İstanbul'a Yakın Gidilebilecek Yerler

Türkiye’nin metropol şehri İstanbul, trafik yoğunluğundan ve şehir karmaşasından dolayı insanda sıklıkla tatil ihtiyacı hissettiyor. Şu da bir gerçek ki yoğun iş temposu nedeniyle her zaman seyahat edebilmek mümkün değil. Ancak İstanbul’a Yakın Gidilebilecek Yerler, keşfedilmeyi bekleyen pek çok sakin tatil rotası yer alıyor. Aşağıdaki listede yer alan bu göz alıcı destinasyon noktalarını gezi planlarınız arasına ekleyebilir ve sevdiklerinizle birlikte stresten uzak, güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Kıyıköy, Kırklareli

Kıyıköy, Kırklareli

Maşukiye- Sapanca

İstanbul’a yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan Sapanca Gölü; kuş cıvıltıları ve orman kokusu eşliğinde vakit geçirebileceğiniz muazzam bir mesire alanı. Gölün etrafında ister yürüyebilir, ister hamak keyfi yapabilir isterseniz de kıyıda yer alan tesislerde güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Sapanca’ya kadar varmışken yolunuzu biraz daha uzatıp Maşukiye’yi görmeye gidebilirsiniz.

Maşukiye- Sapanca

Avşa Adası

Kapıdağ Yarımadası uzantılarından olan Avşa, İstanbul’a deniz otobüsü ile yaklaşık 2 saat 45 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Bölge, üzümleri ile nam saldığı için yöre halkı tarafından Şarap Adası olarak da nitelendiriliyor. Altın rengi kumsalları ve çarşaf gibi uzanan koyları ile ilk bakışta insanı cezbetmeyi başarıyor. Adaya ilk ayak bastığınız anda önce sahil boyu güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dilerseniz sevdiklerinizle birlikte bisiklete binerek de dolaşabilirsiniz.

Avşa Adası

Kandıra, Kocaeli

Samimi ve doğal dokusu ile insanı kendine çeken Kandıra, Kocaeli’nin sakin ve sevimli köşelerinden birisi. Kandıra yoğurdu ile nam salmış olan ilçe, berrak sahilleriyle de bir hayli turist çekmeyi başarıyor. Bağırganlı, Kefke, Cebeci ve Kumcağız gidebileceğiniz başlıca sahiller arasında. Balıkçı tekneleri ile çevreli olan sahillerde ister sevgilinizle kol kol gezebilir, isterseniz de mangal keyfi yapabilirsiniz. Özellikle Pembe renk kayalıkları ile bilinen Kefken’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kandıra, Kocaeli

Yenimahalle, Sakarya

İstanbul’a yakın gidilebilecek yerler arasında bulunan bir diğer tatil rotası Yenimahalle. Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı olan bölge, özellikle hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler tarafından dolup taşıyor. Eski tarihi evlerin olduğu kasabada muhteşem anlar geçireceğinizden şüphe yok. Karadeniz rotasında görmek isteyeceğiniz bir diğer nokta Acarlar Longozu. Su basar ormanında, nesli tükenmekte olan hayvan ve bitki örneklerini inceleyebilirsiniz. Sakarya şehrinin güneydoğu ucundaki Taraklı ise görülmeye değer direk turistik noktalardan. Doğal dokusunu korunmuş olan bölge, Osmanlı’da kalma evleri ve doğal ambiyansı ile gelenlerin ilgisini çekiyor. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz.

Yenimahalle, Sakarya

İğneada, Kırklareli

Trakya’nın İncisi olarak nitelendirilen İğneada, Kırklareli’ye bağlı olan yeşili ve oksijeni bol dinlenme alanları arasında yer alıyor. Longoz Ormanları, masmavi denizi, mesire alanları ve saklı kalmış küçük gölleri ile mutlaka görülmeyi hak ediyor. Ada’ya gelindiğinde ilk dikkati çeken ayrıntı şüphesiz kuş sesleri ve ağaçlar. Doğal alanda sevdiklerinizle birlikte huzur verici anlar deneyimleyebilirsiniz. Ada’da keşfedebilecekleriniz bunlarla da sınırlı değil. Yabani hayvanlarla ve kuşlarla çevreli olan göller, gelen turistleri ve misafirleri bir hayli harekete düşürüyor. Ayrıca geziniz boyunca Limanköy’deki deniz fenerini ve doğal balları ile nam salmış Beğendik Köyünü de ziyaret etmeyi unutmayın.

İğneada, Kırklareli