Bir dönem Osmanlı Devleti’ne de başkentlik yapmış olan Doğası ve Tarihi ile Bursa, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yüzlerce yıllık tarihi ile Bursa’da müzeler, doğal güzellikler, parklar, tarihi eserler yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Görülmesi gereken yerler konusunda zengin eserlere sahip şehirlerden biri olan Bursa tarihten günümüze gelen yapıları ile ilk günkü heybetini koruyor. Genç ziyaretçilerin de ilgisini çekecek çeşitli festivallere de ev sahipliği yapan Uludağ’a gezmek ve kayak yapmak için çıkan misafirleri de burada yer alan Bursa Otelleri ağırlıyor.

bursa - 2

Bursa’nın en önemli tarihi yapılarının başında Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan Ulu Camii gelir. Yeşil Camii de Bursa’nın en çok ziyaret edilen camilerinden biridir. Yıldırım Beyazıd’ın oğlu Sultan Mehmed Çelebi için yaptırılan Yeşil Türbe, Bursa’nın simge yapılarındandır. Şehirde birçok tarihi yapı Osmanlı izlerini taşır. Emir Sultan Camii ve Külliyesi, Muradiye Külliyesi, Yıldırım Beyazıd Camii ve Külliyesi, Koza Han, Bursa Kalesi, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, Bursa Saat Kalesi, Bursa Kent Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Osmanlı Evi Müzesi Bursa’da gezilecek yerlerin başında gelir.

ulu camii

Üzerinde alışveriş yapılan arastası ile Irganda Köprüsü Bursa’nın tekstil ve el işi hediyelik ürünlerini bulabileceğiniz alışveriş mekanı olarak hizmet veriyor. Bursa gezi rehberinize Cumalıkızık Köyü’nü de eklemeyi unutmayın. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel evlerini günümüze kadar taşıyan köy ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

kayak tatili - 3

Bursa tarihi yapıları dışında doğal güzellikleri ile de misafirlerini ağırlıyor. Bursa’da gezi ve kayak turizminin merkezi olan Uludağ kayak severleri her sene ağırlıyor. Ülkemizin en önemli kış sporları ve kayak otelleri merkezi olan Uludağ’da karla kaplı gün sayısı ortalama 178 gün. Günübirlik ya da hafta sonu oksijen dolu dağ havasını içinize çekmek istiyorsanız Uludağ sizi bekliyor. Uludağ’da şehir stresinden uzaklaşıp İskender Kebabı ve Bursa’nın özel lezzetlerinden kestane ile yapılmış tatlılarla enerji depolayabilirsiniz.

bursa - 3