10 Kasım'da Ankaradayız

Türkiye’nin başkenti Ankara, her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrini ziyaret edecekleri bekliyor. Anıtkabir’in ziyaretçi akınına uğrayacağı kentte, 10 Kasım’da misafirlerin uğrak yeri olacak başka mahaller de bulunuyor. 10 Kasım’da doyasıya bir Ankara gezisi düşleyenler için özel olarak hazırladığımız listeyi takip ederek rotanızı oluşturabilir, Ankara’yı daha yakından tanıyabilirsiniz. 10 Kasım’da Ankaradayız! Ankara’da gezilecek yerler

10 kasım

1- Anıtkabir

Çankaya ilçesinde yer alan Anıtkabir, sabah 9, akşam 17 saatleri arasında misafirlerini ağırlıyor. 10 Kasım’da özel bir törenle devlet erkanına ev sahipliği yapacak olan Anıtkabir, gün içinde halkın da ziyaretine açık bulunuyor. Aslanlı yoldan ilerlenerek, kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz Anıtkabir’in içinde yer alan müzeleri de görebilir, Mustafa Kemal Atatürk‘ün kabrini ziyaretin ardından ünlü devlet adamının arabalarını, kıyafetlerini, kullandığı eşyaları inceleyebilir, hatıralar satın alabilirsiniz.

Ankara Kalesi

2- Ankara Kalesi 

Binlerce yıl Ankara’nın koruma görevini üstlenen Ankara Kalesi, günümüzde şehrin simgelerinden birini oluşturuyor. Farklı uygarlıklar tarafından savunma ve ikamet amacıyla kullanılan Kale, 10 Kasım’da da Ankara’ya gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri oluyor. Kale ziyareti sonrası hemen eteklerinde yer alan Anadolu Medeniyetler Müzesi gezilebiliyor. Kale’nin güneydoğusunda yer alan müzede, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar Anadolu’ya yerleşen farklı medeniyetlerden izler görülebiliyor. Müzede M.Ö. 6200 yılına ait olduğu düşünülen Çatalhöyük kentinin planı da görülebiliyor. Anıtkabir’in inşası sırasında bölgeden çıkarılan eserler ve Augustus Tapınağı’na ait kalıntılar da Medeniyetler Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşuyor.

3-  Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi 

Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak anılan Birinci TBMM binası, 10 Kasım’da ziyaretçilerce gezilebiliyor. 1915 – 1920 yılları arasında inşa edilen yapı, Türk mimarisine ait özellikleri ile dikkat çekiyor. Bir süre Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezliği de yapan bina, 1961 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor. Döneme ait resmi yazışmaların, Lozan ve Serv anlaşmalarına dair belgelerin sergilendiği Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde Büyük Taaruz Hatıraları ve Atatürk’ün yazışmaları da incelenebiliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi

4- İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi 

Ulus’ta bulunan, Cumhuriyet Müzesi olarak da bilinen İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1924 – 1960 yılları arasında meclis olarak hizmet verdi. 1981 yılından bu yana müze olan yapıda, dönemin eşyaları görülebiliyor. Nutuk’un bir kısmının dinlenebileceği müzede, genel kurul salonunda izlenebilecek gösteri de bulunuyor. Cumhuriyet tarihinden izler taşıyan Meclis, 10 Kasım’da ziyaret edilecek yerler arasında işaretleniyor.

5- Rahmi Koç Müzesi 

Ankara Rahmi Koç Müzesi 2005 yılından bu yana misafirlerini ağırlıyor. 1521 – 22 yılları arasında inşaatı tamamlanan yapı, Çengelhan olarak da biliniyor. Türkiye Cumhuriyeti’ne dair eserlerin görülebileceği müzede Atatürk’ün eşyaları da sergileniyor. Geniş sergi alanları Cumhuriyet tarihine meraklı ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

6- Etnoğrafya Müzesi 

Anıtkabir’den önce Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olarak da kullanılan yapı, günümüzde etnoğrafya müzesi olarak hizmet veriyor. Anadolu’daki farklı medeniyetlerin günlük eşyalarının, kültürel simgelerinin sergilendiği müzede el yazmaları, sanat eserleri, halı ve kilim koleksiyonları ve kütüphane bulunuyor. 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın imzasını taşıyan Atatürk Heykeli de müze içinde konuklarını karşılıyor.

Etnoğrafya Müzesi

Mimlenen yerler dışında Ankara’nın simgesi olan Kuğulu Park, Eymir Gölü, Atatürk Orman Çiftliği, Hamamönü, Dikmen Vadisi gibi alanlar Ankara’da misafirlerin uğrak yerleri oluyor. 10 Kasım’da yapacağınız Atatürk’e saygı duruşu niteliğindeki gezide soluklanmak için bu alanları tercih edebilirsiniz. Kızılay’da kent merkezinin havasını solurken, şehirde sıklıkla yer alan alışveriş merkezlerinde de vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Siz de tatilinizi Tatilsepeti ile planlayabilirsiniz.