Hafta sonu alternatif rotalar arayanlar, kültür gezilerine bayılanlar, romantik atmosferle aşklarını tazelemek isteyenleri Tatlı ve Kahve Cenneti Viyana‘ya davet ediyoruz. Doğru bir gezi rotası çizildiğinde keyifle iki üç günde gezilebilecek olan Viyana, merkeze yakın olan havaalanı, şehri kuşatan tren hattı ile kolay seyahat imkanı tanıyor. İmparatorluklara başkentlik yapma şerefine erişen, tarihi ve mimari zenginliği ile meşhur olduğu kadar tatlı ve kahve cenneti Viyana olarak da anılan şehir, Avrupa gezilerinin göz bebeği oluyor. Dünyanın en yaşanılabilir kentleri sıralamasında üst sıralarda olan kültür başkentinde gezilecek yerler say say bitmiyor.

Viyana

Saraylar Görkemleri ile Hayran Bırakıyor

Birleşmiş Milletler Dünya Kültür Mirası listesi içinde yer alan Schönbrunn Sarayı gezide ilk adresiniz olabilir. 40 odası açık olan Saray, özel turlarla gezilebiliyor. Coach and Carriage Museum’u da sarayın içinde gezebilirsiniz. Saray bahçesi olarak anılabilecek alanda piknik de yapabilirsiniz. Saray içinde yer alan Schonbrunn Hayvanat Bahçesi’nde onlarca çeşit hayvanı görebilirken, botanik çeşitliliğe de hayran kalabilirsiniz. Özellikle koala ve pandalarla fotoğraf çekilmeyi unutmamalısınız. Viyana‘nın görülmesi gereken diğer sarayları arasında Hofburg ve Belvedere yer alıyor. Hofburg, Başbakanlık hizmeti gören alanının yanında müze kısmıyla da gezilebiliyor. Marie Antoinette’in doğumu ile anılan saray, içerisinde 4 milyondan fazla tarihi sanat eseri bulunduruyor. Hitler’in konuşma yaptığı meydanı da bahçesinde bulunduran Hofburg hem sanatsal hem de siyasi önemi ile fark yaratıyor. Belvedere Sarayı’nin geniş bahçelerini de gezerek Viyana’nın ihtişamı ile tanışabilirsiniz. Belvedere, sergisinde yer alan tablolarla paha biçilemez bir sanat keyfi vadediyor.

Saraylar Görkemleri ile Hayran Bırakıyor

Sanat Dolu Bir Tatil 

Eğer sanat meraklılarındansanız klasik müziğin beşiği olan kentte Wolfgang Amadeus Mozart’ın vefat ettiği evini görebilirsiniz. Ünlü müzistenin kullandığı mobilyaların da görülebileceği ve günümüzde müze olan evde Mozart’ın eserlerini dinleyebilirsiniz. Ayrıca müzede hediyelik eşyalar da satılıyor. Özellikle çikolatalar müzenin spesiyalini oluşturuyor. Kültür gezisi sevenler yolunu Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Albertina Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi adreslerine çevirebiliyor. Albertina’da 65.000’in üzerinde eser yer alıyor. Sanatın her dalına dair eserler ise Sanat Tarih Müzesi’nde meraklıları ile buluşuyor. Meşhur Babil Kulesi tablusunu da müzede görebilirsiniz. Doğa Tarihi Müzesi içinde ise dünya miraslarından pek çok eseri ziyaret edebilir, anılarınıza ekleyebilirsiniz.

Viyana’ya Özel Gezi Rotaları 

Viyana’ya özel zenginlikler arasında mimari de görmezden gelinemez. Hunterwasser evlerini görerek gezinizi renklendirebilirsiniz. Ters binaların, binaları saran ağaçların ve rengarenk duvar desenlerinin görülebileceği bölgede, hediyelik eşya dükkanları da sizleri bekliyor. Caferinde dinlenebileceğiniz Hunterwasser, Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser imzalı mimarisi ile göz dolduruyor. Dinlencenin ardından şehir merkezinde vakit geçirirken tarihi mekanları görmek isteyenlerdenseniz Aziz Stephan Katedrali’ni gezi listenize ekleyebilirsiniz. Şehrin ikonlarından biri olan yapı kulesi ile tanınıyor. Kuleden şehri izleyerek benzersiz bir gün batımına şahit olabilirsiniz. Anker Saati ise şehrin son gözde alanları arasında belirtiliyor. Adını bir sigorta şirketinden alan yapı, Art Neou örneklerinin başında sayılıyor. 12 ünlü ismin figürlerini bulunduran saat, 12.00’yi gösterdiğinde ziyaretçilerine sürprizler hazırlıyor.

Viyana'da Lezzet Keşfine Hazır mısınız?

Viyana’da Lezzet Keşfine Hazır mısınız? 

Gezi alanları kadar mutfağı ile de mest eden Viyana’da şinitzel en bilinen tat oluyor. Semmelnödel köftesi ve Sachertorte özel lezzetler arasında sayılabilirken tatlılar için Damel Pastenesi’ni ziyaret etmeniz öneriliyor. Özel şarapları, tatlıları, çikolataları ile merak uyandıran pastanenin ardından ünlü caz kulüplerini gezebilirsiniz. Kentin meşhur kahvelerini tadarak dinlenebilir, güzel bir günü konser ve sokak festivalleri ile sonlandırabilirsiniz.

Siz de tatil için Viyana’yı tercih edebilir, Tatil Sepeti üzerinden güvenle ve hızla tatil planınızı hazırlayabilirsiniz.