Ağva; Yeryüzünde Bir Cennet Köşesi yeşilin ve mavinin keyfini el değmemiş dokusuyla ziyaretçilerine sunan, İstanbul’un yoğunluğundan kaçmak ve doğanın tadını doyasıya çıkartmak için harikulade bir seçenek sunar. Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında konumlanmış, bir yandan denize girerken diğer yandan otlatınızı suya atıp sakinliğin tadını çıkarabileceğiniz eşsiz bir tatil beldesi olarak kaybolmayacak bir değere sahiptir.

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva, Şile’ye bağlı, Karadeniz kenarında, İstanbul’a yaklaşık 110 kilometre mesafededir. İstanbul’un Anadolu yakasından yaklaşık iki saatte gidilebilecek Ağva’ya TEM otoyolu, Beykoz ve E-5 üzerinden ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Şile tabelasını takip etmek ve Şile üzerinden Ağva istikametine yönelmek. Eğer araçla gitmeyecekseniz Üsküdar’dan kalkan Şile-Ağva otobüslerinden yararlanmanız da mümkündür. İzmit istikametinden gelenler ise Kandıra sapağı üzerinden Ağva’ya rahatça ulaşabilirler.

Ağva’ya Nasıl Gidilir

Ağva’da Nereleri Gezmeli?

Ağva, yeşilin ve mavinin insanoğluna sunduğu pek çok doğal güzellik ile bezelidir. Eğer seyahatiniz kısa süreli ise en azından belli başlı birkaç lokasyona uğramadan kesinlikle Ağva’nın atmosferini yaşamış olmayacağınızı hatırlatmak isteriz.

– Kilimli Koyu: Karadeniz’in hırçınlığından uzak, dingin bir deniz, bembeyaz bir sahil ve yumuşacık kumlar… Yeşilçay’ın denizle buluştuğu noktadan sandala binerek karşı kıyıya geçecek, oradan yürüyerek falezlere ve Kilimli koyuna ulaşacaksınız. Serin bir deniz ve oltayla tutulacak bolca balık sizi cezbedecek.

– Kadırga Koyu: Bir amfi tiyatro içindeymiş gibi hissettirecek, gözlerden uzak olan koy sakinliği ile içinizi huzurla doldurur. Tamamen doğanın şekillendirmesi ile oluşan Kadırga koyu yeryüzünün saklı cennetlerindendir.

– Kurudere Şelalesi: 5-6 metrelik yüksekliği ile tam bir doğa harikası olan şelaleyi görebilmek için bahar yağışları ile birlikte Hacılı Köyü’nü ziyaret etmeniz unutamayacağınız bir anıya sahip olmanız için yeterli.

– Gelin Kayası: Deniz açısından bakınca beyaz duvağı içerisinde size gülümseyen, tamamen doğal bir oluşum olan Gelin kayasını mutlaka görmelisiniz.

– Gürlek Mağarası: Akarsu kenarlarından yürüyerek ulaşacağınız mağara ve ona ulaşıncaya kadar karşılaşacağınız göletler içinizdeki huzur duygusunu arttırır.

Ağva’da Nerede Konaklamalı? Ne Yemeli?

Ağva’da bungalow tipi evler nispeten ön plandadır. Deniz ve nehir kenarına konumlanmış pansiyon ve oteller de nitelikli hizmet anlayışlarını eşsiz doğa manzarası ile birleştirerek size unutulmaz bir tatil yaşatabilir.

Doğal kahvaltılıkları ile günün başından başlayarak sizi lezzetle buluşturan Ağva’da Karadeniz’in lezzetine sahip çeşitli balıkları en taze halleri ile tatma imkanına kavuşursunuz. Eğer balık tutmakla ilgili iseniz, Ağva’nın hem denizi hem de tatlı suları size bunun keyfini ve lezzetini yaşayabileceğiniz imkanı sağlar. Balık harici seçenek arayanlar tandır kebabı ve bıldırcının tadına mutlaka bakmalılar.

Ağva’da Nerede Konaklamalı? Ne Yemeli?

Ağva’ya Ne Zaman Gitmeli?

Sakinlik içinde doğa ile baş başa kalmak ve Ağva’nın tadını çıkartmak istiyorsanız, yazın tatil günlerinden biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Ağva oldukça rağbet gören bir doğa harikası olduğundan, bu zamanların dışında bir zaman aralığı belirlemeniz yerinde olur. Yeşilin en güzel tonlarının kendisine yer bulduğu bahar ayları Ağva’nın doğal güzelliklerini gezmek ve keyfine varmak için iyi bir zamandır. Yine yaz aylarında hafta içleri, belde hafta sonlarına oranla daha sakin olacağından, sıcaktan kaçıp serin sulara gönlünüzce girebilmek için daha uygun bir tatil dilimi sunar.

Ağva’ya Ne Zaman Gitmeli

Bunları Yapmadan Dönmeyin

1- Deniz, dere kenarı ya da orman içi yürüyüşlerine katılarak hayranı olacağınız doğayı keşfetmeyi ihmal etmeyin.

2- Oltanızı suya bırakıp huzurlu bir sessizlik içinde balık avlamanın keyfini çıkartın. Şansınız yaver gitmezse üzülmeyin; bir balıkçı beldesi olan Ağva’nın balık tezgahları ziyaretinize hazırlıklıdır.

3- Göksu ve Yeşilçay üzerindeki tekne turlarına katılarak özgürlüğün tadına varın.

4- Ağva’nın tarihi geçmişe sahip köylerinde yapacağınız zaman yolculuğu ile şehir hayatının stresini omuzlarınızdan atın.

5- Fotoğraf çekmek için birbirinden göz alıcı seçeneklere sahip Ağva’nın yaşayan dokusunu bol bol kareleyin.