraber yaşam kalitesi, ulaşım, yeme içme ve uğruna para harcayacağınız her şey o kadar kaliteli ki cebinizden çıkan her kuruşun fazlasıyla size geri döndüğünü hissedebilirsiniz. Yine de kişisel yolculuk planı yapmak yerine güvenilir firmaların sunduğu Singapur turları, bu minik dev ülkeyi keşfetmek için çok daha ekonomik bir yol olacaktır.

Singapur turuna başlamadan önce bu ülkedeki yasaklara göz atmakta ve bunları unutmamakta fayda var. Singapur’da sakız çiğnemek ve hatta ülkeye sokmak yasak. Durak dışında taksi durdurmaya çalışmak,kendinize ait bir park yeriniz yoksa araba almak,  arabanız var ise onu yıkamamak ve kirli bırakmak, sokakta kavga etmek, asansörlere bir Asya meyvesi olan duryanla binmek gibi başka pek çok enteresan yasaklar da bulunuyor. Bu yasakları dikkate almadığınızda turist de olsanız ciddi bedeller ödemek durumunda kalabilirsiniz.

singapur - 4

Turistlerin uğrak noktası olan Marina Bay bölgesi, bataklık halinden ıslah edilerek doldurulmuş ve şehrin göz bebeği haline gelmiş. Her geçen yıl yeni projelerle genişletilen Marina Bay, içinde barındırdığı alışveriş merkezleri, müzeler, restoranlar ve iş merkezleri ile Singapur’un sahip olduğu yüksek hayat standartlarını yansıtıyor. Üç gökdelenin üstüne inşa edilmiş olan dünyanın en pahalı oteli Marina Bay Sands de buradaki ilgi çekici yerlerden biri. Gökdelenlerin en tepesinde bulunan gemi şeklinde tasarlanmış dev platformun terasında, dünyanın en yüksekte yer alan havuzu nefesleri kesiyor.

singapur

Singapur‘a gitmişken yüksek teknoloji ürünleri ve teknoloji harikası tasarımları es geçmek olmaz. Zira elektronik eşyaları hem ekonomik fiyatla hem de onlarca değişik seçenekle Orchard Road’da bulabilirsiniz. Işıklandırılmış tasarımıyla karnaval havasında olan Orchard Road özellikle Noel zamanı göz kamaştırıyor.

Ülkenin simgesi olan orkide üretiminde birinci sırada olan Singapur tüm dünyaya bu nadide çiçeğin her renk ve çeşidini ihraç ediyor. Haliyle dünyanın en büyük orkide bahçesi de burada. Milli Orkide Parkı’nda görebileceğiniz rengarenk orkide bahçelerinin yanı sıra hediyelik eşya mağazalarının orkide temalı tasarımlarıyla da büyüleneceksiniz.

singapur - 1

Singapur Hayvanat Bahçesi dünyanın en iyi hayvanat bahçesi unvanını fazlasıyla hak ediyor. Buradaki tüm hayvanlar kendi doğal ortamlarına uygun şartlarda ve kafeslere hapsedilmeden yaşıyor. Bunun yanı sıra 800 tür canlının yaşadığı dünyanın en büyük akvaryumu olan S.E.A Aquarium da görülmesi gereken yerlerden biri. Özellikle çocuklar, yürüyerek su altı dünyasını izlemekten son derece keyif alıyorlar.

Singapur’da gezilecek yerler sıralamasında en üstlerde yer alan Sentosa Adası’na teleferik yolculuğu ile ulaşılıyor. Birbirinden farklı konseptleriyle farklı alanların yaratıldığı adada, 5 yıldızlı otellerden kumarhanelere, film stüdyolarından, yağmur ormanlarına ve hatta kelebek ve böceklerin sergilendiği vadilere kadar her yaştan ve her kesimden ziyaretçiyi mutlu edecek rekreasyon alanlar bulunuyor.